گزارش مفصل از ایستگاه آخر سی و یکمین جشنواره موسیقی فجر

اشتراک گذاری :

جشنواره موسیقی فجر این بار با شرایطی متفاوت از دوره های قبل در شب شنبه اول اسفند با عبور میهمانان از روی فرش قرمز تالار وحدت و اجرای بهروز رضوی به پایان رسید.

به گزارش رادیو پارسی ، در حالی که دعوت‌شدگان به مراسم اختتامیه با عبور از فرش قرمز وارد تالار وحدت می‌شدند و برخی نیز در تالار وحدت با کمبود جا برای نشستن مواجه شده و به ناچار سرپا ایستادند. اجرای این برنامه را بهروز رضوی گوینده پیشکسوت رادیو بر عهده داشت و قبل از شروع برنامه تیزری از خلاصه‌ اجراهای جشنواره و جلسه علی مرادخانی با هیئت داوران را نمایش داده شد.

فرزاد طالبی سرپرست دفتر موسیقی وزارت ارشاد بعنوان اولین سخنران مراسم اختتامیه گفت : با گذشت سه دهه از اجرای جشنواره موسیقی، حالا به مرحله‌ای رسیده‌ایم که از خصوصیات اصلی آن، توسعه کیفی است. امیدواریم بعد از برگزاری این مراسم، شاهد حرکتی برای پیشبرد موسیقی ایران و حضور جدی آن برای توسعه در فرهنگ کشور باشیم.

سپس مدیر جشنواره امسال حمیدرضا نوربخش به سخنرانی پرداخت و در ادامه سخنان طالبی اظهار داشت : می‌خواهم از یک اتفاق مبارک سخن بگویم، اتفاقی که مختص هنر موسیقی است؛ هنری که سال‌ها در محجوریت بوده اما علیرغم این محجوریت، در عینیت بخشیدن به حرکت‌های اجتماعی و سیاسی نقش بسیار مهمی ایفا کرده است.

اختتامیه سی و یکمین جشنواره موسیقی فجر

سخنرانی حمیدرضا نوربخش دراختتامیه سی و یکمین جشنواره موسیقی فجر

نوربخش با خرسندی تمام رو به حضار گفت : در ابتدای تغییر رویکرد جشنواره موسیقی، ما با مخالفت‌هایی از سوی مدیرانی که در سال‌های گذشته جشنواره حضور داشته‌اند و همچنین رسانه‌ها روبه‌رو شدیم. اما با وجود این مخالفت‌ها، دلسرد نشدیم و به حرکتمان ادامه دادیم. حالا بنده امشب با صدای رسا می‌گویم که مایه بسی مباهات است که این تغییر پس از سی سال آغاز شد. این آغاز بر شما مبارک باشد. باید همه بدانیم که این تازه اول راه است؛ چرا که هدف اصلی ما بازگشت اعتبار به هنر موسیقی است.

مدیر جشنواره موسیقی فجر ادامه داد: در این دوره مشارکت هنرمندان طراز اول بسیار شگفتی‌ساز بود. امسال تغییرات بسیار مهمی داشته‌ایم که بررسی صدها آلبوم و اهدای جوایز ارزشمند بخشی از آن‌ها است. از جمله بخش‌هایی که پیشرفت در آن بسیار قابل قبول بوده، بخش بین‌الملل جشنواره است که با رویکرد محتوایی ایران فرهنگی برگزار شد. البته تا حدودی می‌پذیرم که کم‌وکاستی‌هایی هم در این بخش وجود داشت. در آستانه انتخابات اذعان می‌نمایم که ما هنوز در حوزه دیپلماسی فرهنگی موفق عمل نکرده‌ایم. در پایان از زحمت مسئولین ادوار قبل جشنواره هم تشکر می‌کنم که اگر زحمت آن‌ها نبود، زحمات این دوره نیز به بار نمی‌نشست.»

این مراسم با اجرای فیض علی فیض قوال مشهور پاکستانی که شب قبل نیز در تالار وحدت به اجرای موسیقی پرداخته بودند ادامه پیدا کرد.

