عامر مسافر آستانه کارگردان نمایش (صور اسرافیل):متن این نمایش برای مخاطب جذاب خواهد بود

اشتراک گذاری :
عامر مسافر آستانه کارگردان نمایش (صور اسرافیل):متن این نمایش برای مخاطب جذاب خواهد بود

صبح روز سه شنبه نشست خبری نمایش صور اسرافیل با حضور عامر مسافر استانه کارگردان، سیاوش پاکراه نمایش نامه نویس، کاظم سیاحی و ایلیا نصراللهی بازیگران، حسن جودکی مدیر تولید و آوا فیاض مدیر روابط عمومی و تبلیغات و با حضور تعدادی از اهالی رسانه برگزار شد.

عامر مسافر استانه در ابتدای صحبت در مورد این نمایش و داستان خود گفت: این متن از یک طرحی در ذهن من شروع شد. بعد عا که رمان سه جلدی دو قلوها را خواندم بخشی از آن رمان بر من تاثیر گذاشت و بر اساس آن طرحی را نوشتیم و بارها بازنویسی کردیم و به نمایش صور اسرافیل تبدیل شد.

سیاوش پاکراه به عنوان نمایش نامه نویس صحبت های خود را این گونه آغاز کرد که من به همراه عامر مسافر آستانه می خواستیم دغدغه های ارتباطات انسانی را در فضای جنگ مورد روان شناسی قرار دهیم. من متن انگلیسی کتاب دفتر بزرگ را خوانده بودم و احساس کردم این کتاب بنیان داستانی خوبی دارد. به همراه عامر روی آن متن شروع به پالایش کردیم و بر اساس یک بستر داستانی کم کم از متن کتاب فاصله گرفتیم. دو کاراکتر بر اساس کتاب باقی ماندند ولی سایر شخصیت ها خلق هایی بود که به داستان اضافه شد. در واقع با یک کلاژ داستانی سرو کار داریم که با کهن الگوها پیوند می خورد و کهن الگوها به عنوان دستگاه نشانه شناسی اثر خودشان را در ذهن باز می کنند تا بتوانند یک گستره ی زمانی بزرگی را در نظر بگیرند.

پاکراه این را همم افزود که این متن بر اساس آن کتاب و خط داستانی آن کتاب نوشته شده است ولی کاراکترها تغییر کرده اند. در واقع یک اقتباس قیاسی صورت گرفته است.

عامر مسافر آستانه در مورد محل و زمان اجرای این نمایش گفت: زمانی که آقای دریا بیگی در ایرانشهر بودند راجع به این نمایش با او صحبت کردیم و قرار بود اسم ما در لیست اجراها قرار گیرد اما بعد از چند ماه یکسری جابجایی ها صورت گرفت و افراد دیگری جایگزین شدند و به ما تاریخی را پیشنهاد دادند و ما هم قبول کردیم که از تاریخ ۶خرداد در سالن استاد سمندریان اجراهای خود را اغاز کنیم.

وی همچنین در مورد انتخاب بازیگران این را هم گفت که در مرحله ی انتخاب تعدادی از بازیگران به دلیل بودن در پروژهای دیگر تغییر کردند و افراد دیگری آمدند اما از انتخاب های خودم بسیار راضی هستم. همچنین در مورد انتخاب بازیگر نقش کودک ایلیا نصراللهی این را افزود که ایلیا را از زمان بازی در نمایش فهرست به کارگردانی رضا ثروتی مدنظر داشتم و از اولین انتخاب هایم بود.

کارگردان نمایش پروانگی در مورد شیوه ی اجرایی اثر صور اسرافیل اینگونه توضیح داد که می شود شیوه ی اجرایی را به دو بخش تقسیم کرد. در برخورد با بازیگر بیشتر به سمت رئال حرکت کردیم اما در رویکرد با صحنه و تماشاگر یک مقداری به سمت مفهوم و شیوه ی فاصله گذاری برشت رفته ایم.

سیاوش پاکراه خلاصه ی داستان این نمایش را این گونه بیان کرد که پسری وارد روستایی می شود که به منزل مادربزرگش برود. حضورش در آن شهر باعث می شود که آدم ها دچار تغییراتی بشوند. کنش داستان در تغییر این آدم ها از چیزی است که هستند به چیزی که قرار است بشوند.

