طراحی لباس و بازیگری تکمیل کننده هم هستند/ گفتگو با «الهام شعبانی» طراح لباس نمایش یادم تو را فراموش

اشتراک گذاری :
الهام شعبانی

همیشه طراحی لباس یکی از جذابترین کارهای هنری در نظر گرفته می شود. مشهورترین هنرمندان دنیا گاهی برای تفریح، سرگرمی، تبلیغ یا تجارت به سمت طراحی لباس روی می آورند. اما در ایران از شغل هایی محسوب می شود که به گمان خیلی ها کار بسیار راحتی است و می شود بدون آموزش های تئوری یا عملی، آن را انجام داد.طراحی لباس سینما و تئاتر نیز از زیر مجموعه ی طراحی ها محسوب می شود. کاری که با توجه به نحوه ی لباس پوشیدن بازیگران در فیلم ها و سریال ها و تئاتر ها به تمرکز، خلاقیت و استعداد زیادی نیاز دارد.

به گزارش رسانه هنر رادیو پارسی ، به بهانه ی اجرای نمایش «یادم تو را فراموش» به کارگردانی ژاله صامتی، با طراح لباس این نمایش «الهام شعبانی» گفتگوی کوتاهی انجام داده ام. الهام شعبانی دانش آموخته ی طراحی لباس از دانشگاه الزهرا است، هر چند به عنوان بازیگر به تئاتر روی آورده است اما با نمایش «باغ شکر پاره» به کارگردانی دکتر قطب الدین صادقی به طور حرفه ی به سمت طراحی لباس تئاتر رفته است. او این روزها علاوه بر بازیگری یکی از طراحان فعال لباس در تئاتر محسوب می شود. در ادامه خواننده ی این گفتگو باشید.

به عنوان اولین سوال از انتخاب این نمایش به عنوان طراح لباس برایمان بگویید.

خانم صامتی به من زنگ زدند و پیشنهاد طراحی لباس این نمایش را به من دادند و من بخاطر خود خانم صامتی خیلی دوست داشتم در این کار باشم. از طرف دیگر هم ،کار با ایشان برای من تجربه ی جالبی بود چون تا بحال با ژاله صامتی کار نکرده بودم و خیلی برایم مهم بود که با خانم صامتی و گروهشان همکاری کنم.

انتخاب یک اثر برای شما به عنوان طراح لباس بر چه اساسی است؟ شما به کارگردان یا متن توجه می کنید؟

متن برایم خیلی مهم است و بازیگران و سالنی که قرار است در آن نمایش اجرا شود، بعد از متن برایم اهمیت دارند. دلیل مهم بودن متن این است که ببینم چقدر جای کار دارم. یعنی چقدر می توانم روی طراحی لباس مانور بدهم. این برایم خیلی مهم است.

کمی در مورد طراحی لباس به طور کلی برایمان بگویید. مثلا برای نمایش «یادم تو را فراموش» که در یک فضای رئال داستان آن می گذرد، شما در طراحی لباس بازیگران این نمایش به چه چیزهایی توجه می کنید؟

من سعی می کنم در همچین فضایی به دور و اطرافم نگاه کنم. شخصیت پردازی و روان شناسی هر کدام از کارکترها در داستان به ما کمک می کند. مثلا نقش ژاله صامتی در این نمایش یک دختر جوانی است که به دنبال کار می گردد، تعویض لباس این آدم در این نمایش خیلی زیاد است.چون فضا رئال است و داستان نمایش در زمان حال اتفاق می افتد، من خیلی سعی کردم تنوع لباس را رعایت کنم. یا به عنوان مثال نقشی که فاطمه گودرزی ایفاگر آن است نقش یک بازیگر قدیمی است که بسیار منضبط و شیک و باسلیقه است. اما دچار افسردگی است بنابراین من ازرنگ های تیره برای این شخصیت در ابتدای داستان استفاده کردم ،اما هر چه نمایش به جلو می رود به دلیل ورود یک عشق به زندگی این زن، رنگ ها شادتر می شوند.

