پاسداشت «ایران» در میلان با «سالار عقیلی» و وزیر ارشاد

اشتراک گذاری :

رادیو پارسی – آرمین اسرافیلی : روز ملی جمهوری اسلامی ایران در اکسپو میلان روز اول شهریورماه و مصادف با بزرگداشت ابن‌سینا، حکیم، فیلسوف و پزشک نامدار ایرانی و روز پزشک با حضور علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، محمدرضا نعمت زاده وزیر صنعت، معدن و تجارت، برخی از مقامات ایرانى مانند مهدى افضلى مدیر عامل موسسه توسعه هنرهاى معاصر و نیز جمعى از مقامات ایتالیایی برگزار شد.

در روز ملى ایران در میلان، علاوه بر اجراى موسیقى ایرانى سالار عقیلى، دیگر گروه‌های هنرى حاضر نیز برنامه‌هایی متنوع از آوا و حرکات آیینى ایرانى را به نمایش گذاشتند که با استقبال شایان توجه مردم روبرو شد.گروه راز و نیاز به خوانندگی عقیلی ۴۵ دقیقه روی صحنه بود و قطعاتی چون “شمع جان”، “بهار دلنشین”، “نیاز”، “شکایت دل”، “خوشه‌چین”، “خاک مهرآیین” و موسیقی بدون کلام “تبریز در مه” را اجرا کرد و برنامه را با قطعه “وطنم” به پایان رساند.همچنین گروه آینه تبریز یک پرفورمنس ویژه طراحی شده برای روز ملی داشت که بسیار مورد استقبال مخاطبان قرار گرفت و با تشویق‌های ویژه وزیر ارشاد روبرو شد.

جنتی در این مراسم در سخنانى با تأکید بر استقبال بازدیدکنندگان از غرفه ایران اظهار داشت: روز ملی هر کشوری در این نمایشگاه مهم است و برای جمهوری اسلامی ایران نیز اهمیت دارد.

وی افزود: بسیاری از شخصیت‌های اقتصادی و سیاسی ایتالیا، مردم و بازدیدکنندگانی که از اکسپو دیدن می‌کنند در این مراسم شرکت کرده و از پاویون ایران نیز بازدید کردند.

وی گفت: بازدیدکنندگان در این نمایشگاه با دستاوردهای مختلف ایران در زمینه محصولات کشاورزی و فعالیت‌های ایران در زمینه استفاده بهینه از آب به ویژه در بخش کشاورزی آشنا می‌شوند. فعالیت‌های فرهنگی و هنری در این ایام عرضه شد که بخشی از آنکه امروز عرضه شد برای ما اهمیت دارد. خوشبختانه از ابتدای اکسپو در پاویون ایران فعالیت‌های فرهنگی و هنری خوبی صورت گرفت و گروه‌های مختلف موسیقی نواحی از سراسر کشورمان در این نمایشگاه شرکت کردند که هم مایه تشویق آن‌ها بود و هم در اکسپو مورد توجه بازدیدکنندگان قرار گرفت. یکی از موارد جذاب برای بسیاری از بازدیدکنندگان پاویون ایران، فعالیت‌های فرهنگی و هنری بود که اجرا شد. امروز هم روز ملی ایران در اکسپو شاهد برگزاری همین نوع فعالیت‌ها هستیم.

همچنین وزیر صنعت، معدن و تجارت هم در این مراسم با اشاره به استقبال بازدیدکنندگان از پاویون ایران گفت: یکشنبه بیش از ۲۰ هزار نفر از غرفه ایران بازدید کردند و به نقل از مسئولان غرفه، در روزهای عادی نیز از ۱۰ تا ۱۵ هزار نفر از غرفه ایران بازدید می‌کنند.

وی با بیان اینکه پاویون ایران یکی از بهترین غرفه‌های نمایشگاه است، گفت: در طراحی غرفه ایران نیز سعی شده تا با موضوع اکسپو که کره زمین، تغذیه بشر و انرژی برای حیات انسان است، هماهنگی باشد.

بیش از ۱۴۴ کشور جهان از جمله ایران در این رویداد بزرگ جهانی با موضوع تغذیه زمین، انرژی که از روز۱۱اردیبهشت آغاز و تا ۹ آبان ادامه دارد، شرکت دارند.

 

منبع: هنرآنلاین
اشتراک گذاری :

پاسخ دهید