علی جنتی : کسی ممنوع‌ الکار نیست

اشتراک گذاری :
علی جنتی

علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی شب گذشته ۲۷مهرماه با حضور در تالار وحدت به تماشای «اپرای عاشورا» به نویسندگی  بهروز غریب پور ، آهنگسازی بهزاد عبدی و رهبری ارکستر نصیر حیدریان نشست و پیرامون حاشیه های به وجود آمده توضیحاتی را به خبرنگاران حاضر ارائه داد.

جنتی پس از پایان سومین شب کنسرت «اپرای عاشورا» گفت : با دیدن «اپرای عاشورا» سفری ذهنی به تاریخ داشتم و زمانی که گفتند حضرت امیر المونین (ع) در محراب کشته شده ،اما برخی گفتند مگر علی(ع) نماز می خواند! وقتی امشب این کار را دیدم به آنچه که در طول این چند روز روی خروجی سایت های خبری و برخی از وبلاگ ها مطالعه کردم ،فکر کردم و متوجه شدم واقعا چه ظلم و جفایی نسبت به این کار می‌شود.

 

  • عده‌ای در حق «اپرای عاشورا» جفا می‌کنند

 

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه گفت : «اپرای عاشورا» در نوع خود اثر بی نظیری است که با استفاده از اشعار محتشم کاشانی و شعرهای زیبای دیگر پیرامون واقعه عاشورا اجرا شده است. اجرایی که بیش از ۱۳۰ هنرمند ارکستر سمفونیک تهران آن را به عالی ترین شکل ممکن به مخاطبان ارائه دادند .آن وقت عده ای می گویند اینها تاریخ عاشورا را به بازیچه گرفته اند ،تکخوانی زن دارند و در واقعه عاشورا ابتذال ایجاد کرده‌اند .در حالیکه وقتی من کار را دیدم ،متوجه شدم این کار یک اثر بسیار برجسته و قابل عرضه در سطح جهانی است که بسیاری از اشعار آن برگرفته از تعزیه های خودمان است که  ما در طول سالیان دراز آنها را شنیده‌ایم.

وی در ادامه خاطر نشان کرد :  جای تاسف است که یکسری از عناصری که فقط و فقط به سیاست بازی فکر می کنند بیایند و چنین کاری را خدشه دار کنند و زحمات کسانی را که برای این کار زحمت کشیدند و در طول سالیان دراز این  فضا را به نتیجه رساندند زیر سوال ببرند.

 

  • ممنوع‌الکار نداریم و این عبارت غلط است

 

جنتی در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران مبنی بر ممنوع الکار شدن چندی از خوانندگان و همکاری آن ها با سایت های غیر مجاز و تخلفات به وجود آمده در کنسرت های خارج از کشور گفت :  ما چیزی به عنوان ممنوع الکار نداریم البته باید توجه داشته باشیم که این عبارت عبارت غلطی است و بهتر است دیگر از این واژه استفاده نکنیم. به هر ترتیب ما کسی را نداریم که نامش را به طور رسمی در جای خاصی اعلام کنیم و بگوییم فعالیت فلان خواننده به طور کلی ممنوعیت دارد.

وزیر ارشاد در ادامه گفت : ما در همه حوزه ها از جمله نشر ، کتاب و بخش های دیگر معمولا به محتوای کار نگاه می کنیم که اگر محتوای آن کار مورد پذیرش قرار گیرد به آن اثر مجوز می دهیم. البته ممکن است اثر فرد خاصی به دلیل خاصی مورد پذیرش ما نباشد و کار او به نحوی بوده که احیانا با برخی از شبکه های معاند نظام همکاری جدی داشته باشد ،در این حالت هم با بررسی تمامی جوانب به تولیدکننده اثر اعلام می کنیم که کار شما مورد پذیرش نیست و ما مجوز آن اثر را صادر نمی کنیم اما اینکه ما طی این چند روز فهرستی از ممنوع الفعالیت‌ ها را اعلام کرده باشیم و بگوییم اینها از نظر ما اجازه فعالیت ندارند،اصلا درست نیست و ما فهرستی را منتشر نکرده ایم و آن را تایید هم نمی‌کنیم.

 

انتهای خبر/.

 

 

اشتراک گذاری :

پاسخ دهید