شب پرستاره نشست مطبوعاتی « شب‌های موسیقی بارانا » درخشید

اشتراک گذاری :
شب پرستاره نشست مطبوعاتی «شب‌های موسیقی بارانا» درخشید

هجدهم مرداد ماه کاخ نیاوران درخششی از ستارگان موسیقی ایران را میزبانی نمود.

به گزارش رسانه هنر رادیو پارسی، نشست مطبوعاتی شب‌های بارانا با حضور؛ کاوه گرایلی نوازنده‌ی تنبور و سه‌تار به عنوان سخنگو و عضو شورای هنری اولین دوره این رویداد، مهندس آراسب احمدیان مدیرعامل موسسه خیریه محک و طهمورث پورناظری رئیس فستیوال شب‌های بارانا برگزار شد.

نخستین فستیوال موسيقى بارانا، با هفت اجرا با حضور هنرمندان تراز اول ایرانی و بین‌المللی موسيقى، از بیستم تا بیست و نهم مرداد ماه در حمایت از کودکان مبتلا به سرطان محک و همچنین حمایت از موسیقی‌دانان در حوزه‌ سلامت و رفاه برگزار می‌شود.

میهمانان حاضر در این برنامه؛ هوشنگ کامکار، کیخسرو پورناظری، شهرداد روحانی، آرین کشیشی، رضا کولغانی، امید نعمتی، لوریس چکناواریان، سینا حجازی و میترا حجار بودند که شبی پرستاره را در مجموعه فرهنگی و تاریخی نیاوران رقم زدند.

تنها غایب این مراسم سهراب پورناظری بود که به گفته مجریان برنامه در سفر تشریف دارند.

SAM_8726

از رادیو پارسی بخوانید«شهرداد روحانی» رهبر ثابت اکسترسمفونیک تهران شد

در ابتدا کاوه گرایلی عنوان سخنگوی فستیوال شب‌های بارانا به روی سن رفت شروع به صحبت کرد:

شب‌های موسیقی بارانا با دو رویکرد اصلی رقم خورده، اولین نگاه در این فستیوال این بوده که بخش خصوصی به صورت خیلی حرفه ای و جدی یک فستیوالی را رقم بزند که تا به الان به این ابعاد نبوده و این یک زمینه ای باشد تا بتواند در ادامه راه فستیوال‌های بیشتری توسط بخش خصوصی در این ابعاد تحقق پیدا کند و با هنرمندانی که همگی جزو هنرمندان تراز اول این کشور هستند، از نسل‌ها و سبک‌های مختلف که ما نیز سعی کردیم از گونه‌های مختلف موسیقی در این فستیوال حضور داشته باشند و تنها به یک گونه از موسیقی اختصاص پیدا نکند. در عین حال دوست داشتیم دوستان دیگه ای هم در این فستیوال حضور داشته باشند که به دلیل تداخل زمانی که با برنامه‌های خودشون دارند، نتونستیم در این دوره همراه خودمون داشته باشیم و انشالله در دوره‌های بعدی این فستیوال افراد دیگری هم در کنار ما باشند، حتی دوست داشتیم هنرمندان بین‌المللی بیشتر در این دوره حضور داشته باشند که باز به دلایل تداخل زمانی امکان این فراهم نشد و فقط جناب آقای آنتونیو ری همراه ما هستند. نگاه ما این هست که این فستیوال به سمت بین‌المللی شدن حرکت کند.

رویکرد دوم ما حضور موسیقی در فضای تاریخی بود که اساساً انتخاب کاخ گلستان با همین نگاه صورت گرفت به عنوان اینکه کاخ گلستان تنها اثر ثبت شده یونسکو در تهران می‌باشد، اما به دلیل محدودیت‌هایی اجرا منتقل شد به کاخ نیاوران که اینجا هم فضایی تاریخی هست و ارزش‌های خود را دارا می‌باشد.

نگاه ما این هست که بتوانیم این پروژه را در فضاهای تاریخی دیگر نیز ادامه دهیم و امیدواریم که بالافاصله بعد از اینجا در بیستون بتوانیم فستیوال مشابهی را برگزار کنیم و بعد هم امیدواریم در مکان‌های تارخی دیگری این اتفاق صورت گیرد.

