محمد میرعلی اکبری: از بازگشتم به تئاتر بعد از بیکاری در دولت نهم و دهم، خوشحالم

143
0
اشتراک گذاری :

صبح روز یکشنبه نشست خبری نمایش ارتیگوشه با حضور نویسنده و کارگردان این نمایش، طراح و بازیگردان آن با نیم ساعت تاخیر برگزار شد.

به گزارش رادیو پارسی،در این نشست که در تماشاخانه ی سه نقطه برگزار شد، روزبه حسینی که به عنوان طراح در این نمایش حضور دارد سخنان خودش را اینگونه آغاز کرد:

سال گذشته در گروه( و ناگهان) بعد از ۱۶سال تاسیس تصمیم گرفتیم برگردیم به شکل اولیه گروه. به صورتی که جوان ها بیایند، تربیت و پرورش داده بشوند و به عنوان بازیگر معرفی شوند. بنابراین تصمیم گرفتیم فراخوانی بدهیم که بچه های برگزیده در تئاترهای خصوصی بیایند و با هم کار کنیم، که طبق این برنامه از تیرماه گذشته فعالیت های ما آغاز و اجرای نمایش نامه خوانی زرتشت نوشته ی محمد میر علی اکبری را شروع کردیم. در سال گذشته نمایش نامه خوانی ها، اجراهای بداهه و اجراهای محیطی داشتیم.

روزبه حسینی همچنین گفت: از پایان سال ۹۴ ما سه نفر یعنی(روزبه حسینی، آرش فلاحت پیشه و محمد میر علی اکبری) جمع شدیم تا فعالیت هایمان را آغاز کنیم. تماشاخانه های خصوصی و بنیادها مثل بنیاد رادی از ما خواستند تا اجراهای عمومی داشته باشیم و این نمایش اولین اجرای عموم ما خواهد بود.

آرش فلاحت پیشه که بازیگردان این نمایش است، گفت: سال ها پیش ما سه نفر با همدیگر همکاری می کردیم. قطعا در این مسیر ادم هایی که نگاهشان به همدیگر نزدیک است، هم را زودتر پیدا خواهند کرد. روزبه حسینی بارها تلاش کرد که گروهی درست کند اما متاسفانه این اتفاق نمی افتاد.

فلاحت پیشه این را هم گفت که: ما فقط بلدیم که به سمتی برویم که فارغ از تمام مسائل ودغدغه ها، تئاتر کار کنیم. استارت کار ما با (ارتیگوشه) آغاز شد. زمانی که شروع کردیم، تصمیم گرفتیم به اتفاق های بزرگی برسیم.

روزبه حسینی در ادامه این را هم افزود که: یکی از دلایلی که تصمیم گرفتیم از امسال این فعالیت ها را داشته باشیم، این بود که مشغول نوشتن و پژوهش در دو مورد هستم، یکی در مورد بیژن مفید است و دیگری به اصرار بنیاد و ناشرین در مورد محمود استاد محمد است.

محمد میر علی اکبری نویسنده و کارگردان این نمایش گفت: در دولت های نهم و دهم کار تئاتر انجام ندادم. روزبه حسینی و برادران فلاحت پیشه در برگشت من به تئاتر بسیار موثر بودند و خودم از این اتفاق خوشحال هستم. ما می خواستیم گروهی شویم که کمپانی شود، متن تولید کند و کارهای حرفه ای در سالن های مطرح و با عوامل حرفه ای انجام دهیم.

علی اکبری این را هم گفت: ۱۳سال پیش این نمایش نامه ارتیگوشه را به صورت ۷مونولوگ نوشتم و این بار مجددا با طراحی و کارگردانی جدیدی اجرا خواهد شد. از ۹تیرماه در سالن چارسو نمایش سفر به نهایت دور با بازی خسرو شهراز، آرش فلاحت پیشه،محمد رضا مالکی و مجید رضا کریمی اجرا خواهیم کرد. از۲۶اردیبهشت تا ۱۲خرداد ارتیگوشه را اجرا خواهیم کردیم احتمالا تمدید خواهد شد. پیش بینی من این است که این نمایش را حدود ۱۰هزار نفر باید ببیند. چون تصمیم داریم آن را در شهرستان ها هم اجرا کنیم.

روزبه حسینی این را هم گفت: در طی یکسالی که من با بچه ها کار کردم از هیچ کدام پولی را دریافت نکردم. استادان خوبی آمدند برای آموزش به بچه ها اما هیچ کدام هزینه ی را تقبل نکردند و با یک تشکر یا یک کتاب به ما کمک کردند. در سال جدید هم فراخوانی را منتشر خواهیم کرد که قطعا دغدغه های مالی در آن مدنظر نیست.

آرش فلاحت پیشه گفت: در تمام کلاس هایمان یا حداقل خود من به بچه ها می گویم تئاتر یعنی از خود گذشتن. خیلی از بچه ها بسیار با استعداد بودند اما چون نتوانستند با کل هدف گروه هماهنگ شوند از ما جدا شدند. در تئاتر مهم همزیستی درست است. باید رنج کشید و از دیدن مسائل پیرامون به سادگی عبور نکرد.

روزبه حسینی در جواب سوالی مبنی بر اینکه چقدر نمایش نامه های ایرانی در گروه شما مورد توجه است، این را گفت که: در مرامنامه گروهمان اصالتمان بر نمایش نامه های ایرانی است. نویسنده های شناخته شده ی در گروه ما هستند که به زودی آثارشان اجرا خواهد شد. ما همچنین به نمایش نامه نویسی دهه ی ۴۰هم توجه می کنیم و از آثار بیژن مفید، استاد محمد، بهمن فرسی و بهرام بیضایی اجرا خواهیم داشت. همچنین از آثار خارجی اقتباس خواهیم کرد، مثل همین نمایش ارتیگوشه که اقتباسی از نمایش انتیگونه است.

علی اکبری همچنین در مورد اقتباس این نمایش افزود که زمانی که این نمایش را نوشتم علاوه بر اقتباس، با تاریخ هم آمیختگی انجام دادم و بعد داستان را با شرایط روز تطبیق دادم. در واقع کولاژی انجام دادم. این نمایش که به صورت ۷مونولوگ است هر کدام زبان و شرایط مخصوص به خود را دارند و توضیح صحنه ی ندارند.

در انتها روزبه حسینی از برنامه ها و فعالیت های گروه( و ناگهان) در امسال گفت:

رپراتوری را یا در تئاتر شهر یا در سالن کنش معاصر خواهیم داشت که (ارتیگوشه) در آن اجرا خواهد شد. دو نمایش مصوب شده در سالن مولوی داریم که نوشته ی من است و کارگردانی فاطیما بهارمست که به زودی اجرا خواهد شد. مرتضی حقیقت بیان نمایش (مزاحم) را خواهد داشت. فرهادسلیمی و فرهاد نقد علی نمایش (خیر نبینی سعید) را اجرا خواهند کرد و نمایشی به اسم (همچون واپسین نفس بره ی معصوم) به کارگردانی زینب لک را برای آبان ماه و اجرای جشنواره ی عروسکی ورشو خواهیم داشت.

 

 

 

عکس: مریم رمضانلو

 

اشتراک گذاری :

پاسخ دهید