«ربنای» شجریان پخش خواهد شد ؟

اشتراک گذاری :
پخش ربنای محمدرضا شجریان از صداوسیما

فضل‌ الله شریعت پناهی در خصوص پخش ربنای شجریان از شبکه یک سیما توضیحاتی ارائه کرد.

به گزارش رادیو پارسی،چندی پیش بود که خبری مبنی بر پخش ربنای شجریان از شبکه یک روی خروجی یکی از خبرگزاری های رسمی منتشر شد ، خبری که با سرعت تکذیب شد و شریعت پناهی در این باره گفت: « خبری را که خبرگزاری ایلنا درباره پخش ربنای شجریان در ایام ماه مبارک رمضان منتشر کرده‌اند تکذیب می‌کنم.» در این میان، «حلاجی» روابط عمومی شبکه‌ی یک در این رابطه گفت: «صحبت‌هایی در این خصوص انجام شده است؛ اما هنوز تصمیم نهایی در این باره گرفته نشده است و در صورتی که این اتفاق در صدا و سیما به تصویب برسد، حتما اخبار را به رسانه‌ها اعلام خواهیم کرد.»

اما این خبر با وجود تکذیب میتوانید خبر خوشی برای هنر و موسیقی کشورمان باشد،خبری که پس از گذشت بیش از ۷ سال میتواند نشان از رفع ممنوع الکاری استاد محمدرضا شجریان دهد.با توجه به تغییر رییس سازمان صدا و سیما و معاون سازمان هیچ خبر قطعی را نمی‌توان در رابطه با این موضوع اعلام کرد و این اتفاق منوط به تصمیم نهایی مدیران سیما است.

  • ربنا

ربّنا یا ربّنای شجریان، یکی از آثار محمدرضا شجریان و شامل ۴ دعا از آیات قرآن است که همه با عبارت «ربّنا» آغاز می‌شوند. این اثر در تیرماه سال ۱۳۵۸ ضبط شده و برای مدت ۳۰ سال، جزء برنامه‌های اصلی رادیو و تلویزیون ایران در ماه رمضان بوده‌است.

بنا به گفته محمدرضا شجریان، انگیزه اصلی وی از خواندن این دعا، تدریس آن به دو هنرجو بوده و این اثر در یکی از استودیوهای رادیو ضبط شده‌است.در سال ۱۳۸۷، زمزمه‌هایی در مورد ثبت این اثر در فهرست آثار ملی ایران به گوش می‌رسیدکه تاکنون به نتیجه نرسیده‌است.

شجریان ربنا را در دستگاه سه‌گاه خوانده و با مرکب‌خوانی (مدولاسیون یا راه گردانی) سری به دستگاه‌ها و آوازهای دیگر ردیف موسیقی ایرانی از جمله آواز افشاری و گوشه عراق (صبا) می‌زند و سپس به سه‌گاه برمی‌گردد،ربنا در نواری که محمدرضا شجریان با نام به یاد پدر ضبط کردهم نتشر شده‌است،در این اثر به خوبی می‌توان تأثیرات شیخ نصرالدین طوبار و شیخ طه الفشنی را مشاهده کرد. این اجرا تقریباً فاقد تحریر است و بجز چند نت، تماماً بوسیلهٔ غلت و ویبراسیون اجرا شده‌است.

حال با وجود تکذیب این خبر باید منتظر ماند و دید که آیا با توجه به تغییرات به وجود آمده در صداوسیما رمضان امسال این اثر فاخر از صدا و سیما پخش خواهدشد یا خیر.

 

 

 

منبع: رادیو پارسی

 

اشتراک گذاری :

پاسخ دهید