هوشنگ کامکار، آهنگساز و سرپرست گروه کامکارها با ابراز خشنودی از این فستیوال و همچنین نظم و سرعت بالای آن به طهمورث پورناظری و تمامی عوامل شب‌های موسیقی بارانا عرض تبریک می‌گوید. همچنین از به تحقق رسیدن آروزی چندین ساله خود یعنی انجام وظایف اجتماعی هنرمندان نوید می‌دهد.

سپس شروع به صحبت درباره برنامه‌ی گروه کامکارها می‌کند که از دو بخش تشکیل شده است، بخش اول آثار به زبان پارسی و بخش دوم آثار به زبان کُردی اجرا خواهند شد.

پس از آن با آرزوی ادامه داشتن این فستیوال و تقاضا از هنرمندان جهت حمایت از شب‌های موسیقی بارانا و برنامه‌های مشابه از سن خارج و کیخسرو پورناظری به روی سن می‌آید.

در ابتدا به حمایت از محک می‌پردازد و حمایت بزرگان موسیقی بسیار ابراز خرسندی می‌نماید.

SAM_8395

از رادیو پارسی بخوانید: چکناواریان : ارکستر سمفونیک تهران باید یک مدیر هنری داشته باشد

برنامه خود و گروه شمس را به سه قسمت تقسیم می‌نماید:

قسمت اول تک نوازی کیخسرو ناظری به همراه چند بیت از اشعار مولانا و همراهی سازهای کوبه‌ای؛

قسمت دوم سه نوازی کیخسرو و سهراب و طهمورث پورناظری با سازهای کوبه‌ای؛

قسمت سوم و پایانی گروه نوازی و همخوانی و تک خوانی گروه شمس می‌باشد.

شهرداد روحانی با تمامی مشغولیات این روزهای خود در ارکستر سمفونیک تهران، در شب‌های موسیقی بارانا می‌درخشد.

 روحانی نوید اجرا آثار خود با پیانو و یک گروه پنج نفره از سازهای زهی به سرپرستی امیر باورچی و نیز یک ساز هارپ به نوازندگی نازلی بخشایش و همچنین اجرا دو ساز کوبه ای به نوازندگی صابر جعفری و آرش اسلامی را به حضار و علاقه‌مندان خود داد.

“اولین‌باری است که در کشور عزیزم در فضای باز اجرا میکنم و بسیار خوشحال هستم و هیجان دارم” روحانی برای نخستین بار در ایران در فضای باز اجرا می‌کند و با این اوصاف خیل طرفداران به این اجرا خواهد رفت.

محک به عنوان حامی معنوی این رویداد معرفی شده است و آراسب احمدیان، مدیرعامل موسسه خیریه محک به نمایندگی از محک به روی سن می‌رود.

احمدیان از تمامی هنرمندان کمال تشکر و قدردارنی را دارد و تک تک نام هنرمندان را به زبان آورده و تشکر می‌کند ار همراهی و اجراهای اهدایی خودشان به محک و از حضور در اجرا مشترک گروه کامنت و داماهی خبر می‌دهد چرا که تا به الان آشنایی نداشته و این اولین فعالیت کامنت و داماهی به نفع محک است.

تقابل هولدینگ صنعتی بارانا و فضای هنری و نیز سازمان متکی به ظرفیت اجتماعی کشور، به گفته احمدیان رویدادی مهم است چرا که سه دیدگاه و سه جهت توانستند در کشور دور یکدیگر جمع شوند.

خب گروه کامنت و داماهی که بناست اجرایی مشترک داشته باشند، سرپرست‌های خودشون رو راهی سن میکنند. آرین کشیشی سرپرست گروه کامنت و رضا کولغانی خواننده گروه داماهی به روی سن دعوت می‌شوند.

ابتدا آرین کشیشی شروع به صحبت میکند و از خوشحالی خود بخاطر حضور در فستیوالی خصوصی که در قیدوبند زمان نیست و نیز ژانرهای مختلف موسیقی در آن حضور دارند گفت و همچنین از اینکه این فستیوال با حمایت از موسسه محک برگزار می‌شود ابراز خشنودی کرد.

سپس خبر از اجرا دَه قطعه به همراه گروه داماهی و یک قطعه مشترک داد و از رضا کولغانی خواست تا درباره جزئیات صحبت کند. رضا کولغانی نیز خبر از اولین اجرا داماهی در فضای باز داد و نیز از اجرا در کنار استادان موسیقی ابراز خرسندی بسیار کرد.

