هفت بیجار ۴ – نگاهی به سینمای ایران در هفته گذشته

اشتراک گذاری :
هفت بیجار 4 - نگاهی به سینمای ایران در هفته گذشته

سلامی به گرمی آفتاب داغ تابستان که چند روزیست به خاطره ها پیوسته و تبریک برای فرا رسیدن پادشاه فصل ها، پاییز خدمت شما خوانندگان همیشگی هفت(هفته)بیجار سینمایی.بنده و تمامی خدمت گزاران شما در رادیو پارسی ، پاییزی مملو از هواهای دو نفره و قدم زدن های طولانی و پر از عشق و امید و خوشی را برایتان آرزومندیم.(باشد که رستگار شویم)با احترام خدمت رسیدیم تا قسمت چهارم از مجموعه ی هفت(هفت)بیجار سینمایی را به پیشگاه چشمان هنر دوست شما بزرگواران عرضه کنیم.پس بی درنگ برویم سراغ بسته خبری این هفته.

اسکار، اسکار، ما داریم می آییم

بله اسکار جان.آماده شو که قرار است بیاییم و دگر بار فتحت کنیم.آن هم با « فروشنده » اصغر خان فرهادی که خود یک اسکار باز قهار است.شنیده ها حاکی از آن است که هیئت محترم انتخاب، بعد از بحث و جدل و صرف میوه و شیرینی فراوان، سرانجام تصمیم خویش را نهایی کرده و « فروشنده » فرهادی را قاطعانه برای حضور در اسکار برگزیدند و این در حالیست که عده ی زیادی از منتقدین ، آن را ضعیف ترین فیلم کارنامه فرهادی می دانند.به هر حال انتخاب،نهایی شده و ما نیز برای فرهادی و تیمش آرزوی موفق می کنیم و قطعا این گزینش چیزی از ارزش فیلم های تحسین شده ای همچون « ابد و یک روز » و «ایستاده در غبار » کم نخواهد کرد.و اما بشنوید از حواشی بعد از این انتخاب.پس از نهایی شدن انتخاب «فروشنده» به عنوان نماینده ایران در اسکار هشتاد و نهم، محسن امیریوسفی در یادداشتی نسبت به حضور نداشتن فیلمش در جمع هشت فیلم پایانی انتخاب برای اسکار اعتراض کرد. کارگردان فیلم پر ماجرای « خواب تلخ » که ظاهرا نسبت به انتخاب فروشنده ی فرهادی اعتراض خاصی نداشت و آن را اقدامی هوشمندانه و البته از پیش تعیین شده می دانست و هیئت انتخاب و این داستان هارا هم بل کل تشریفاتی می پنداشت ، سخنانش را این چنین ادامه داد: خنده من از این بابت است که فیلم «خواب تلخ » حتی در این رقابت دلخوش کننده هم در جمع هشت فیلم نهائی نیست. شاید برای نه نفرهیئت محترم انتخاب شناسنامه بین المللی فیلمی که به اسکار معرفی میکنند مهم نبوده و صرفاً قصد ارشاد آکادمی اسکار را داشتند! یا فکر کردند آکادمی اسکار با دیدن فیلمی مثل « خواب تلخ » که بین سال تولید و اکرانش دوازده سال فاصله است از تعجب شاخ درآورند! شاید هم فکر کردند آقا اسفندیار مرده شورِ کلاه نمدی « خواب تلخ » نباید اسکار بگیرد؟!حالا که فروشنده راهی اسکار شد و کلام نیز ختم.اما انصافا منطقی هم فکر کنیم شدنی نبود.آخر مگر می شود بین تولید و اکران یک فیلم ۱۲ سال اختلاف باشد!!!منطقی باشید آقای امیریوسفی.ایشالاه اسکار بعدی.