یعنی در طراحی لباس شما به رنگ ها الویت می دهید و شخصیت ها را بر اساس رنگ ها طراحی می کنید؟

بله. من به رنگ ها اهمیت می دهم. چون اساسا رنگ ها را دوست دارم.سعی می کنم روی هر کدام از شخصیت ها رنگی را مشخص کنم. در نمایش یادم تو را فراموش برای شخصیت فاطمه گودرزی ابتدا از لباس های تیره کرم و قهوه ی استفاده کردم اما در نهایت رنگ لباس ها به کرم و قرمزرسید.

 

در رادیو پارسی بخوانید: نشست خبری نمایش یادم تو را فراموش برگزار شد

 

شما علاوه بر طراحی لباس، در عرصه تئاتر و تصویر به عنوان بازیگر هم حضور دارید. کدام یک را بیشتر می پسندید و به آن علاقه دارید؟

اگر روزی بخواهم بین هر دو این شغل ها یکی را انتخاب کنم، باز هر دو را انتخاب می کنم. چون هردوی آنها تکمیل کننده هم هستند. طراحی لباس برای من خیلی جذاب است و وقتی بازیگری می کنم، می دانم چقدر لباس بازیگر مهم است و بازیگر باید با لباس راحت باشد، همذات پنداری کند، به لباس روح بدهد. چون با کارگردانان مختلفی کار کرده ام یک چیزی برایم مهم است و آن نوع کارگردانی کارگردان و نوع دید بازیگر نسبت به شخصیتشان و نسبت به کار است. در بازیگری، طراحی لباس به من کمک می کند، در طراحی لباس، بازیگری به کمک من می آید و نمی توانم بگویم این دو از هم جدا هستند. من به عنوان بازیگر از سال ۷۸-۷۹وارد عرصه تئاتر شدم اما بعد از اتمام درسم ،دکتر قطب الدین صادقی اولین پیشنهاد طراحی لباس را به من دادندکه مربوط می شود به نمایش «باغ شکر پاره» در سالن اصلی تئاتر شهر و این اولین کار حرفه ای من در طراحی لباس بود.

وقتی به عنوان بازیگر فعالیت می کنید با طراح لباس آن نمایش یا اثر دچار چالش نمی شوید؟

نه به هیچ عنوان.سعی می کنم حال طراح لباس را درک کنم. وقتی در اثری به عنوان بازیگر حضور دارم، می فهمم که طراح لباس چقدر اذیت می شود، برخلاف خیلی ها که تصور می کنند طراحی لباس کار راحتی است ولی چنین چیزی نیست. چون خودم بازی می کنم ،به عنوان طراح لباس نمی خواهم بازیگر لباس اش را دوست نداشته باشد. به نظر من بازیگر به لباس روح می دهد و وقتی با انرژی و حال خوب و ارتباط درست با لباس به روی صحنه می رود آن موقع لباس من خودش را نشان می دهد.  به همین دلیل وقتی سر کاری می روم که طراح لباس دارد سعی می کنم واقعا کمک اش کنم، غر نزنم و هر آنچه طراح لباس می گوید قبول کنم.

الان مشغول چه کاری هستید و فعالیت های بعدی شما چه به عنوان بازیگر چه به عنوان طراح لباس چیست؟

الان همزمان با نمایش یادم تو را فراموش، طراحی لباس نمایش «راپورت های شبانه دکتر مصدق» به کارگردانی اصغر خلیلی را انجام داده ام که در تالار وحدت به روی صحنه است و از مهر ماه نیز به عنوان بازیگر در نمایشی به کارگردانی لیلی عاج در سالن مولوی اجرا خواهم داشت.

 

الهام شعبانی

الهام شعبانی

 

منبع: اختصاصی رادیو پارسی

نویسنده: شمیم شهلا

اشتراک گذاری :

پاسخ دهید