کاسه صبر آقای رییس جمهور هم بالاخره لبریز شد/تخته کردن در کنسرت ها،بی قانونی یا مبارزه با ابتذال؟؟؟

اشتراک گذاری :
موضع رهبری در مورد لغو کنسرت ها

در پی اقدامات عجیب این روزها در رسانه ی ملی، شبکه ی خبر صدا و سیما با اقدامی ناگهانی باعث تعجب همگان شد و درست زمانی که این شبکه مشغول پخش سخنرانی آقای رییس جمهور در جمع پزشکان بود در حرکتی خودجوش صحبت های روحانی را قطع کرده و برنامه ی جهانشهری ها را روی آنتن برد.

 

به گزارش رسانه هنر رادیو پارسی ، روحانی که امروز،یکم شهریور ماه نود و پنج به بهانه بزرگداشت روز پزشک و برای سخن گفتن با جمعی از پزشکان به سالن همایش های ابوریحان دانشگاه شهید بهشتی رفته بود در بخشی از سخنان خود سرانجام سکوت خود را در قبال اتفاقات اخیر در رابطه با قانون شکنی های علنی در دستگاهای نظارتی شکست و با موضعی قاطع، سخنان خود را این گونه ادامه داد:

اعتراض حسن روحانی به کنسرت موسیقی

 «یک جا به پزشک و یک جا به هنرمند بی احترامی می شود، یک جا که کنسرتی می خواهد برگزار شود، مجلس قانونگذاری ایجاد می شود. ما مجلس شورای اسلامی داریم، هر کسی صبح بلند شد و یک تریبونی یافت که نمی تواند قانونگذاری کند. وزیر ما هم نباید تبعیت کند و باید تابع قانون باشد.»

در ادامه روحانی با تاکید بر اصل بودن قانون اساسی و همچنین اشاره ی صریح به سخنان امام راحل خاطر نشان کرد: اگر قانونی می خواهد، وضع شود نمایندگان در مجلس شورای اسلامی تصویب می کنند و آن را شورای نگهبان تایید می کند و پس از آن ابلاغ و عملیاتی می شود اما قبل از سیر قانونی، بی قانونی خوب نیست. بی قانونی به نام دین و دلسوزی برای دین بدتر است، ما قانون و مقررات داریم و به آن افتخار می کنیم. در کلمات امام خمینی(ره) نگاه کنید، دهها و صدها بار تاکید شده که حکومت اسلامی حکومت قانون است.

رییس قوه مجریه با اشاره به اهمیت احترام در قبال افراد مسئول در حوزه های مختلف تصریح کرد: گاهی از برخی امور در جامعه بسیار متاسف می شوم، ما نقد غیرمنصفانه دولت را کم کم تحمل کردیم و به آن عادت می کنیم و وقتی هم یک روز حرف بد در رسانه های نوشته نمی شود، تعجب می کنیم. باید به هنرمندان، پزشکان، اساتید دانشگاه و دیپلمات هایمان احترام بگذاریم، از هر جمله و کلامی در رسانه ها استفاده نکنیم. احترام و اخلاق به نفع ما و جامعه است.

و اما قطع سخنان رییس جمهور پیرامون اهمیت قانون و الزام برای اجرای آن که با استقبال و تشویق حاضران در سالن همراه شده بود از آن دست اقدامات عجیب رسانه ی ملی بود که باید مورد بررسی قرار گیرد. آیا اظهارات روشن روحانی در ارتباط با قانون مندی و توجه به آن قابل پخش نبود یا مسئله چیز دیگری است.  

پیرامون صحبت های دکتر حسن روحانی در ارتباط با لغو کنسرت ها که مصداق بارز قانون شکنیت و هم چنین در تکمیل گفته های وی در ارتباط با احترام به هنر و جایگاه والای هنرمندان برآن شدیم تا نظر مقام معظم رهبری را در ارتباط با هنر و بلاخص موسیقی منعکس کنیم.