سی و یکمین جشنواره موسیقی فجر

اجرای فیض علی فیض قوال مشهور پاکستانی

پس از اجرای این از قوال پاکستانی، رافائل میناسکانیان، ملک محمد ملک مسعودی و داوود گنجه‌ای که طی ویدئویی که از نمایشگر تالار وحدت پخش شد و در آن مصطفی کمال ور تراب درباره این سه هنرمند پیشکسوت توضاحاتی ارائه داد در حضور علی جنتی و علی مرادخانی تقدیر به عمل آمد.

متن سخنرانی علی جنتی بدین شرح است: «جشنواره موسیقی فجر، جلوه‌گاه هنر موسیقی است و حالا با برگزاری سی و یک دوره از این جشنواره، روزهای پرامیدی برای کسانی که به اعتلای اندیشه اهتمام می‌ورزند، به وجود خواهد آمد. بهره‌مندی از هنر موسیقی بیش از هر هنر دیگری است. گردش مالی این هنر هم از هنرهای دیگر بیشتر است و ما می‌دانیم که هنر موسیقی در اقتصاد هنر نقش اساسی دارد. موسیقی ظرفیت‌های متنوعی دارد که می‌تواند ابزار بسیار مناسبی در عرصه دیپلماسی باشد اما متأسفانه در برخی از دوره‌های جشنواره، پیرامون این موضوع بی‌توجهی شده است. در هر صورت من امیدوارم که این هنر بتواند جایگاه خود را پیدا نماید. این روزها شاهد این بوده‌ایم که سرمای زمستان را گرمای موسیقی تعدیل کرده است.

حضور پررنگ مخاطبان موسیقی در سالن‌های مختلف، نشان‌دهنده علاقه مردم به هنر موسیقی و این جنس فضاها است. به راستی چه چیزی زیباتر از فرهنگ می‌تواند انسان را به تعقل وا‌دارد؟ فرهنگی که موسیقی نیز شاخه‌ای از آن هست. پس همه ما باید در کنار تعصبات افراطی به آنچه شرح مقدس مباح دانسته توجه نماییم و به جای لغو کنسرت‌ ها به گسترش هنر ایرانی – اسلامی بپردازیم و این را بدانیم که موسیقی از بهترین و رساترین شیوه‌های انتقال فرهنگ و روشی برای رسیدن به آرامش و فراغت جوانان است. حمایت از فرهنگ ایرانی – اسلامی، از عوامل بازدارنده تهاجم فرهنگی است که هیچ‌گاه نباید در مسیر این امر مهم مانعی ایجاد کرد. متأسفانه در ماه‌های اخیر علیرغم صدور مجوزهای قانونی از طرف نهادهای دولتی شاهد لغو کنسرت‌ ها هستیم و عده‌ای با استفاده از امکانات مختلف تلاش می‌کنند کنسرت موسیقی را امری خلاف شرع تلقی نمایند. البته گاهی تخلفاتی از سوی مجریان و مستمعان کنسرت گذاری رخ می‌دهد اما ما در عین احترام به همه عقاید و آراء، به کسانی که دانسته و نادانسته فضا را بر هم می‌ریزند می‌گوییم که چنین رویکردی صحیح نیست.

سخنرانی علی جنتی در اختتامیه جشنواره موسیقی فجر

علی جنتی در سی و یکمین جشنواره موسیقی فجر

 کسانی که دغدغه دین و مذهب دارند، اطمینان داشته باشند که وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ضمن پاسخگویی به  شئون دینی، فضای اجراهای زنده موسیقی را به شکلی سالم و قانونمند هدایت خواهد کرد. موسیقی ایرانی بدون شک در  همه حوزه‌های این وزارت جایگاه بسیار ارزشمندی دارد، کما اینکه بسیاری از حکیمان ما در زمینه هنر موسیقی تبحر فراوانی  داشتند. ما موسیقی را یک گنجینه قلمداد کرده و هرگز نمی‌خواهیم آن را فراموش نماییم. بنابراین وزارت ارشاد خود را متعهد  به حمایت از موسیقی فاخر می‌داند و موسیقی را به عنوان ابزاری برای تلطیف جامعه تلقی می‌نماید.

