نشست خبری ارکستر سمفونیک ملی برگزار شد

76
0
اشتراک گذاری :

رادیو پارسی – حمید جان بزرگی : علی رهبری: برای تمامی خر حمالی‌هایم در ایران ۸ هزار یورو در ماه می‌گیرم.

به گزارش رادیو پارسی به نقل از تسنیم، نشست خبری ارکستر سمفونیک ایران ظهر امروز دوشنبه چهارم خرداد ۱۳۹۴ در تالار وحدت برگزار شد.

در این نشست علی رهبری رهبر ارکستر سمفونیک تهران، فرهاد فخر‌الدینی رهبر ارکستر سمفونیک تهران و بهرام جمالی مدیر بنیاد رودکی به همراه جمعی از خبرنگاران حوزه موسیقی حضور داشتند.

شاید مهمترین بخش این نشست اعتراض خبرنگاران به صحبت‌های علی رهبری در جریان آخرین اجرای ارکستر سمفونیک تهران بود.

علی رهبری در این اجرا که در تالار وحدت برگزار شده بود به خبرنگاران عرصه موسیقی توهین کرد و همین امر موجب شد که خبرنگاران در ابتدای این نشست خبری به این رهبر ارکستر اعتراض کنند.

اعتراض خبرنگاران موجب شد تا رهبری بلافاصله از همه خبرنگاران عذرخواهی کند.

در ابتدای این نشست بهرام جمالی مدیر بنیاد رودکی در توضیحاتی گفت: خوشبختانه در اسفند ۹۳ از ارکستر سمفونیک ملی رونمایی کردیم و طبق آخرین توافقات نیز از شنبه همین هفته ارکستر ملی ایران کار خود را با مدیریت هنری فرهاد فخر‌الدینی آغاز کرده است. به زودی برنامه‌های این ارکستر نیز اعلام می‌شود.

فرهاد فخر‌الدینی رهبر ارکستر ملی ایران در صحبت‌های ابتدایی خود تصریح کرد: خوشحالم که در خدمت موسیقی ملی ایران هستم و باز هم می‌خواهم در عرصه موسیقی انجام وظیفه کنم عمر من با موسیقی ملی گذشته و نخستین کسی هستم که از هنرستان ملی موسیقی فارغ‌التحصیل شده‌ام.

وی ادامه داد: سال ۷۷ بود که برای نخستین بار ارکستر ملی ایران را راه‌اندازی کردم و رهبریش را به عهده داشتم. اکنون نیز پس از چند سال تعطیلی این ارکستر فعالیت‌مان را از سر می‌گیریم و باید بگویم راهی که ادامه خواهیم داد همان راهی است که از ابتدا طی کردیم.

فخرالدینی با اشاره به تاریخچه ارکسترهای ملی در ایران گفت: بعد از انقلاب مشروطیت موسیقی به میان مردم آمد. نخستین کسانی که برای ضبط صفحه به خارج از ایران رفتند درویش خان و همکارانش بودند. درویش‌خان با همکاری کسی چون عارف قزوینی یکی از نخستین کنسرت‌ها را ۱۰۵ سال پیش برگزار کرد. آنان همچنین سفری به تفلیس داشتند و در سال ۱۹۱۴ در آنجا قطعاتی از موسیقی ایرانی را ضبط کردند.

وی ادامه داد: در سال ۱۳۰۲ آقای وزیری در مدرسه عالی موسیقی ارکستری تشکیل داد که می‌توانست عنوان ارکستر ملی را داشته باشد. ۱۵ سال بعد روح‌الله خالقی ارکستر انجمن موسیقی ایران را تاسیس کرد و پس از آن نیز ارکسترهای دیگری مانند ارکستر دهلوی، ارکستر بزرگ رادیو و تلویزیون تاسیس شدند. امروز که بار دیگر ارکستر ملی را راه‌اندازی کرده‌ایم راهمان در ادامه مسیری است که این بزرگان طی کرده‌اند.

یکی از مباحث مهمی که در نشست خبری امروز مطرح شد بحث دستمزد علی رهبری و فرهاد فخر‌الدینی در ارکسترهایشان بود.

بهرام جمالی درباره دستمزد این دو رهبر ارکستر گفت: رهبران ارکستر در هر جای دنیا تعرفه‌ای خاص دارند که این تعرفه بر اساس سابقه و توانایی‌هایشان تعریف می‌شود.

وی با اشاره به پیشنهادات علی رهبری برای میزان دستمزدش گفت: رقمی که علی رهبری برای دستمزدش به ما پیشنهاد داد بسیار بالا بود و به هیچ وجه برای ما قابل پذیرش نبود. (علی رهبری در اینجا میان حرف بهرام جمالی گفت این رقم، رقم پیشنهادی من نبوده بلکه رقمی بوده که در ارکسترهای دیگر به من پرداخت شده.)

جمالی ادامه داد: بر اساس پیشنهاد علی رهبری ۳ تعرفه برای حقوق ایشان وجود داشت که عبارتند از مدیریت هنری ارکستر، رهبری ارکستر و و اجرای رپرتوارهای تکراری. طبق برآورد ما، ماهانه ۱۵۰۰ یورو برای مدیریت هنری علی رهبری به ایشان پرداخت می‌شود.