ایلیا نصراللهی بازیگر کودک نمایش صور اسرافیل در مورد نقش خود این را بیان کرد که اگر بخواهم در مورد نقش ام صحبت کنم داستان را لو داده ام. اما نسبت به نمایش فهرست، دیالوگ های بیشتری دارم. اسم شخصیتی که آن را بازی می کنم لوکاس کلاوس است. همچنین در رابطه با دیگر بازیگران این را هم گفت که با شخصیت کشیش با بازی مهدی حسینی نیا بسیار احساس راحتی می کنم. این پسر بچه در این شهر فقط با کتابفروشی که او را نمی بینیم رابطه ی خوبی دارد و می گوید نسبت به دیگر آدم های این شهر، کتابفروش آدم خوبی است.

عامر مسافر آستانه در مورد عوامل جذابیت این نمایش گفت: متن یکی از بزرگترین جاذبه ها برای تماشاگران است. بخش دیگر به دکور، بازی بازیگران و تکنیک های کارگردانی برمیگردد که همه ی این ها عواملی است که می شود گفت برای مخاطب جذاب خواهد بود.

سیاوش پاکراه در ادامه این صحبت ها، این را هم افزود که کاری که خوب باشد، بیشتر از عوامل دیگر تماشاگر خودش را پیدا خواهد کرد. اعتقاد دارم اگر کاری بازیگران معروف هم داشته باشد ولی خود اثری محکم نباشد قطعا به سمت زوال حرکت خواهد کرد.

این نمایش نامه نویس همچنین در مورد انتخاب اسم صور اسرافیل این توضیح را داد که نمایش نامه ی صور اسرافیل دورترین اقتباس از کتاب دفتر بزرگ است. در این نمایش نامه از دو چیز بی اندازه استفاده شده است. از یکسری کهن الگوها که از انجیل می آید تا بتواند تاریخی را به اندازه ی پیدایش انسان باز کند و دغدغه هایی را نشان دهد که به عنوان دستگاه نشانه شناسی کار استفاده می شود. این پسر زمانی که وارد این شهر می شود زندگی دوباره را به وجود می آورد و وقتی از شهر هم خارج می شود باز همین اتفاق می افتد. برداشت اسم کار این است که دو بار یکبار در ابتدای کار و یکبار در انتهای کار صور اسرافیل دمیده می شود. این نمایش یک اسم دیگری در ابتدا داشت (صور اسرافیل، عهد جدید، باب اول) برای اینکه آخرین اشاره ی که به انجیل می کردم در پایان نمایش نامه، شروع عهد جدید بود اما بعد ها این عنوان حذف و فقط صور اسرافیل را انتخاب کردیم که به نظرم براس نمایش نامه اسم بهتری است.

حسن جودکی به عنوان مدیر تولید صور اسرافیل گفت: اصولا تهیه کنندگی و مدیر تولید بودن در تئاتر خیلی شبیه سینما نیست و هنوز ساختار و تشکیلات خود را پیدا نکرده است. در واقع مدیر تولید در تئاتر بازوی کارگردان محسوب می شود. این نمایش علی الظاهر به لحاظ هزینه شاید نمایشی کم هزینه باشد اما پیش تولید بسیار سخت و پر هزینه ی داشت . چون دکورهای بسیار سنگینی دارد.

کاظم سیاحی به عنوان یکی از بازیگران اصلی این نمایش در مورد نقش خود و دلیل انتخاب این نمایش گفت: در این نمایش یکسری از آدم ها در یک فضا و روابطی کنار همدیگر قرار می گیرند و همین فضا و روابط باعث ایجاد تغییراتی می شود. من احساس کردم با این نقش می توانم تجربه ی جدیدی در یک فضای جدیدی داشته باشم. این نقش بسیار متفاوت با آنچه که تابحال بازی کرده ام ، است. بازی با کودک در این نمایش بسیار برایم جذاب بود از آن حیث که تفاوت سنی ما باعث ایجاد یک دنیا و طرز تفکر دیگری می شود و همین جذاب است.

در پایان این نشست آوا فیاض این را هم افزود که اجرای این نمایش با مخاطب آغاز می شود و زنگ افتتاحیه نداریم و مایل هستیم با مخاطب کارمان را آغاز کنیم.

(لازم به ذکر است که نمایش صور اسرافیل از روز پنج شنبه ۶خرداد ماه در سالن استاد سمندریان تماشاخانه ی ایرانشهر اجرای خود را آغاز خواهد کرد و مدت زمان  این نمایش ۷۰دقیقه است و برای کودکان زیر ۱۰سال نیز توصیه نمی شود).

 

تصاویر این نشست را میتوانید از نگاه مریم رمضانلو مشاهده کنید.

 

 

 

منبع : اختصاصی رادیو پارسی

نویسنده : شمیم شهلا

اشتراک گذاری :

پاسخ دهید