چه کردند با تو زیر تیغ جراحی/ افکار عمومی در انتظار اعلام نتیجه پرونده پزشکی کیارستمی

اشتراک گذاری :

چرا عباس شعر، فیلم و قصه ناگهان، و ناباورانه افتاد!؟ دقیقا چه اتفاقی افتاد که عباس قصه، شعر و نقاشی از پا انداخت شد؟ صدای محسن چاوشی میپیچد.

«چ کردی با خودت

چاوش خون خاک بی زائر؟

چ کردی با خودت

بغض خیابون های بی عابر؟

موذن زاده داره

رو مزارت نوحه میخونه

چه کردی با خودت

آوازه خون شهر بی شاعر؟»

اما عباس کیا رستمی اهل کم احتیاطی های رایج نبود. او زندگی سالم و پاکیزه ای داشت. پس او با خودش کاری نکرد. از این رو بهتر است بپرسیم: «چ کردند با تو/ زیر تیغ جراحی یا روی تخت بیمارستان…».

اگر واقعا شایعه ها درست باشد آن گاه اگر بار دیگر کمدی بیمارستانی مهران مدیری را تماشا کنیم باید به جای خنده ها های های گریه کنیم… خداکند هیچ قصوری رخ نداده باشد. دردآور است اگر پزشک حاذق مملکت جهانی ترین ایرانی را نشناخته باشد. به خدا دردآور است…

به گزارش رسانه هنر رادیو پارسی ، یکشنبه ۲۰ تیر؛ از آسمان آتش می بارد ساعت ۱۱ صبح است… جمعیت آرام آرام از خیابان حجاب پراکنده می شود گروهی به سمت بلوار کشاورز و جمعی به سوی خیابان دکتر فاطمی روانند و عده ای قصد دارند همراه پیکر عباس کیارستمی و نزدیکان او تا لواسان بروند تا فرصت آخرین دیدار را از دست ندهند. باور مرگ او سخت است؛ خیلی سخت.

نویسنده سرشناس و همکار سالهای دور او «محمود دولت آبادی» می گوید :

او دچار یک سوء رفتار پزشکی شد و چنانچه همه می دانند رفت و باورم نشد . زیرا هیچکدام از آسیب هایی را که مثلا من به خودم وارد می کنم او گردشان نبود . وقتی می دیدم یا نمی دیدمش فکر می کردم تا نود سالگی سرپا خواهد بود و بعد از آن ممکن است شکسته شود.

هنوز مشخص نیست آنچه اتفاق افتاده خطای پزشکی بوده یا عارضه ی پزشکی و اشتباه در تهران و در آن بیمارستان خصوصی مشهور رخ داده یا در پاریس و آن بیمارستان خصوصی مشهور دیگر. نزدیکان وزیر بهداشت نیز می گویند اشتباهی هم اگر بوده مربوط ب همان عمل جراحی اول بوده ولی مراحل بعد اما تحت کنترل در آمده و اشتباه بعدی را تصمیم خود کیارستمی می دانند که اصرار داشت برود و ادامه درمان را در کشور فرانسه انجام دهد. چرای آن البته معلوم است. چشم هنرمند ترسیده بود . جراحی اول به قصد پیشگیری از پیشرفت سرطان انجام می شود. یک عمل ساده و معمولی که بخاط عفونت محل بخیه ، پیچیده می شود جراحی دوم به دلیل احتمال خونریزی داخلی  جراحی سوم در پی عفونت در شکم و برای برداشتن کیسه صفرا انجام شده است و همه اینها در کمتر از دو ماه درون جسم مردی رخ می دهد که کارهای خود را با درنگ انجام می داد و هیچ عجله ای نداشت. نوبت به جراحی چهارم می رسد؛ عفونت خون و مشخص شدن پارگی میزنای.

بهمن «فرزند او» می گوید:

پس از عیادت وزیر بهداشت ما تازه دریافتیم چه اتفاقی افتاده است و خانواده از روی توضیحی که برای داروخانه نوشته شده در می یابند که مشکل کجاست ؛ «عفونت خون» .

پزشک معالج اما از حفظ اسرار پزشکی دفاع می کند. منتها این اظهارات مربوط به فروردین ۹۵ است و قبل از اعزام کارگردان به پاریس است.

خود کیارستمی اما گفته بود:

همه چیز قمارباز ها بد نیست ، گاهی می شود چیزی از آنها یاد گرفت و یکی هم این است که می گویند اگر دیدید مدام روی باخت هستید برخیزید و صندلیتان را ترک کنید . من هم به این شرایط رسیده ام و می روم آنجا ببینم چه می شود .

پزشک فرانسوی عارضه  عارض شده را یک مورد در هر ده سال ذکر می کند. همین واژه «عارضه» تیم پزشکی را می تواند از انگ قصور هم برهاند . پرسش دردآور این است که آیا راست است که پزشک مربوطه کیارستمی را نمی شناخته و کارش را به فرزندش و او نیز به دستیار خود می سپارد و چون عید نوروز در پیش بوده روانه تعطیلات می شود و از عفونت بی خبر می ماند؟! در این باره نمی توان دقیقا اظهار نظر کرد و باید منتظر نتیجه رسیدگی های نظام پزشکی بود و به پیگیری های وزیر بهداشت هم باید امید داشت چرا که او از علاقه مندان کیارستمی است.

منبع: امید جوان

اشتراک گذاری :

پاسخ دهید