تاکنون به خوانندگان رپ مجور نداده‌ایم !!!

اشتراک گذاری :

رادیو پارسی – حمید جان بزرگی : برنامه متن حاشیه اختصاص به «بررسی عملکرد وزارت فرهنگ و ارشاد» داشت. در این برنامه حسین نوش آبادی سخنگوی وزارت ارشاد به برخی سوالات پیرامون عملکرد این وزارتخانه پاسخ داد.

از نقد دلسوزانه استقبال می‌کنیم و تاکنون رویه اینگونه بوده است

به گزارش “رادیو پارسی” نوش آبادی در این برنامه پیرامون رویکرد جناحی و کمبود اطلاعات در برابر انتقادها اظهار داشت: بحث نقادی با بحث تخریب دو موضع متفاوت است؛ از نقد دلسوزانه استقبال می‌کنیم و تاکنون رویه اینگونه بوده، ارشاد به لحاظ موقعیتی که دارد سعی دارد برخورد فرهنگی باشد و به دور از برخوردهای سیاسی باشد. وی درباره نارضایتی وزارت ارشاد از ارزیابی عملکرد این وزارتخانه در سال اقتصاد و فرهنگ تصریح کرد: ما هرچه سعی کنیم اما ممکن است رضایت خودمان هم جلب نشده باشد، رسیدن به نقطه مطلوب و بکارگیری از تمامی امکانات و استفاده از  ظرفیت‌ها و همکاری سایر دستگاه‌ها عامل موفقیت است، اما تلاش وزارت ارشاد معطوف به ماموریت‌ها و وظایفی بوده که به وی محول شده است.

 نارضایتی ارشاد در سال اقتصاد و فرهنگ؛ تا رسیدن به نقطه مطلوب ما هنوز فاصله داریم

نوش آبادی بیان کرد: فکر می‌کنم علی‌رغم گام‌های بسیار بلندی که تاکنون برداشته شده، اما تا رسیدن به نقطه مطلوب ما هنوز فاصله داریم که بخشی از این مشکلات و موانع به تنگناها و محدودیت‌های مالی برمی‌گردد، برخی از این مشکلات به نوع امکانات برمی گردد و تجهیزاتی که باید در اختیار باشد، برخی از مسایل هم مربوط به حاشیه‌سازی‌هایی است که صورت می‌گیرد و باعث به حاشیه رفتن برنامه‌های حوزه فرهنگ و هنر می‌شود. که همه این نکات می‌تواند از موارد عدم رضایت از عملکرد باشد. سخنگوی وزارت ارشاد در پاسخ به اینکه در سالی که از سوی رهبر انقلاب به عنوان سال اقتصاد و فرهنگ نام‌گذاری شد چه اتفاق شاخص و خاص در وزارت ارشاد رخ داد، اضافه کرد: ما بر اساس رهنمودهایی که مقام معظم رهبری دادند با توجه به انتخاب سال ۹۳ به عنوان سال اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی، بنایمان بر این بوده که در راستای تامین نظرات و مطالبات معظم‌له تلاش کنیم، لذا بحث ما بیشتر معطوف بوده به توسعه فعالیت‌های مربوط به حوزه کتاب که به عنوان بخش بسیار مهم و عنصر سازنده در ارتقاء اعتلای فرهنگی مطرح است. به گفته این مقام مسئول، اگر بخواهم در یک فرصت کوتاه آمارها را بگویم زمانی در اختیار است کفاف نخواهد داد.

طی یک سال و نیم گذشته ۱۰۰ هزار عنوان چاپ شده است

وی در پاسخ به سوال مجری که مصداقی در این خصوص مطرح کنید، تصریح کرد: طی یک سال و نیم گذشته در حوزه کتاب بیش از ۱۰۰ هزار عنوان کتاب در یک سال و نیم دولت یازدهم کار شده است. وی در برابر اصرار مجری برنامه پیرامون اینکه اختصاصا در سال ۱۳۹۳ یک کار شاخص نام ببرید، گفت: در موضوعات مختلف بوده است، می‌دانید که به هر حال چاپ صد هزار عنوان کتاب و بیش از ۲۵۰ هزار شمارگان چاپ کتاب‌های ما بوده است؛ در کنار آن فعالیت‌های متفاوتی از جمله جشنواره‌های مختلف فرهنگی هنری در استان‌ها، توزیع امکانات در سایر مناطق، این نگاه با توسعه فرهنگ عدالت فرهنگی بوده است، کاهش تصدی‌گری در حوزه فرهنگ و هنر و تمرکززدایی از پایتخت بوده است، سوق برنامه‌ها به سمت مناطق محروم از جمله برنامه‌ها و سیاست‌گذاری ‌های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بوده است. نوش آبادی بیان کرد: ما در فرصت کوتاهی که در اختیار داشتیم بیشتر به جهت گیری ها و سمت گیری ‌های حوزه فرهنگ و هنر با توجه به سیاست‌های کلان فرهنگی کشور و اسناد بالادستی پرداختیم.

