ویلیام مکنلی، آهنگساز سبک «جز» در گذشت

اخبار جدید

رادیو پارسی – به گزارش حمید جان بزرگی و به نقل از خبرگزاری فارس ، مکنلی یک آهنگساز با سابقه درخشان بود که موسیقی‌اش القاء کننده سبک «جز» بود. وی سوم فوریه در منزلش در ردینگ ماساچوست در سن ۷۶ سالگی درگذشت. نیویورک تایمز در شماره دیروز خود نوشت، پسرش الیوت گفت که وی در خواب از دنیا رفته است.

وی در سبکی که آن را نئوتونال می‌نامید آهنگسازی می‌کرد. مکنلی صدها اثر ارکسترال، مجلسی و وکال خلق کرد که به خاطر خلاقیت در ریتم و تلفیق شعر معروف هستند. موسیقی وی نه تنها ارائه دهنده سبک «جز» و «بلوز» بود بلکه آثار وی در صحنه‌های بزرگ توسط باک، دباسی، راول و ووگن ویلیامز در سالن‌هایی همچون کارنه‌گی و آلیس تولی در نیویورک به اجرا درآمدند. از میان هنرمندانی که با وی همکاری کرده‌اند می توان از ریچارد استالتزمن نوازنده معروف کلارینت، پیتر سرکین نوازنده نامدار پیانو، والتر ترمپلر نوازنده شهیر ویلن، کولین کار نوازنده ویلنسل و رهبر ارکستر جرارد شوارتز که آثار وی را اجرا می‌کرد نام برد.

از مشخصه‌های مکنلی حساسیت وی به امکانات وسعت صوتی هر ساز بود. از جمله آثار وی با این رویکرد شامل «همکاری‌هایی با آقای استالتزمن» «یک کنسرتو» و «مرثیه‌ای برای سازهای زهی» هستند.

منبع : خبرگزاری فارس

حمید جان بزرگی

حمید جان بزرگی هستم و حدود 2 سال است که در عرصه هنر و موسیقی فعالیت دارم و هم اکنون نیز به عنوان خبرنگار و نویسنده در رادیو پارسی مشغول به فعالیت هستم .

شما ممکن است این را هم بپسندید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *