هوتن شکیبا بازیگر نمایش «سوراخ»: در حرفه ی بازیگری رویاپردازی معقول و جایز نیست

اشتراک گذاری :
مصاحبه با هوتن شکیاب بازیگر

درچند سال اخیر نسل جوانی که وارد تئاتر شدند، افرادی بودند که عاشق تئاتر بودند، کسانی که فارغ از مسائل و دغدغه های مالی، تلاش کردند، صبوری کردند، از نقش های مکمل آغاز کردند تا به جایگاهی قابل تقدیر ودرست برسند. به جایگاهی که امروز مخاطب می تواند با توجه به حضور این نسل در نمایش های مختلف با اطمینان بگوید، قرار است اثری خوب ساخته شود. یکی از این افراد هوتن شکیبا است. بازیگری که اعتماد مخاطب تئاتری را به خود جلب کرده است و اگر در نمایشی بازی می کند مطمینا حرفی برای گفتن خواهد داشت. هوتن شکیبا علاوه بر همکاری با افراد مستعد در تئاتر، با کمال تبریزی تجربه بازی در عرصه تصویر را داشته و البته با گروه دوست داشتی کلاه قرمزی نیز برای صداپیشگی شخصیت دیبی در ارتباط بوده است. به بهانه ی حضور اش در نمایش (سوراخ) به کارگردانی جابر رمضانی و البته بقیه ی فعالیت های هنری هوتن شکیبا با او به گفتگو نشستم. در ادامه خواننده این گفتگو باشید.

از تجربه ی حضور در نمایش سوراخ و همکاری با جابر رمضانی و البته همبازی شدن با اتیلا پسیانی برایمان بگویید؟

آشنایی من با جابر رمضانی به دوران دانشجویی در دانشگاه سوره برمیگردد. این آشنایی از آنجا شروع شد و درچند نمایش مثل مترسک کار محمد حسن معجونی ادامه داشت که در نمایش مترسک جابر در نوشتن نمایش نامه کمک کرد. زمانی که نمایش نامه سوراخ را خواندم، متوجه شدم اتفاق ویژه ی است و نقش را هم دوست داشتم. بنابراین قبول کردم. آتیلا پسیانی هم همیشه به دیدن کارهایم می آمدند. بازی ایشان و کارهایشان را دوست دارم. چون به نظرم همیشه دنبال یک اتفاق جدید و نو هستند و کهنه نمی شوند. خداروشکر که این موقعیت پیش آمد که با ایشان همبازی شدم. واقعا آتیلا پسیانی از بهترین پارتنرهایی هستند که من با آنها کار کرده ام. خیلی خوش انرژی هستند و خیلی به من کمک کردند.

 

مصاحبه با هوتن شکیاب بازیگر

 

 

ویژگی یا مشخصه ی بارز جابر رمضانی در کارگردانی چیست که شما به عنوان بازیگر بتوانید به آن اشاره کنید؟

جابر رمضانی ذهن خلاقی دارد وهمیشه به او می گویم که خیلی از اتفاقات را به صورت انیمیشن می بیند.خیلی دقیق است و خیلی با نظم کار می کند و در اجراها من متوجه شدم که بسیار منعطف است و همیشه در حال تلاش برای بهتر شدن کارهایش است. بر خلاف خیلی از کارگردان ها که وقتی موقع اجرا می رسد، بازیگر هرشب باید کار روتینی را انجام دهد، اما جابر همیشه آماده قبول کردن پشنهادات برای بهتر شدن اجراها است.

دوست دارید این تجربه ی همکاری مجددا تکرار شود؟

بله. من کلا نسل جوانی راکه با آنها کارکرده ام را دوست دارم. آدم را تازه نگه می دارند. مثلا من با یوسف باپیری سه کار انجام داده ام که با همکاری اشکان خیل نژاد نمایشی را ساختند و در سنگاپور هم اجرا کردیم، نمایشی که قرار است تیرماه امسال اجراهم شود و بقیه ی کارگردان های نسل جوانی که با آنها کارکرده ام، واقعا برایم جذاب بوده اند.

از بین کارگردان هایی که با آنها همکاری نداشته اید، دوست دارید با کدام یک از آنها این همکاری اتفاق بیفتد؟

بیشتر از همه خیلی مایل هستم با امیررضا کوهستانی کار کنم، خیلی سلیقه اش را می پسندم. کارهایش خیلی نزدیک است با آن چیزی که من از تئاتر می خواهم. البته تا الان با بیشتر کسانی که دوست داشته ام، کار کرده ام.