رهبر معظم انقلاب موسیقی

رهبرمعظم انقلاب حضرت آیت الله خامنه ای (مد ظله العالی) که به مراتب در سخنان خود به جایگاه خاص و والای موسیقی و ارتباط آن با ذات و طبیعت بشری اشاره کرده است در سال ۱۳۷۵ و در میان جمعی از هنرمندان و اهالی موسیقی خاطر نشان کرد:

هنر موسیقی تلفیقی از دانش ، اندیشه و فطرت خدادادی است.در غرب نیز موسیقی هایی که گاهی یک ملت را نجات داده اند کم نبوده است.با موسیقی می توان یک ملتی را منقلب کرد و تکان داد به شرط آن که موسیقی را هدف دار کنید.بعضی از موسیقی دانان سنتی اصیل و ریشه دار می گویند موسیقی قبل از انقلاب مبتذل بوده و بعد از انقلاب به حمد الله آن ابتذال از بین رفته است.من این را نمیخواهم. این که آن ابتذال از بین برود قانع کننده نیست بلکه باید همین موسیقی عالمانه ی غیر مبتذل نیزهدفدار شود.

 

رهبر معظم انقلاب موسیقی

مقام معظم رهبری در بیاناتی دیگر اینگونه در ارتباط با موسیقی سخن می گوید:

آن چیزی که در اسلام حرام است ، غناست نه موسیقی.موسیقی هر آهنگ و صدایی است که از حنجره یا از وسیله ای به شکل حساب شده بیرون بیاید.علت اینکه نظرات در باب موسیقی متفاوت است این است که ما آیات و روایات مشخصی در ارتباط با غنا که مشخص کند غنا چگونه است در دست نداریم، لذا برداشت های فقهی متفاوت است.غنا آن چیزی است که مخصوص مجالس لهو است.

علی رغم بیانات روشن مقام معظم رهبری در ارتباط با موسیقی و تاکید ایشان بر هدف گذاری در این عرصه و همچنین اهتمام همیشگی رهبر انقلاب به قانون مندی، باز هم بار ها و بارها شاهد لغو بی دلیل کنسرت ها در شهر های مختلف بوده ایم. در این میان لغو کنسرت ها در مشهد و هم چنین واکنش تند آیت الله علم الهدی به برگزاری کنسرت ها بازتاب متفاوتی در رسانه ها داشته است.

اعتراض علم الهدی موسیقی

نماینده ولی فقیه در استان خراسان رضوی گفت:

مشهد شهر زیارت است و شهر گردشگری نیس که ما بخواهیم مراکز عیاشی یا تفریحی را در آن گسترش دهیم.ما باید بدانیم که در شهر امام رضا زندگی می کنیم و در شهر امام رضا (ع) نمی شود کنسرت برگزار کرد و دیگر نباید سر این موضوع با مردم یا برخی مسئولان چانه زنی کرد.شما اگر کنسرت می خواهی جای دیگر زندگی کن.

موضع صریح نماینده ولی فقیه در قبال کنسرت هایی که از ارگان های مربوطه مجوز قانونی دارند و همچنین مقایسه اظهارات وی در کنار رهنمود های مقام معظم رهبری  از نکات قابل تأمل در این بحث خواهد بود.

من باب این موضوع و فراتر از بحث قانونی آن لازم به ذکر است که در فتوای بسیاری از مراجع و فقها همچون مقام معظم رهبری آمده است که اصل شنیدن و نواختن موسیقی حرام نیست بلکه آن قسمت از موسیقی که مناسب مجالس لهو است حرام می باشد که منظور هم غنایی است که در بالا اشاره شد و درک این موضوع حایز اهمیت است که کنسرتی از مرجع قانونی دارای مجوز می باشد یا موسیقی ای که از صدا و سیما پخش می شود حرام نیست و جلوگیری از آن مصداق تحریم حلال است.