نارضایتی مراجع و موضوع اخبار غیر واقع و بی اساس

وی درباره این سوال که قبول دارید مراجع نارضایتی و نگرانی‌هایی پیرامون برخی امور فرهنگی داشته‌اند، ابراز داشت: البته همیشه نظرات مراجع معظم تقلید و بزرگان علم و فقاهت برای ما مهم بوده است، به آن توجه کرده‌ایم، اما آنچه در این چند هفته اخیر اتفاق افتاده است ناشی از اخبار غیر واقع و بی اساس بوده است که باعث ایجاد یک تحریکی بود و توانست بخشی از فعالیت‌های ما را نیز تحت الشعاع قرار دهد، بنابر این اکنون بسیاری از فعالیت‌های فرهنگی ما به دلیل همین نگاه‌هایی که برخی از جریان‌های سیاسی آن را دنبال کردند و تحت فشار قرار داده‌اند باعث شد دیدگاه برخی از آقایان هم نسبت به حوزه فرهنگ و هنر کمی سو ظن گونه و منفی باشد.

برنامه‌ها دقیقا در چارچوب سیاست‌های کلی و با لحاظ کردن ضوابط و موازین شرعی و با در نظر گرفتن مبانی قانونی بوده است

وی افزود: اما آنچه مطرح شد اینگونه نبوده، برنامه‌ها دقیقا در چارچوب سیاست‌های کلی و با لحاظ کردن ضوابط و موازین شرعی و با در نظر گرفتن مبانی قانونی بوده است. اینطور که به مسایل دامن زده‌اند صحت نداشته، و گاهی اوقات متاسفانه با انتشار اخبار کذب باعث می شوند حوزه فرهنگ و هنر را به حاشیه ببرند، برخی برنامه‌ها به تعطیلی کشیده شود، که همه اینها به برخلاف مصالح کشور است. وی در ادامه با تاکید بر این مسئله که نظرات رهبر انقلاب برای ما اصل قلمداد می شود، خاطر نشان کرد: نظرات مراجع معظم تقلید را همواره مدنظر قرار داده و خواهیم داد اما آنچه که گاها مطرح می شود ناشی از یک نوع سوء ظن بوده که بسیاری از آنها فاقد اعتبار و صحت بوده است.

ارتباط با مراجع خوب است/ شخص وزیر ارشاد تلفنی و حضوری پیرامون مسایل گزارش می‌دهند

وی در پاسخ به این سوال مجری برنامه که پرسید در سال ۹۳ ارتباط ارشاد با مراجع عظام تقلید برای مرتفع کردن این سوء تفاهم‌ها چگونه بوده است، افزود: این ارتباط به طور منظم وجود دارد، هم معاونت‌های تخصصی با دفاتر مراجع ارتباط دارند، خصوصا ارتباط آقای وزیر با دفتر مراجع خوب است، پیرامون مسایلی هم که پیش آمد ایشان تلفن زده و در محضر آقایان حضور پیدا کردند، نمایندگان حوزه فرهنگی در دفاتر مراجع حضور پیدا کردند، بحث‌های خوبی را در آنجا ارائه دادند، بسیاری از نگاه‌ها که ناشی از اخبار غلطی است که منتقل شده بود اصلاح شد؛ به نظرم می آید ما باید عرصه رسانه را یک مقداری بیشتر مورد توجه قرار دهیم، متاسفانه بسیاری از فعالیت‌ها متاسفانه تحت الشعاع اخبار غلط قرار می گیرد. وی گفت: وزارت ارشاد دستگاه‌هایی است با ماموریت‌های متنوع و گسترده است یک بخش آن است که امروز به عنوان نکته منفی به آن نگریسته می‌شود، برخی ها به بحث موسیقی‌ها و کنسرت حساس شده‌اند، اما واقعا مسئولیت وزرات ارشاد در بخش‌های مطبوعاتی، رسانه‌ای، کتاب، مسایل مربوط به هنرهای نمایشی و تجسمی قرآن و عترت است که گاها بزرگ نمایی می کنند.