 

مصاحبه با هوتن شکیاب بازیگر

 

در تئاتر از بازیگران پر کار به حساب می آیید، در عرصه ی تصویر تجربه ی همکاری با کمال تبریزی را داشته اید، با ایرج طهماسب و حمید جبلی کار کرده اید، با توجه به این رزومه خود را بازیگر خوش شانسی می دانید یا این اتفاقات را نتیجه ی یک تلاش مداوم و صبوری می دانید؟

ترکیبی از این ها می دانم، نمی شود صرفا استعداد یا شانس داشت. به نظرم یک جاهای چاشنی شانس با دیگر مسائل ترکیب می شود و باعث رخ دادن یکسری اتفاقات می شود.من خودم وقتی به گذشته ام نگاه می کنم، میبینم خیلی تلاش کرده ام، خودم هم تنها و بدون کمک آشنایی به جایی رسیدم. با وجود بودن کسانی که می شد از آنها کمک گرفت اما ترجیح دادم خودم به جایی برسم نه با حمایت کسی.گاهی یک جاهایی ادم بدشانسی هایی می آورد و سال ها بعد متوجه می شود خوش شانسی بوده است.

کمی در مورد کلاه قرمزی و شخصیب دیبی صحبت کنیم. از چه طریقی با این گروه آشنا شدید؟

سال۸۸قرار بود با گروه ایرج طهماسب کار کنم، اما متاسفانه آن موقع سراجرای تئاتر بودم و این اتفاق نیفتاد ولی خداروشکر این همکاری از طرفی دیگری پیش آمد و به گروه دوست داشتنی کلاه قرمزی پیوستم. آشنایی من با عوامل کلاه قرمزی به تئاتر برمیگردد که با خیلی از دوستان همکار بودم و البته در فیلم طبقه ی حساس هم بایکدیگر بودیم. اما محمد بحرانی من را به آقایان طهماسب و جبلی معرفی کرد.

با فیلم طبقه ی حساس و همکاری با کمال تبریزی شروع کردید و با سریال ناموفق ابله این همکاری را ادامه دادید. موقع خواندن فیلم نامه این سریال آیا تصور همچین سرنوشتی برای ابله را داشتید؟

اگر به کارنامه ی هنری من نگاهی بیندازید، متوجه می شوید من خیلی گزیده کار هستم، با وجود اینکه پیشنهادهای تصویری خوبی هم داشتم اما خب آنها را قبول نکردم. بعد از تجربه ی طبقه ی حساس که خیلی آن را دوست داشتم، سر سریالی رفتم که شد ابله. ابله از لحاظ فیلم نامه و شاید فضایی که سریال در آن پخش شد و آن شبکه ی نمایش خانگی بود، ضربه خورد. به نظرم خود کمال تبریزی و نویسنده سریال از آدم های توانمند هستند اما انگار چیزی جور نشد که آنطوری من دلم میخواهد، کار موفق ظاهر شود. هر چند من قسمت اول را دیدم به نظرم یک اتفاق ویژه ی بود.ولی خب متاسفانه من هنوز دستمزدم را از این سریال دریافت نکرده ام و دوست دارم این را اعلام کنم.

 

مصاحبه با هوتن شکیاب بازیگر

 

یعنی خودتان قبول دارید بازی در ابله یک تجربه ی ناموفق بود؟

آن چیزی که در ذهنم بود اتفاق نیفتاد. خیلی ها می گویند تجربه ی ناموفقی بود. ولی برای من در مجموع تجربه ی خیلی خوبی بود و نباید از حق گذشت. نقش متفاوتی که تجربه بازی اش را نداشتم، حضور خود کمال تبریزی و عوامل حرفه ی دیگر همه برای من واقعا خوب بود.اما گاهی اوقات محصولی با همه ی آن چیزی که در ذهنت است، خوب در نمی آید. شاید اگر ابله در تلویزیون پخش می شد، شرایط متفاوتری می داشت، شاید مدل کار عوض می شد و مخاطب خودش را راحتتر پیدا می کرد.