جشن انجمن منتقدان با تِم اعتراض

دهمین جشن انجمن منتقدان، بیست و هشتم شهریور ماه در کانون پرورشی فکری کودک و نوجوان برگزار شد.در این جشن ۱۰۸ نامزد در ۱۴ رشته توسط یکصد منتقد از میان ۴۶ فیلم ایرانی به نمایش آمده در جشنواره فجر سال گذشته در تمامی بخش ها، انتخاب شدند. « ابد و یک روز » سعید روستایی که این روزها شور جایزه گرفتن را در آورده باز هم درخشید و جایزه های بهترین فیلم،بهترین کارگردانی،بهترین فیلمنامه،بهترین بازیگر نقش های اول و مکمل مرد و همچنین بهترین دستاورد فنی را از آن خود کرد.در ضمن ما دیپلم افتخار پریناز ایزد یار را جز جوایز به حساب نیاوردیم.به هر حال مبارک تیم « ابد و یک روز » و صد حیف که به اسکار نمی رود و گر نه که باید جوایز را با کامیون می آوردند ایران.هم چنین جایزه های بهترین بازیگر نقش اول و مکمل زن نیز به ترتیب به لیلا حاتمی برای فیلم « من » و شبنم مقدمی برای بازی در « نفس » تعلق گرفت.اما این مراسم هم خالی از حواشی نبود.عده ای از دوستان هنرمند از جمله مانی حقیقی و ابراهیم حاتمی کیا در سخنان خود روی سن مراسم از خجالت یا لثارات در آمدند و حسابی به ادامه دار شدن توهین های این نشریه اعتراض کردند.حالا باید دید که یالثارات در پاسخ،چگونه حاتمی کیا را ضربه فنی خواهد کرد.هر چند که به قول ایشان سکوت در برابر این دست اتفاقات جایز نیس اما حالا که ظاهرا قضیه لج و لج بازیست و آن ها بی خیال این ها نمی شوند و  بهتر نیست لااقل این ها بی خیال آن ها شوند؟واضح بود؟؟؟

 همیشه نا تمام می ماند حرفایش با خودش…

بدون شک وداع با عالیجناب کیارستمی تلخ ترین اتفاق سینمایی در تابستان ۹۵ لقب می گیرد و به تعبیر بسیاری از بزرگان سینمای جهان ، خلا کیارستمی تا سال ها در کالبد سینما احساس خواهد شد.مرگ استاد کیارستمی زمانی خبر ساز تر شد که از قصور پزشکی در پرونده وی سخن به میان آمد. حالا بعد از کش و قوس های فراوان این پرونده ظاهرا قصور پزشکی و انتظامی در پرونده ی استاد تایید شده است.رییس هیئت بدوی نظام پزشکی اعلام داشت رای کیفرخواست فعلی که در خصوص شکایت خانواده کیارستمی از دکتر احمد میر،جراح مربوطه بوده است،اعلام خواهد شد و کیفرخواست شکایت جدید که علیه تیم پزشکی بیمارستان جم تنظیم شده نیز به دادگاه فرستاده خواهد شد.

داغک های سینمایی

و اما بخش داغک های سینمایی.هفته گذشته از پیوستن لیلا حاتمی به« ماه تی تی »خبر دادیم.در این هفته ،مرضیه برومند و سیاوش طهمورث نیز به سریال پر ستاره میرباقری پیوستند. این دو بازیگر پیش از این در سریالی دیگر از داوود میرباقری به نام «حکایت مسافر گمنام »همبازی بودند.

پس از امیر آقایی،هدیه تهرانی و نوید محمد زاده هم مقابل دوربین برادران جلیلوند قرار گرفتند. « بدون تاریخ، بدون امضا » دومین ساخته ی برادران جلیلوند که در مراحل میانی از فیلمبرداری خود به سر می برد ، قرار است نخستین بار در جشنواره فجر امسال به نمایش در آید.

و همچنین بشنوید از آغاز اکران « اروند » ،  نخستین فیلم سینمای ایران درباره ۱۷۵ غواص شهید.این فیلم که ساخته ی پوریا آذربایجانی است از ۳۱ شهریور ماه و همزمان با شروع هفته دفاع مقدس به اکران عمومی در آمده است. «اروند» از معدود فیلم‌های سینمایی ایران در حوزه دفاع مقدس است که با سرمایه ‌ای کاملا خصوصی ساخته شده است.سعید آقاخانى،طناز طباطبایى، پانته آ پناهى ها، مهرداد صدیقیان، امید روحانى، حسین سلیمانى، کاظم سیاحى، امیرحسین قدسى، على شادمان، مالک سراج، سینا کرمى، یحیی توسلی و بازیگران خردسال سپهراد فرزامى و ستایش مرادى بازیگران اصلی این فیلم سینمایی هستند.

جدول فروش فیلم های در حال اکران

و سخن پایانی و جدول فروش فیلم ها.در هفته ای که فیلم های پر فروش با نزول مواجه شدند ، فروشنده هم چنان یکه تاز است و با صلابت به سمت رکورد شکنی ها قدم بر میدارد.همچنین قرار گرفتن ابد و یک روز در رتبه ی نهم فروش فیلم ها در حالی که با یک سینما در روزهای پایانی خود به سر می برد نیز قابل توجه خواهد بود.

این هم قسمت چهارم از مجموعه هفت(هفته) بیجار سینمایی…تا قسمت بعدی،بدرود.

اشتراک گذاری :

پاسخ دهید