اعتراض علم الهدی موسیقی

موضوع مهم تر اینجاست که این گونه رفتار ها که نمونه آشکاری از بی قانونی شرعی و اجتماعی است باعث ایجاد شرایطی می شود که بی شک بر کاهش میزان وحدت اجتماعی بی تاثیرنخواهد بود و قطعا این قبیل سخت گیری ها و تند روی ها آن هم از سوی یک شخصیت دینی در میان قشر جوان جامعه به اسلام گریزی ختم خواهد شد.

در اینجا سوالاتی مهم مطرح می شود که پاسخ آن ها نیز بسیار مهم خواهد بود.نخست این که اگر این قبیل اتفاقات در مشهد باعث به خطر افتادن اسلام و بی حرمتی می شود چگونه است که در جای دیگر از این سرزمین اسلامی کسی به فکر حراست از دین نیست ؟ و همچنین عملی که در چارچوب قانون اساسی اسلامی مورد تایید است چگونه انگ ضد دینی میگیرد و مصداق بی حرمتی خواهد بود؟  

اعتراض علی مطهری موسیقی

نظرات متفاوت برخی از شخصیت ها در رابطه با موسیقی و بحث لغو یا برگزاری کنسرت ها نیز قابل توجه بوده است.در این میان علی مطهری نائب رئیس مجلس شورای اسلامی،اتفاقات و تصمیمات پیرامون این موضوع را غلط خواند و خاطر نشان کرد:

درباره اجرای کنسرت‌ها در استان‌های مختلف نباید تفاوت قائل شد، زیرا کشور که حکومت فدرالی نیست و اینگونه نیست که بگوییم خراسان رضوی دارای خودمختاری است و قوانین خاصی بر آنجا حکومت می‌کند.
مطهری درخصوص شرایط خاص شهر مشهد نیز گفت این موضوع از کجا آمده است؟ چنین چیزی اصلا معنی ندارد. اگر یک کنسرتی اشکال شرعی دارد، در هیچ جا مجاز نیست و نباید اجرا شود و اگر اشکال شرعی ندارد، برای همه شهرها قابل اجراست.

 

اعتراض محمدرضا عارف موسیقی

عارف دیگر نماینده ی مجلس شورای اسلامی نیز پیرامون موضوعات مورد بحث اظهاراتی داشته است.از نظر او بدترین حالت برای هنرمندان بلاتکلیفی و برخورد از روی سلیقه است.او همچنین بر حق برابر همه استان ها برای برگزاری کنسرت تاکید کرد.

این موضوعات در حالی مطرح شده است که علی جنتی وزیر ارشاد بارها و بارها بر این ماجرا تاکید داشته که تنها مسئول اصلی برگزاری کنسرت ها و متولی این دست امور وزارت ارشاد است.همچنین با توجه به سخنان امروز دکتر روحانی در مراسم بزرگداشت روز پزشک و خواست وی  از وزیران کابینه اش برای تحمل فشار ها باید دید که ماجرای اظهار نظرات مختلف و اقدامات سلیقه ای در این خصوص به کجا ختم خواهد شد.

 

منابع:

(علی مطهری) انتخاب/ اعتراض آیت الله علم الهدی (انتخاب)/ محمدرضا عارف (الف)/ پایان لغو مجوز کنسرت (ایلنا)اجوبه الاستفتائات سید علی خامنه ای_بخش سوالات موسیقی و غنا (سایت رهبرمعظم انقلاب) 

منابع عکس ها:

خبرگزاری برنا/ پایگاه اطلاع رسانی دولت/ پایگاه شخصی آیت الله علم الهدی/ دفتر حفظ نشر و آثار حضرت آیت الله خامنه ای khamenei.ir/اختصاصی رادیو پارسی،محمدرضا طباطبایی (کنسرت سیروان خسروی ۹ شهریور ۹۴)

اشتراک گذاری :

1 دیدگاه

  1. هادی 30 آگوست, 2016 at 05:08 Reply

    اره بابا واقعآ
    یه بلیت خریدیم چند روز بریم کنسرت / کنسرت که نرفتیم هیچ پول بلیتم دادیم الکی

پاسخ دهید