«همسایه آقا» حسین کیانی با چهره های تئاتری به روی صحنه/نشست خبری نمایش همسایه آقا برگزار شد

اشتراک گذاری :
«همسایه آقا» حسین کیانی با چهره های تئاتری به روی صحنه/نشست خبری نمایش همسایه آقا برگزار شد

صبح روز سه شنبه نشست خبری نمایش «همسایه اقا» به نویسندگی و کارگردانی «حسین کیانی» در سالن تئاتر باران برگزار شد. در این نشست علاوه بر کارگردان تمام بازیگران نمایش در کنار اهالی رسانه حضور داشتند.

به گزارش رسانه هنر رادیو پارسی ، نمایش «همسایه اقا» اثری از حسین کیانی است که حدود ۱۰سال پیش نیز این کار را بر روی صحنه برده است و حالا مجددا دست به بازتولید این نمایش زده  و قرار است از دهم مرداد ماه هرشب راس ساعت۲۱در سالن تئاتر باران آن را به روی صحنه ببرد. در این نمایش بازیگرانی چون علیرضا آرا، امیر رضا دلاوری، مهدی پاکدل، فریده سپاه منصور، حبیب دهقان نسب، رویا میر علمی، شهرام حقیقت دوست و خاطره اسدی حضور دارند.

«همسایه آقا» حسین کیانی با چهره های تئاتری به روی صحنه/نشست خبری نمایش همسایه آقا برگزار شد

حسین کیانی به عنوان کارگردان این اثر از تغییراتی که این نمایش بعد از سال ها برایش به وجود آمده است گفت: به هر حال همه ی ما ۱۰سال از سن و تجربیاتمان گذشته است و اگر قرار بود همان تجربیات دوباره تکرار شود بنابراین هیچ کار شاخصی انجام نداده ایم. اصلاحات ویژگی هر اثر هنری بازتولید شده است. تغییرات طبیعت اثری هنری و تئاتر و نمایش نامه است و مثل فیلم یا تابلوی نقاشی نیست که نشود آن را تغییر داد. وی ادامه داد: همسایه آقا نخستین متن رئالیسم و معاصر من است و در زمان و با زمان معاصر نوشته شده است. این نمایش آدم های کمتر دیده شده و مسائل کمتر شنیده شده را برای مخاطب معرفی و مطرح می کند.

در آینده چه سرنوشتی در انتظار نمایش نامه مرگ در حمام بنفش است

همچنین حسین کیانی در مورد نمایش «مرگ در حمام بنفش» که قرار بود اجرا شود اما بنا بر دلایلی فعلا اجرا نخواهد شد گفت: من نمی دانم در آینده چه سرنوشتی در انتظار نمایش نامه مرگ در حمام بنفش است. این قضیه برای من فعلا مسکوت است. چون اثر هنری باید شکوفا شود و باید راه خودش را پیدا کند ولیکن چرایی کنار گذاشته شدن آن برمی گردد به سختگیری و بی اعتمادی که بیشتر از هر دوره در این دوره میان هنرهای نمایشی وجود دارد.

کارگردان مشروطه بانو در ادامه این را افزود که : بازتولید در ذات خودش اصلا پدیده ی بدی نیست و از نظر من هیچ ایرادی ندارد و اگر اثر خوب باشد بازتولید چه بسا می تواند به تقویت بنیان هنرهای نمایشی بینجامد و هنرمند باید گذشت زمان را در بازتولید آثارش منعکس کند.

امیر رضا دلاوری به عنوان یکی از بازیگران این نمایش گفت: من بازیگری هستم که دوست دارم وقتی در قالب نقشی قرار می گیرم تکراری نباشد و من وقت و انرژی می گذارم و از یکسری کارها باز می مانم ،حال با وجود این انرژی و وقتی که گذاشته می شود با توقیف شدن اثری لطمه هایی به زندگی من وارد می شود. وی همچنین گفت من در این نمایش ایفاگر نقش حجت هستم که ۱۰سال پیش هم همین نقش را بازی میکردم.

