نشست خبری جشنواره فیلم صامت برگزار شد

اشتراک گذاری :
نشست خبری جشنواره فیلم صامت

اولین دوره جشنواره فیلم بی کلام ایران در تهران در کشور ما و در حوزه های مختلف جشنواره های بسیار زیادی برگزار می شود و اهداف خاصی را دنبال می کند اما تا بحال جشنواره ای با محوریت فیلم بی کلام در ایران برگزار نشده است.
این جشنواره در ابتدا یک پروژه سینمایی دانشجویی همانند باقی دانشجویان که در ابتدای تحصیل سینمایی باید به ساخت فیلم صامت بپردازند بود ، پس از مدتی با جمع شدن دوستان علاقه مند این سبک فیلم در پروژه اول به جمع آوری و آرشیو کردن فیلم های صامت و بررسی این فیلم ها پرداختند ، چالش اصلی در فیلم صامت فضاسازی است در فیلم های با کلام هرگونه نقصانی می تواند با نوع کلام و بازی های زبانی بطور سطحی پوشش داده شود ولی در فیلم صامت تمام انتقال معنا و مفهوم و منظور فیلم به وسیله فضاسازی ها ، نما ها و ابزار های دیگر است که کار را بسیار مشکل و محتوایی می کند.
مرحله بعد تحقیقاتی جامع درباره شرح درس های مدارس معتبر سینمایی جهان انجام شد و پس از بررسی های کامل نتیجه حاصل شد که در تمام این کشور ها فرصتی برای ارائه و همچنین درخواست این فیلم ها از دانشجویان و حاضران در این عرصه وجود دارد .
قاسمی ( دبیر جشنواره ) : این بررسی ها و نتایج ما را به این فکر انداخت که چرا در ایران جشنواره ای برای این سبک نباشد که هم به مردم معرفی شود و هم دانشجویان و بزرگان عرصه سینما به این سبک بپردازند و همچنین فضایی برای ارائه این آثار وجود داشته باشد.
با این مقدمه به پایه گذاری جشنواره ای قدم نهاده شد که امروز در ایران و جهان اعتباری کسب کرده و آمار فیلم های ارسال شده به این جشنواره گویای این اعتبار است .
در بخش ملی جشنواره ۸۵۰ فیلم به دبیر خانه جشنواره ارسال شد که اکثرا فیلم کوتاه و حدود ۱۰۰ اثر نیمه بلند در آنها مشاهده می شود.
در بخش بین الملل به گفته جناب آقای صامتی دبیر بخش بین الملل جشنواره جمعا ۱۴۶۶ اثر از ۲۸ کشور جهان تا زمان باز بودن پرتال به دبیرخانه جشنواره ارسال شده که به تفکیک کشور :
۱۷۱ فیلم از کشور ایالات متحده آمریکا
۷۹ فیلم از کشور هند
۷۲ فیلم از کشور انگلستان
۶۹ فیلم از ترکیه
۶۶ فیلم از فرانسه
۶۶ فیلم از ایتالیا
و باقی آثار از کشور هی دیگر ارسال شده است که
۷۰۲ اثر داستانی
۵۰۲ اثر تجربی
۳۱۳ انیمیشن
۱۲۰ مستند
ارسال شده است که برخی آثار در دو ژانر همزمان وجود دارند ؛
آثار پس از دریافت توسط هیئت گزینش متشکل از :
بخش ملی : محمد حدادی ، محمد نجار ، مرتضی گلکار ، کاوه قهرمان
بخش بین الملل : آناهیتا قزوین زاده ، مسعود سفلایی ، مارتین هانس اشمیت
بازبینی شده اند و ۷۰ فیلم در بخش بین الملل و ۴۵ فیلم در بخش ملی برای نمایش انتخاب شده اند.
در بخش جوائز بین الملل ۸ تندیس داستانی ، انیمیشن ، مستند ، تجربی ، تدوین ، تصویر برداری ، کارگردانی و در بخش ملی نیز ۱۱ تندیس به برگزیدگان اهدا می شود.
برای بخش جنبی این جشنواره نمایش آثار بزرگ جهان در نظر گرفته شده که در سینماتک موزه هنر های معاصر تهران بصورت رایگان قبل از شروع جشنواره در حال برگزاری است و همچنین در زمان برنامه کتابخانه دانشگاه با کتاب های منتخب میزبان بینندگان خواهد بود.
جشنواره فیلم بی کلام تهران یازدهم تا هجدهم اردیبهشت ماه در تالار فارابی دانشگاه هنر تهران با آثار حضور بزرگان سینما برگزار خواهد شد.
جهت گیری این جشنواره به نمایش مفاهیم و صدا گذاری و در کل شیوه و مفهوم اصلی و اساسی فیلم بی کلام است ، که امید است با موفقیت در بین جامعه هنری و مردم روبرو شود.

 

شما در ادامه میتوانید عکس های این نشست خبری رااز نگاه «سهند قلیزاده» تماشا کنید : 

 

 

اشتراک گذاری :

پاسخ دهید