وقتی جمالی می‌خواست درباره رقم‌های بعدی صحبت کند علی رهبری ترجیح داد که این توضیحات را خودش کامل کند.

علی رهبری پس از توضیحات بسیار در نهایت گفت: برای تمامی خر حمالی‌هایم در ایران ۸ هزار یورو در ماه می‌گیرم.

فرهاد فخرالدینی درباره ساختار ارکستر ملی ایران گفت: به نظر من ارکستر ملی ایران و ارکستر سمفونیک تهران باید از هم جدا باشند. در ارکستر ملی ایران سرگروه‌ها همان‌هایی هستند که مد نظر من بودند و نسبت به ارکستر سمفونیک تهران متفاوت است. متاسفانه به خاطر مسائل مالی تعدادی از نوازندگان ارکستر ملی هنوز به سازمان ارکسترها راه نیافته‌اند و امیدوام هر چه زودتر راهی پیدا شود که آنان نیز به این جمع بپیوندند.

رهبر ارکستر ایران با اشاره به حضور کیوان ساکت در نخستین اجرای این ارکستر گفت: در برنامه‌ای که پیش روی ماست کیوان ساکت به عنوان تک نواز تار و همچنین همراه کننده ارکستر در کنار ما خواهند بود.

وی ادامه داد: در بخش نخست این اجرا قلعه کنسرتو تار را اجرا می‌کنیم که از آثار خودم است و تک‌نوازی تارش را کیوان ساکت اجرا می‌کند. همچنین سالار عقیلی و محمد معتمدی به عنوان خواننده با ما همکاری می‌کنند.

فخرالدینی تاکید کرد: اجرای ارکستر ملی ایران در روزهای ۲۰، ۲۱ و ۲۲ خرداد در تالار وحدت به روی صحنه می‌رود. پیش از این اعلام شده بود که رونمایی از ارکستر ملی ایران ۷ خرداد انجام می‌شود اما این خبر صحت ندارد. هفتم خرداد مراسمی برای بزرگداشت من برگزار می‌شود.

رهبر ارکستر ایران در بخش دیگری از سخنانش به سمتی که در ارکستر دارد اشاره کرد و گفت: مدیر هنری و رهبر ارکستر ملی ایران سمتی است که برای من در نظر گرفته شده است.

در بخش دیگری از این نشست علی رهبری درباره احتمال حضور محمدرضا شجریان و شهرام ناظری در ارکستر سمفونیک تهران گفت: آقای شجریان را فقط از طریق مادرم می‌شناسم که در وین آثار ایشان را گوش می‌کرد. پیش از این نمی‌دانستم که شجریان اجازه خواندن در ایران را دارد یا نه.

وی ادامه داد: اما با آقای ناظری من ملاقات داشتم و یک روز به خانه ایشان رفتم. آقای ناظری تمایل داشت که با ارکستر  همکاری داشته باشد و به من گفت آیا امکانش هست که من هم روزی کنار ارکستر بخوانم؟ ناظری با اینکه می‌دانست من به عنوان شوالیه‌اش مشکل دارم اما باز هم برخورد مناسبی با من داشت و امیدوارم اگر شرایط مهیا باشد با ایشان همکاری داشته باشم.

فرهاد فخر‌الدینی نیز درباره احتمال حضور شجریان در ارکستر ملی ایران نیز گفت: شجریان در افتتاح ارکستر موسیقی ملی با من همکاری داشته و ما همواره با هم ارتباطی صمیمانه داشته‌ایم. از خدا می‌خواهم که آقای شجریان باز هم بیاید و با ارکستر ملی برنامه اجرا کند. امیدوارم محدودیت‌ها برای ایشان رفع شود و مثل گذشته بتوانیم به اجرای برنامه‌های موسیقی ملی بپردازیم.

در بخش پایانی این نشست علی رهبری با اشاره به حضورش در ارکستر فیلارمونیک جوانان جهان گفت: برای من موفقیت بزرگی است که برای حضور در ارکستر فیلارمونیک جوانان جهان دعوت شده‌ام. من پس از این دعوت بلافاصله به آنان جواب دادم که با کمال میل می‌آیم اما شرط حضورم آوردن چند نوازنده جوان ایرانی به ترکیب ارکستر است.

وی ادامه داد: قرار است ارکستر فیلارمونیک جوانان جهان ۲۷ سپتامبر در سازمان ملل و در حضور نمایندگان ۷۰ کشور جهان اجرا داشته باشد.

رهبری تاکید کرد: من به حسن روحانی رئیس جمهور پیشنهاد دادم که ارکستر سمفونیک تهران را به مقر سازمان ملل ببریم تا در آنجا و همزمان با سخنرانی رئیس جمهور سمفونی خود را برای نمایندگان کشورهای جهان اجرا کنیم.

 

منبع: تسنیم

اشتراک گذاری :

پاسخ دهید