راه حل درویشی برای خروج از بحران اخیر خانه موسیقی

اشتراک گذاری :

در پی اتفاقات اخیر پیرامون انتقادات مطرح‌شده در خصوص خانه موسیقی و شکایت این نهاد صنفی از یکی از منتقدین‌اش، یکی از بزرگان موسیقی ایران در طرحی پنج‌گانه راه‌حلی برای حل و فصل ماجرا ارائه داد.

به گزارش رادیو پارسی ، محمدرضا درویشی برای خروج از این بحران و اتفاقاتی که پیرامون خانه موسیقی و منتقدان آن رخ داده بیانیه ای منتشر کرده است، به این شرح :

۱- تشکیل شورای‌عالی موسیقی متشکل از موسیقیدانان شناخته شده و شخصیت‌های علمی و فرهنگی بی‌طرف و مورد وثوق دو طرف دعوا.
 
۲- پس گرفتن شکایت خانه موسیقی از دکتر ساسان فاطمی و دیگران.
 
۳- انحلال هیئت‌مدیره فعلی خانه موسیقی توسط این شورا.
 
۴- برگزاری انتخابات زودرس در خانه موسیقی، زیر نظر شورای ذکرشده در بند اول برای انتخاب هیئت‌مدیره‌ی جدید.
 
۵- در صورت عدم توافق طرفین در پذیرش ۴ بند ذکرشده، ادامه شکایت و پیگیری روند قضایی لازم‌الانجام است.

البته خود درویشی با بند پنجم این منشور مخالفت کرده؛ زیرا انجام و اجرای این بند را در شأن و معرفت جامعه‌ی فرهنگی و موسیقی ایران ندانسته.

وی در ادامه این بیانیه نوشت : حل این مشکل آسان است، زمانی که خرد حاکم باشد، نه خشم. امروز خشم عمل می‌کند. بیایید به جای خشم، خِردورزی کنیم. نظر این‌جانب بر حل کامل این مشکل درون صنف و [در حضور] نمایندگان صنف موسیقی ایران است و نه دستگاه قضایی.

محمد رضا درویشی از آهنگسازان برجسته و با تجربه کشورمان است که فعالیت گسترده ای در حوزه موسیقی نواحی دارد و چندید جشنواره و همایش نیز در این حوزه برگزار کرده است که از مهمترین آنها می توان به جشنواره هفت اورنگ، آیینه و آواز، موسیقی حماسی و پنج دوره جشنواره موسیقی نواحی ایران در کرمان (با همکاری مرکز موسیقی وزارت ارشاد) شاخص ترین اثر تالیفی درویشی دائره المعارف سازهای ایران است که برنده جایزه نخست اتنوموزیکولوژی بنیاد جهانی این رشته در شد.

منبع : اختصاصی رادیو پارسی

نویسنده : آرمین اسرافیلی

اشتراک گذاری :

پاسخ دهید