همچنین ازچیدمان جدید در بند داماهی گفت که آرش پژند مقدم و محسن خاش حضور دارند. همچنین نام قطعه مشترک با گروه کامنت را اعلام کرد “مُردنِ مَردانه” که یکی از آثار ابراهیم منصفی است و داماهی آن را ساخته است.

سن به رنگ پالت می‌شود! امید نعمتی به نمایندگی از پالت به روی سن می‌آید. امید نعمتی معتقد است که تداوم فستیوال‌های به این شکل به جوانان انرژی و روحیه خوب و مثبتی می‌بخشد.

نعمتی خاطره‌ی مرتبطی را از اجرای پالت در فستیوالی در آلمان می‌گوید: “تو یه فستیوالی شرکت کردیم تو آلمان دو سال پیش یه آقایی به اسم گیزبرت که باهامون تو آلبوم‌مون خونده اون فستیوال رو پنج سال قبل راه انداخته بود که برامون تعریف کرد که توی حیاط زمین زراعی مادربزرگ، برامون تعریف کرد که هفده نفر مخاطب داشت که یکیش مادربزرگش بود و بقیه هم احتمالا اعضای خانوادش و گفت من این جشنواره رو پنج سال ادامه دادم و اون سالی که ما شرکت کردیم چهار هزار نفر از سراسر آلمان تو اون ده کوچیکی که گیزبرت زندگی می‌کرد اونروز صبحش حضور پیدا کردن و دو روز اونجا خوابیدن و گروه‌های مختلف اومدن و موزک اجرا کردن…”

امید نعمتی آرزوی تداوم این فستیوال را داشت و از طرف گروه پالت اعلام داشت هرگونه همکاری را انجام خواهند داد تا این فستیوال تداوم پیدا کند.

لوریس چکناواریان آخرین مهمانی است که پا به سن می‌گذارد. چکناواریان از اولین فستیوال خود در نُه سال پیش می‌گوید و موفقیت‌های آن فستیوال که هشت شب اجرا شد. همچنین به گروه کامکار بخاطر جشن بیست و پنج سالگی خود تبریک گفت و تداوم اینگونه جشن‌ها را خواستار شد. او همچنین موسیقی و هنر را برترین درمان تمام امراض و بیماری‌ها دانست. چکناواریان می‌گوید محک تنها بیمارستانی بوده که توجه به فرهنگ داشته است چون فرهنگ بهترین دارو برای روح کودکان است.

هجده موزیک عاشقانه با اشعار شعرای بزرگ اجرای لوریس چکناواریان.

سهراب پور ناظری به دلیل سفر در نشست مطبوعاتی حاضر نبودند.

حُسن ختام برنامه با سخنان طهمورث پور ناظری، ریاست فستیوال شب‌های بارانا، صورت می‌گیرد.

“اولین موزیسن در حال خدمت به موسیقی از راه خدمت کردن به موزیسین‌های بزرگ ایران” صحبت جالب توجه طهمورث پور ناظری در نشست مطبوعاتی شب‌های بارانا.

پور ناظری به کمیت اجراها و در ازا به کیفیت وسطح بالای آن اشاره دارد. دلگرمی صحبت‌های بزرگان مایه شور و شعف پور ناظری می‌باشد.

همورث پور ناظری با اشاره به اینکه موزیسین‌ها که هر کدام در منظومه خودشان خورشیدی هستند تنها بخاطر دغدغه‌های خود گرداگرد یکدیگر جمع شدند و همگی امیدوار به تداوم این برنامه هستند.

پور ناظری در ادامه صحبت‌های خود به اهدا بخشی از درآمدهای این فستیوال به موسسه خیریه محک گریزی زد و از حمایت معنوی بزرگ این فعالیت خبر داد. همچنین بخشی دیگر از درآمدهای حاصل از این برنامه تقدیم به هنرمندان موسیقی که امکان درآمد زایی ندارند تعلق خواهد گرفت.

پور ناظری در آخرین صحبت خود به اینکه سالیان سال است آسمان را از موسیقی گرفته اند اشاره داشت و از این اتفاق خوب که بار دیگر اجرا موسیقی در زیر آسمان بناست انجام شود ابراز خرسندی کرد.

ما نیز در رسانه هنری رادیو پارسی امیدوار به ادامه این فستیوال هستیم.

اشتراک گذاری :

پاسخ دهید