بدرقه کیارستمی در آخرین سفرش/ مراسم تشییع پیکر عباس کیارستمی برگزار شد

اشتراک گذاری :
عباس کیارستمی در لواسان به خاک سپرده شد

طبق برنامه ریزی های صورت گرفته مراسم تشییع پیکر آن هنرمند در ساعت ۸:۳۰ از مقابل کانون آغاز گشت درصورتی که مردم هنر دوست کشورمان برای همراهی آن هنرمند فقید از ساعاتی قبل در ان محل حضور داشتند.

به گزارش رسانه هنر رادیوپارسی،این مراسم با اجرای پرویز پرستویی شروع شد، او افزود : ما امروز اینجا گردهم آمدیم تا بدرقه کنیم کسی را که از خود خاطرات زیادی به جا گذاشت و در نیم قرن تلاش، آثاری را به جا گذاشت که امروز میراث فرهنگی ایران است.

و پس از وی هنرمندان دیگری نیز سخنرانی کردند، هنرمندانی چون:

ابراهیم حقیقی: “حرف زدن از کسی که بیش از ۴۵ سال دوست بودیم، بسیار سخت است. تعالی هنر سینما و نگهداری آن بسبار سخت است و کیارستمی در زمانی که فیلم ها خشن بودند، آثاری ساخت که پر از مهربانی بود.”

سیف الله صمدیان: “از کیارستمی پرسیدند دوست داری کدام اثرت بماند؟ گفت:هیچکدام. می خواهم خودم زنده بمانم. کیارستمی را خود کیارستمی نمی توانست بشناسد و این حرف او نشان از زندگی عادی و کشدار بی معنی نیست بلکه از عشق او به کار ناشی می شد. کیارستمی کارگران بالفطره و خالق بود و ۲۴ ساعت از شبانه روز ۲۰ ساعت کار می کرد. عطش کار بود که به وی عطش زندگی می داد.”

صمدیان افزود: “ژیل ژاکوب رئیس جشنواره فیلم کن می گفت آرزو دارم در سن ۷۵ سالگی دوباره سر کلاس بروم و سینما را از کیارستمی بیاموزم.”

آیدین آغداشلو: “حاصل عمر کیارستمی را به این سادگی نمی شود برشمرد زیرا او هنرمند ساده ای نبود. او در دو وجه شخصی به عنوان یک سینماگر شخصی جهان را روایت می کرد و خودش را نشان می داد. و از طرفی سینمای جدیدی ساخت و جهان کیارستمی تبدیل به سینمایی جدید شد همانطور که گریفیث این کار را کرد. او یک سینمای متشخص را بوجود آورد.”

حجت‌اللّه ایوبی «رئیس سازمان سینمایی»: “امروز را جهان هرگز فراموش نمی کند. کیارستمی مرد آرام فرهنگ و هنر و همه چشم بود. او مردی از سرزمین خورشید بود. او به تماشا خواند انسان را و شمس گونه فریاد زد و چشم ها و اندیشه ها را روشن کرد. ما امروز سوگوار آینه هستیم آینه ای که جام جهان نمای ما شد.”

اصغر فرهادی: “از طرف خانواده سینما به همه تسلیت می گویم و بسیار سپاسگزارم. کیارستمی نازنین سلام. باورم نمی شود امروز در میان این جمع به بهانه سفر بی بازگشت ات این حرف ها را بزنم. من از شما صمیمانه سپاسگزارم که نام ایران را در جهان به نامی پراحترام و عزیر برگرداندید و سپاسگزارم که با همه سنگ اندازی های سفره لیسان سیاست؛ از کشور رخت نبستید و با همه مشکلات ماندید و امروز راه خوبی برای سینمای ایران گشودید.”

داریوش شایگان: “امروز من صلاحیت این را ندارم که در برابر نخبگان سینمایی درباره کیارستمی حرف بزنم. من و کیارستمی در ایتالیا با هم آشنا شدیم. و از آن زمان فهمیدم بین ما دو نفر آن کسی که باید شنونده باشد من هستم تا بیاموزم. او چیزهایی می دید که من نمی دیدم. در او جوهره نفیسی وجود اشت که از عمر فرهنگ کهنسال ایران نشات می گرفت. عباس برای یاد گرفتن نیاز به انباشت اطلاعات نداشت و مانند داوینچی بود و اسرار طبیعت را کشف می کرد.”

و در اخر احمد کیارستمی نیز در سخنانی کوتاه گفت: “من از ستاد بدرقه تشکر می کنم. همچنین از کانون پرورش فکری کودکان و از بهمن کیارستمی که ۴ ماه سختی کشید. در سالهایی که کمتر از پدر کارهایی پخش می شد؛ او گلایه نمی کرد. او اگر امروز بود و این محبت مردم را می دیدید خیلی لذت می برد.”

و در پایان پیکر این کارگردان به دست دستیارانش به خاک سپرده شد.

در این مراسم هنرمندان دیگری نیز حضور داشتند از جمله :عادلی فردوسی پور،داریوش فرهنگ،اصغر فرهادی، رخشان بنی‌اعتماد،  فرامرز روشنایی، نیکی کریمی، مسعود کیمیایی،،حسن پورشیرازی،امیر عابدی، رضا بنفشه‌خواه، جمشید مشایخی، مجید درخشانی، علی زمانی عصمتی، علیرضا رضاداد،یغما گلرویی،لاله اسکندری،سعید داخ،،شهرام مکری، احمد مسجدجامعی،حبیب رضایی، بهمن فرمان آرا، رضا میرکریمی، نرگس آبیار، محمدحسین قاسمی، محمدعلی سجادی،  آتیلا پسیانی، یدالله صمدی، تورج اصلانی، کامران ملکی، حجت‌الله ایوبی، جعفر پناهی، رضا کیانیان، سیروس الوند، ایرج نوذری، امیر اثباتی، علیرضا افتخاری، رویا نونهالی، امیر جعفری، ریما رامین فر، فرهاد اصلانی و …

 

شما در انتها میتوانید گزارش تصویری را از نگاه «مریم رمضانلو» ببینید :

اشتراک گذاری :

پاسخ دهید