مهدی پاکدل: همه ی ماها تبدیل به کرگدن های پوست کلفتی شده ایم

مهدی پاکدل نیز در مورد نقش خود و مجوز نگرفتن برخی نمایش ها گفت: همه ی ماها تبدیل به کرگدن های پوست کلفتی شده ایم که دیگر انگار این اتفاقات بر روی ما تاثیر نمی گذارد.وی همچنین گفت زمانی که اقای کیانی نمایش نامه ی همسایه اقا را به من دادند بر روی آن نوشته بودند برای مهدی پاکدل که نقش جلال الدین را برای او نوشته ام. جلال الدین یک شخصیت مثبت صرف نیست. همچنین پاکدل این را به گفته های خود افزود که الان وضعیت طوری شده است که ما بازیگرها باید در مورد هر اتفاق سیاسی، اجنماعی و اقتصادی اظهار نظر کنیم، امیدوارم روزی برسد که ما بازیگرها وقت در مورد بازیگری صحبت کنیم.

شهرام حقیقت دوست نیز در مورد مجوز نگرفتن برخی آثار نمایشی گفت: وقتی احساس امنیت نکنیم طبیعتا رویی می آوریم به کارهای بی بو و بی خاصیت و احساس خوشایندی نیست که ما برای کاری وقت می گذاریم اما آن کار ممکن است رد شود و پذیرفته نشود.وی همچنین گفت من نقش محرم یکی از پسرهای حبیب الله را بازی می کنم که نقش پیچیده ای نیست و این نمایش را بسیار خوش یمن می دانم که دوباره بعد از ۱۰سال قرار است اجرا شود.

«همسایه آقا» حسین کیانی با چهره های تئاتری به روی صحنه/نشست خبری نمایش همسایه آقا برگزار شد

رویا میر علمی به عنوان یکی از بازیگران نمایش «همسایه آقا» و همسر حسین کیانی نیز گفت: مجوز نگرفتن خیلی از کارها و نمایش نامه ها قطعا بر روی روحیات حسین کیانی که می نویسد و وقت می گذارد، اثر دارد. به غیر از یک دوره ی از اصلاحات، حسین کیانی همیشه دچار سانسور و ممیزی هایی شده است اما چون آدمی نیست که سواستفاده کند خیلی آرام از کنار این اتفاقات می گذرد و هیچ وقت برای این اتفاقات جنجال بپا نکرد.او همچنین گفت: در این نمایش ایفاگر نقش کبوتر هستم نقشی که بسیار آن را دوست دارم. نقش مثبتی است اما شیطنت های خاص خودش را هم دارد.

خاطره اسدی به عنوان یکی از بازیگران این نمایش که در اجرای ۱۰سال گذشته حضور نداشته است گفت: من ایفاگر شخصیتی در نمایش هستم که در اجرای اول غایب بود و حالا برای اجرای مجدد حاضر است. به نظرم برای هر بازیگری این شانس بزرگی است که با یک چنین گروهی همکاری کند.

«همسایه آقا» حسین کیانی با چهره های تئاتری به روی صحنه/نشست خبری نمایش همسایه آقا برگزار شد

علیرضا آرا نیز گفت: به عنوان یک بازیگر برای رسیدن به یک نقش باید پروسه و مسیری طی شود و این طی شدن مسیر هم در مدت زمان کوتاهی نیست و به همین دلیل وقتی ما به یک نقش نزدیک می شویم اما آن اثر مجوز نمیگیرد ما هم دچار مسائل حاشیه ی می شویم و این یکی از مشکلات ما است. وی همچنین گفت من در این نمایش ایفاگر نقشی هستم که حدود ۱۰سال پیش هومن سیدی آن را بازی می کرد. امیدوارم بتوانم همانند هومن در این نمایش خوب بازی کنم.

در انتها حسین کیانی این را هم به گفته های خود اضافه کرد که زمانی یک اثر مجوز نمیگیرد تاثیرات سویی بر روی هنرمند می گذارد از جمله این که حساسیت های هنرمند از بین می رود.

گوشه هایی از این نشست را از نگاه «رهرا صفایی» تماشا کنید:

اشتراک گذاری :

پاسخ دهید