روزبه حسینی:داستان این کتاب درباره ی رسیدن و نرسیدن است/از کتاب یا انگار نمی شود به تو رسید رونمایی شد

اشتراک گذاری :
ونمایی کتاب یا انگار نمیشود به تو رسید

عصر روز شنبه در تماشاخانه ی سه نقطه از کتابی رونمایی شد که بعد از ١٦ سال مجوز انتشار گرفته است.
به گزارش رادیو پارسی ، کتاب( یا انگار نمی شود به تو رسید) به نویسندگی روزبه حسینی، که این روزها نمایش آرتیگوشه با طراحی او در حال اجرا است. در این مراسم از چهره های فرهنگی و هنری و دانشگاهی زیادی می توان نام برد. به حضور رویا افشار و خسرو شهراز به عنوان بازیگران تئاتر و تلویزیون و حضور فرخنده حاجی زاده نویسنده و شاعر، شیوا ارسطویی نویسنده، دکتر فریبرز رییس دانا استاد اقتصاد دانشگاه تهران و اکتای براهنی کارگردان سینما و فرزند رضا براهنی نویسنده و شاعر و منتقد ادبی ایرانی می توان اشاره کرد.
در ابتدای این مراسم روزبه حسینی نویسنده این کتاب سخنان خودش را اینگونه آغاز کرد که من سال ها است تئاتری هستم و خانه ی دوم من تئاتر است. نوشتن را از جایی شبیه سالن تمرین تئاتر آغاز کردم. رمان (یا انگار نمی شود به تو رسید) را در سن ٢١ سالگی نوشتم. ولی بعد دولتآقای مهاجرانی چند ناشر بزرگ و معروف احساس کردند که اگر این کتاب چاپ شود، ممکن است باعثم شکلاتی شود. بنابراین ١٦ سال در محاق توقیف قرار گرفت. خوشحالم بعد از این همه سال با حذف دو کلمه، این کتاب منتشر شده است. این که این کتاب زیر مجموعه ی نوول یا رمان استرا بر عهده ی مخاطب می گذارم، اما قصه ی این کتاب درباره ی رسیدن و نرسیدن است.
فرخنده حاجی زاده مدیر انتشاراتی ایثار نیز چند کلمه ی در مورد این کتاب صحبت کرد. او اشاره کرد به سالی که روزبه حسینی به کارگاه نویسندگی رف تاما اینقدر سن کمی داشتکه کسی باور نمیکرد این پسر نویسنده باشد. از اینکه بعد از بیست سال او را مجددا دیدم بسیار خوشحالم. سپس متنی را از رضا براهنی خطاببه روزبه حسینی خواند، بخشی از این متن به شرح زیر است.
رضا براهنی: به دوستان نویسنده ای که برای رونمایی از رمان دوست عزیز و جوانم روزبه حسینی زیر آن سقف جمع شده اند درود می فرستم. رمانی که نام اش هست(یا انگار نمی شود به تو رسید). به رغم تمام ناملایمات روزگار بالاخره اما رسیده است انگار. سال پیشتر که رمان را برایم فرستاد و خواندم، اصرارکردم که رمان باید ابتدا در ایران چاپ شود.ضرورت دارد که نویسنده پیشرو بودن زبان خود را در سرزمین خود تجربه کند و نه در جایی در غربت. سرزمینی که به آن تعلق ندارد. حالا در جایی که زبان آن از گلوی خاک آن برخاسته استدر ایران، رمان پیشروی شماست. هر چند خیلی دیر. اما در خاکی که دیر هیچوقت آنقدرها هم دیر نیست انگار. با تمام این ها امروز انتشار( یا انگار نمی شود به تو رسید) را به نویسنده اش و به خوانندگان آن تبریک باید گفتو من هم از این راه دور به شما دوستان عزیزم و به آن نویسنده ی دوست سلام می کنم.( فروردین ١٣٩٣ شمسی، تورنتو)
دکتر فریبرز رییس دانا استاد اقتصاد و فعال حقوق بشر که در این مراسم بود، خطاببه روزبه حسینی گفت: تبریک می گویم به روزبه حسینی. به شوق دیدن روزبه و این رونمایی خودم را رساندم. اینکه دکتر براهنی نامه ی فرستاد و دیگر دوستان را این جا می بینم بسیار خوشحال هستم. وی در ادامه گفت جریان سانسور در ایران داستان عجیبی است. وقتی که کتابی توقیفمی شود قصه ی آن کتاب ارزش خود را از دستمی دهد. بخشی از کتاب( یا انگار نمی شود به تو رسید) با روایات و اتفاقات
این روزهای خاورمیانه بسیار مرتبط است. از تو می خواهم روزبه که برای عضویت در کانون نویسندگان درخواست بدهی.
رویا افشار نیز پساز تبریک گفتن بابت چاپ این کتاب گفت: حدود یکماه پیش من این کتاب را خواندم.کتابی که به نظرم در یک نشست باید خوانده شود و در همین یک نشست نیز تاثیر خود را خواهد گذاشت.
او ادامه داد که استعمار وقتی به ملتی حمله می کند همیشه منجر به مشکلات اقتصادی نمی شود. گاهی اوقات به سمت فرهنگآن ملت حمله می کند و تاثیر می گذارد. متاسفانه آن استعمار فرهنگی بر روی مملکت ما انجام می شود. ادبیات ما بخاطر شعور و فرهنگ عمیق نویسندگان سرزمین همیشه به سمت تجدد گرایی گرایش داشته است. رویا افشار در پایان گفته میشه به روزبه می گویم تو آدم خاصی هستی و اگر آثارت به دستمردم برسد، مطمئنا علاقمند به سبک نوشتاری تو می شوند.
در پایان نیز رضا معدنی پور استاد سبک شناسی و مکتب شناسی هنر و ادبیات جملاتی در مورد این کتاب گفت: این کتاب لحن طنز دارد و طنزی که تکه پرانی است. متاسفانه نویسندگان ما با رفتن به کافه ها و کتابخواندن شروع به نوشتن می کنند و کتاب منتشر می کنند. روزبه حسینی در این کتاب و سبک نوشتاری آن از روش گسسته استفاده کرده است. یعنی داستانی که ابتدا، میانه و انتهای آن ترتیب خاصی ندارد. معدنی پورهمچنین گفت پشت این کتاب نویسنده ی استک ه رنج می کشد.

 

اشتراک گذاری :

پاسخ دهید