 از این پس جشنواره موسیقی فجر به آثاری که در طول سال نیز اجرا می‌شود، توجه خواهد داشت. در واقع این جشنواره  باید برآیند تمامی رخدادهای یک سال موسیقی کشور باشد. متأسفانه در ادوار گذشته، شاهد آن بودیم که بخش‌های مهم  موسیقی تبدیل به یک بخش جانبی شده بودند که ما در دوره جدید بر آن شدیم که بخش‌هایی از جمله بخش موسیقی  نواحی و جوان را در زمان مناسب‌تر به صورت مستقل و با کیفیت بالاتر برگزار نماییم. البته اگر گروه‌های جوان فعالیت حرفه‌ای  داشته باشند، قطعاً آثار آن‌ها نیز در معرض داوری قرار می‌گیرد.

 حالا سه دهه از برگزاری جشنواره موسیقی فجر می‌گذرد و این زمان می‌تواند چشم‌انداز مناسبی باشد برای موسیقی و  بخش‌هایی که کمتر به آن توجه شده است. در آخر از تمامی دست‌اندرکاران سی و یکمین دوره جشنواره موسیقی فجر که  در هر چه بهتر برگزار شدن آن نقشی داشته‌اند، تشکر می‌نمایم.»

 با پایان یافتن صحبت‌های وزیر ارشاد، اعضای گروه تلفیقی چارتار برای اجرای موسیقی به روی صحنه آمدند که مدتی پس از  اجرای این گروه، نوبت به اهدای جوایز باربد رسید. جایزه باربد، در جشنواره امسال برای اولین بار به خوانندگان،  آهنگسازها و آلبوم‌های برگزیده در بخش‌های مختلفی از جمله موسیقی ایرانی، پاپ، نواحی و تلفیقی اهدا شد که نتایج  اهدای جوایز را در گزارش بعدی رادیو پارسی خواهید خواند.

 علی مرادخانی معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از جمله دیگر سخنرانان آیین پایانی جشنواره موسیقی فجر بود.

او گفت: از سخنگوی دولت یازدهم آقای نوبخت، آقای فریدون دستیار ویژه رئیس جمهور و وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به خاطر تمام زحماتی که در این یک سال برای ما کشیدند صمیمانه قدردانی می‌کنم چرا که می دانم امسال، سال بسیار سختی به لحاظ امکانات و بودجه در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بود اما خوشحالم که این نوید را بدهم بودجه حوزه موسیقی برای سال آینده دو برابر شده و این باعث مسرت و خوشحالی ما است که توانستیم به این توفیق دست پیدا کنیم.

وی ادامه داد: دوستان عزیز ما بر اساس قولی که رئیس جمهور محترم در دیدار با هنرمندان داد ارکسترهای سمفونیک و ملی را راه اندازی کردیم و این مدیون زحمات همه دولتمردان است. ما این امید را داریم که در برنامه آتی ارکسترها این دو مجموعه نه تنها در ایران بلکه در دنیا هم آثار خود را اجرا کنند.

معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: بنده بیش از ۱۴ سال به عنوان مدیر مرکز موسیقی وزارت ارشاد فعالیت می‌کردم و بی‌اغراق می‌توانم بگویم که این جشنواره یکی از بی‌نظیرترین جشنواره‌های موسیقی فجر بوده و من تاکنون چنین کیفیت و استقبالی را مشاهده نکرده‌ام اما در این دوره چنین فضای خوبی اتفاق افتاد. به هر ترتیب من از همه دولتمردان عزیز می‌خواهم که با توجه به هنرمندانی که این‌گونه با بضاعت خود وارد فضا شده‌اند توجه بیشتری کنند و انتظارات آن‌ها را نیز برآورده سازند.