ارشاد مجوزی به خواننده زن نداده است

این نماینده وزارت ارشاد پیرامون حوزه کنسرت و خوانندگی زنان با وجود تکذیب ارشاد چه شد که روی آلبوم عکس بانویی چاپ شد؟ پاسخ داد: پذیرفته شد که ارشاد هیچ گونه مجوزی برای تک خوانی بانوان صادر نکرده، از این رو همه به آن واقف شده و اعتراف کرده اند. چرا عکس خانومی که عضوی از گروه تک خوانی بوده روی البوم چاپ شد، انتشار عکس خانومی روی آلبوم تخلف بود که با آن برخورد شد، آن خانم حق نداشت تصویر خود را روی آلبومی نصب کند که متعلق به او نیست. نوش آبادی پیرامون برخورد تصریح کرد: اخطار دادیم و احضار شد بسیاری از آلبوم‌هایی که عکسش روی آن بود جمع آوری شد، این اقدام لازم بود برای اینکه یک اتفاق کوچک که باعث شده بود تحلیل‌های نا روا وارد شود.

 گاهی برنامه‌ای با نظر و نامه نهادی تعطیل می شود

این مسئول درباره برخی از کنسرت‌ها در شهرهایی کشور که لغو شده اند، گفت: ناهماهنگی که بوجود آمده موجب مشکلاتی شده است، وقتی برنامه ریزی برای برنامه ای صورت می‌گیرد و تشریفاتش طی شده، مسئولان استانی هم هماهنگ شده‌اند و در واقع تمام مقامات اجرایی تفاهم کرده اند تا در زمان و مکان مشخص برنامه ای برگزار شود، اما متاسفانه بعضا مشاهده می شود که با یک نظر و نامه توسط برخی نهادها آن برنامه تعطیل می شود؛ این شبهه ورود یک قوه در قوه دیگر است و ایجاد مانع برای اجرای برنامه ها است، ما درصدد رفع موانع هستیم چراکه باعث ایجاد دلخوری می شود و حتی بازخورد منفی میان مردم دارد که در صدد حل و فصل آن هستیم. وی با تاکید بر اینکه هماهنگی های بیشتری باید داشته باشیم تا از این حوادث را شاهد نباشیم ابراز داشت: تکرار این حوادث و تعطیلی برنامه هایی که دارای مجوز است شایسته کشوری که می‌خواهد پایبند به قانون باشد نیست.

در کنسرت‌ها مسایل شرعی و قانونی لحاظ می شود

وی درباره ارشاد و موضوع ارائه صدور مجوز‌ها همراه با ریز بینی تاکید کرد: مطمئن باشید مجوزهای ارشاد در هر حوزه های مختلف چه در بحث موسیقی، کنسرت‌ها و البوم موسیقی حتما در نظر گرفته می‌شود، هم مسائل شرعی و قانونی هم لحاظ می شود و نیروها به تمام زوایا توجه می‌کنند و تا زمانی که این موارد تایید نشود مجوزی صادر نخواهد شد. سخنگوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی درباره رپ غربی و ایرانی و مجوز به آن بیان کرد: اینها موضوعاتی است که در افکار عمومی مطرح می شود، ما هیچ وقت مطرح نکرده ایم و ارشاد هیچ وقت به این مقوله نپرداخته و مجوزی برای خوانندگان رپ صادر نکرده است.

تاکنون مجوزی برای خوانندگان رپ صادر نشده است

نوش آبادی با تذکر اینکه تعریفی که از رپ می شود را قبول نداریم چرا که این تعارف در فضاهای غیر رسمی مطرح می شود، تبیین کرد: تاکنون مجوزی برای خوانندگان رپ صادر نشده است. مگر اینکه موسیقی و متن و محتوا کاملا مورد تائید باشد. سخنگوی ارشاد با اشاره به اینکه علاقه مندیم تمام حوزه ها رشد پیدا کند، متذکر شد: امروز اینطور تلقی می شود که ارشاد تمام برنامه هایش در حوزه موسیقی و کنسرت است. اما وقتی موسیقی می‌خواهد مجوز بگیرد اجرای برنامه، نوع موسیقی و تمام زوایای کار دیده می شود، چه شکلی چه محتوایی، نباید مغایرتی با موازین شرعی داشته باشد. به گفته نوش آبادی، اگر عدول از چارچوب های تعیین کننده صورت گیرد، ارشاد با اجرای برنامه های آتی مخالفت خواهد کرد. اجرا کنندگان هم تعهد بر اجرای ضوابط دارند.

 

اشتراک گذاری :

پاسخ دهید