بر خلاف تعدادی از بازیگران تئاتر، شما در عرصه ی تصویر در حوزه فیلم کوتاه بیشتر فعالیت دارید. این حضور شما در فیلم کوتاه به چه دلیل است؟ آیا از این طریق هنوز در حال یادگیری هستید؟

برای سال گذشته جشنواره فیلم فجر پیشنهاد چند سینمایی را داشتم اما خب قبول نکردم.برای حضورم در عرصه ی تصویر با وسواس بیشتری تلاش میکنم. عجله ی برای بازی و دیده شدن در سینما ندارم.سعی می کنم قبل از انتخاب هر کاری وسواس داشته باشم.

یعنی شما حضور در فیلم کوتاه را به بازی در یک سینمایی ترجیح می دهید؟

این دو را از هم جدا نمی دانم.اگر مطمین باشم فیلم کوتاه اثری خوب خواهد بود بازی می کنم. اگر ببینم تجربه ی خوبی برای من خواهد بود، چالشی خواهد داشت، قبول می کنم. به فیلم بلند هم همین نگاه را دارم. حالا شاید نگاهم به فیلم کوتاه کمی تجربی تر باشد و نگاهم به فیلم بلند همراه با وسواس و حساسیت باشد.

از زمان اکران فیلم هلن به کارگردانی علی اکبر ثقفی خبر دارید؟

اطلاع دارم فیلم پروانه نمایش گرفته است، اما نمی دانم کی اکران خواهد شد.

به نظرخودتان فیلم خوبی شده است؟

برای من تجربه ی خوبی بود. البته هنوزفیلم را ندیده ام. اما فکر می کنم فیلم از فیلم نامه بهتر شده است.

 

مصاحبه با هوتن شکیاب بازیگر

 

با توجه به تحصیلاتتان در زمینه ی کارگردانی قصد ساخت و اجرای یک نمایش را ندارید؟

خیلی وقت ها به کارگردانی فکر می کنم اما اینقدر بازیگری من را به خود درگیر کرده است که فرصت برای کارگردانی ندارم. فعلا بازیگری را جدی تر دنبال می کنم. اگر موقعیتش پیش بیاید حتما کارگردانی خواهم کرد اما نمی خواهم به واسطه ی بازیگر بودنم ، کارگردانی را تجربه کنم.

شما تدریس بازیگری هم می کنید. دوست دارم، بدانم شما به عنوان یک بازیگر جوان سر کلاس ها چه چیزهایی به علاقمندان به بازیگری آموزش می دهید؟ آیا تفاوتی بین خود و نسل جدیدتر حس می کنید؟

از تدریس خیلی راضی هستم، تاثیرش را می بینم. دوست دارم اگر تجربه ی کسب کرده ام آن را به کسی انتقال دهم. بیشتر از هر چیز سعی می کنم که کاری کنم تا واقع بین باشند، هم در مورد استعداد خودشان و هم در مورد این حرفه. چون واقع بین بودن خیلی مسیر انسان را ملموس تر خواهد کرد. رویا پردازی در این حرفه معقول وجایز نیست.

در سنندج شهری که در آن بزرگ شده اید هم تدریس کرده اید؟

نه متاسفانه این اتفاق نیفتاده است. این از اتفاق های خیلی خیلی مهمی است برای من که در سنندج شهر خودم تدریس کنم یا تئاتر اجرا کنم.

و سوال آخر در مورد کارهای بعدی خود چه در عرصه تصویر یا در عرصه نمایش بگویید؟

برای سینما فعلا در حال صحبت کردن برای بازی در دو پروژه هستم و نمی توانم بیشتر از این در موردشان توضیح دهم. برای تئاتر هم بازی در نمایشی که کار گروه( تئاتر تازه) است ،فعلا مشخص است. کاری مشترک از یوسف باپیری و اشکان خیل نژاد که من و ستاره پسیانی در آن بازی می کنیم. نمایشی به اسم پرده سوم، صحنه ی چهارم که بر اساس هملت شکسپیر است. یک مجموعه ی در سالن قشقایی که قرار است حدود ۱۵روز به دست گروه های تئاتری باشد، ورک شاپ هایی برگزار شود، فعلا برا ساس شکسپیر گروهمان را می بندیم.

 

عکس: الناز پیکری

منبع: اختصاصی رادیو پارسی

 

اشتراک گذاری :

پاسخ دهید