دو خبر از جشنواره موسیقی فجر

91
0
اشتراک گذاری :

به گزارش رادیو پارسی به نقل از ایسنا ، در این جلسه که ۱۴ دی‌ماه با حضور هنرمندانی مانند جمال‌الدین منبری ، کیوان ساکت ، آزاد میرزاپور ، نوید دهقان و علی پژوهشگر برگزار شد، اعضای هیات انتخاب ۱۶ اثر را شنیدند، بررسی کردند و انتخاب دیگر آثار را به روزهای آینده موکول کردند.

با توجه به نزدیک شدن به ایام جشنواره، جلسات هیات انتخاب و داوری آثار موسیقایی که از مهر سال ۹۲ تا مهر ۹۴ تولید شده است، به‌صورت فشرده انجام خواهد شد. این در حالی است که هیات انتخاب آثار موسیقی کلاسیک ، نیز امروز (۱۶ دی‌ماه) با حضور ۱۵ نفر از هنرمندان این حوزه برگزار خواهد شد.

در سی‌ویکمین جشنواره موسیقی فجر جوایز به سه بخش اصلی آلبوم‌ها، کنسرت‌ها و بخش جانبی تقسیم می‌شود. در این میان در نخستین سال با توجه به محدودیت‌های زمانی، داوری فقط در بخش آلبوم‌ها انجام می‌شود و آثار در تمام شاخه‌های موسیقی مورد ارزیابی و داوری قرار می‌گیرند.

امسال آلبوم با کلام، آلبوم بی‌کلام، آهنگ با کلام، آهنگ بی‌کلام، ‌خواننده، آهنگساز، تنظیم‌کننده، تک نواز، اولین اثر و ملودی‌ پرداز و گروه مورد ارزیابی هیات داوران قرار می‌گیرد.

 

«گیل و آمارد» و اجرای گوشه «سیاهکل» در جشنواره موسیقی فجر

 

ناصر وحدتی قصد دارد با همراهی گروه «گیل و آمارد» اجرایی را در سی‌ویکمین دوره جشنواره موسیقی فجر روی صحنه ببرد.

به گزارش ایسنا، سرپرست و آهنگساز گروه موسیقی «گیل و آمارد» درباره‌ی جزییات اجرایش در جشنواره‌ی امسال گفت: سعی خواهیم کرد اجرای متفاوتی در جشنواره سی‌ویکم تدارک ببینیم و قطعاتی جدید را به مخاطبان عرضه کنیم، اگرچه نمی‌توانیم از اجرای قطعاتی مانند «رعنا» که در این سال‌ها به‌عنوان شناسنامه‌ی ما مطرح شده است، بگذریم. به هر حال تلاش خواهیم کرد مخاطبان‌مان را راضی کنیم.

این هنرمند فعال در زمینه موسیقی نواحی همچنین گفت: طرح جدیدی را در آواز شوشتری پیاده کرده و گوشه‌ای هم در دستگاه دشتی ساخته‌ام که پیش از این زنده‌یاد ابوالحسن صبا این کار را انجام داده و نامش را «دیلمان» گذاشته بود؛ اما من نام گوشه‌ای را که ساختم «سیاهکل» گذاشته‌ام و آن را در جشنواره موسیقی فجر اجرا خواهم کرد.

وحدتی درباره‌ی جایگاه موسیقی نواحی در جشنواره‌ی سی‌ویکم نیز بیان کرد: در این دوره گروه‌های شاخص موسیقی نواحی حضور پیدا کرده‌اند و توجه ویژه‌ای به آن‌ها شده است. امیدوارم این ماجرا در نهایت به ارتقای سطح موسیقی نواحی بیانجامد.

او درباره‌ی سالن اجرای گروه های موسیقی نواحی نیز اظهار کرد: سال گذشته اجرای ما در برج آزادی انجام شد که بسیار برایم آزاردهنده بود؛ اما امسال سالنی دیگر را برای ما در نظر گرفته‌اند که فکر می‌کنم، اتفاق خیلی خوبی است.

وحدتی در بخش دیگری از سخنانش یادآوری کرد: مخاطب در اجرایی که قرار است ٢٧ بهمن‌ماه در جشنواره موسیقی فجر روی صحنه برود، قطعات جدیدی را خواهند شنید.

او از سعید پورمحمد (کمانچه)، نیما برزگر (تار)، رامبد حسینی (بربط)، بنیامین چاره‌جو (کوبه‌ای)، اکرم فغان‌زاده (همخوان، کوبه‌ای)، مریم کوچکی‌زاد (همخوان، کوبه‌ای) و الهام صادقی (همخوان، کوبه‌ای) به عنوان نوازندگانی یاد کرد که در این اجرا هنرنمایی خواهند کرد.

 

 

 

 

منبع: ایسنا

نویسنده: سحر یاری

اشتراک گذاری :

پاسخ دهید