در پایان مراسم، گروه «کامکارها» به عنوان آخرین اجرا در قالب آیین اختتامیه جشنواره، به روی صحنه رفتند. این گروه قدیمی موسیقی، که فعالیتشان به بخش‌های مختلفی نظیر موسیقی فارسی و کردی تقسیم می‌شود، در جشنواره امسال نیز اجرایی تحت عنوان “شادمانه‌ها” داشتند. با پایان یافتن اجرای گروه “کامکارها”، پرونده سی و یکمین جشنواره موسیقی فجر نیز بسته شد.

مجید درخشانی، ارسلان کامکار، اردوان کامکار، خشایار اعتمادی، محمد اصفهانی، سهیلا پورگرامی، لوریس چکناواریان، محمد سریر، داود گنجه‌ای، رازمیک اوحانیان، احسان عبدی‌ پور، سهراب پورناظری، آرین کشیشی ، اکبر محمدی، سیدمحمد میرزمانی و اصغر عربشاهی، ارسلان کامکار، قشنگ کامکار، صمد طالقانی، آرش پژند مقدم، فرشاد رمضانی، وارطان ساهاکیان، میلاد درخشانی، فریدون خشنود، حمید حامی، کیخسرو پورناظری، علیرضا قربانی، محمود عزیزی، محسن علی اکبری، امید حاجیلی، بیژن بیژنی، آرش بیات، پروین بهمنی، وصال عرب‌زاده، داریوش پیرنیاکان ، بهرام جمالی، فرزاد طالبی، فرمان فتحعلیان ، مجید لطیفی سرشت، بیژن کامکار، نجمه تجدد، هانا کامکار، علی تفرشی، رافائل میناسکانیان، حسین رضایی‌نیا، کامبیز گنجه‌ای، تورج شعبانخانی، حسین مهرجردی، عبدالحسین مختاباد، همایون نصیری، شهرداد روحانی ، میلاد کیایی، حجت اشرف زاده ، رضا شایسته، مجید لطیفی سرشت، هوشنگ کامکار، اردوان کامکار، پشنگ کامکار، نیما دهقان، گلاب آدینه، نادر مشایخی، پدرام کشتکار، فریدون اسرایی، ژیوار شیخ الاسلامی، شروین مهاجر، نصرالله ناصح پور، اردشیر کامکار، مظفر شفیعی، محمدرضا چراغعلی، جاوید مجلسی، هنگامه اخوان، آزاد میرزاپور، علی پژوهشگر، رضا مهدوی، حسن ریاحی، محمد سعید شریفیان، علی اکبر مرادی و فرهاد اصلانی از جمله چهره‌های سرشناسی بودند که برای شرکت در مراسم اختتامیه جشنواره موسیقی فجر در تالار وحدت حضور یافتند.

 

سی و یکمین جشنواره موسیقی فجر

اختتامیه جشنواره موسیقی فجر

سی و یکمین جشنواره موسیقی فجر به ریاست حمیدرضا نوربخش و دبیری حسن ریاحی، از ۲۱ تا ۳۰ بهمن‌ماه به مدت ۱۰ شب ادامه داشت. در این جشنواره ۶۳ گروه در چندین سالن بزرگ تهران به روی صحنه رفتند. لغو غیرمنتظره سه کنسرت از جمله اتفاقات ناخوشایند این جشنواره بود، اما اجراهای دیگر بدون مشکل برگزار شدند. یکی از نکات متمایز جشنواره امسال در مقایسه با ادوار گذشته، اضافه شدن بخش موسیقی تلفیقی به کنسرت‌های جشنواره بود.

 

 

 

منبع : اختصاصی رادیو پارسی

نویسنده : آرمین اسرافیلی

 

 

اشتراک گذاری :

1 دیدگاه

  1. Roya 12 مارس, 2016 at 12:26 Reply

    از آقای اسرافیلی بابت گزارش خوبشون تشکر میکنم و منتظر دومین گزارشتون هم هستم

پاسخ دهید