در تربت حیدریه هیچ کنسرتی برگزار نخواهد شد

اشتراک گذاری :

حجت الاسلام و المسلمین محمدرضا عصمتی در گفتگویی ، اذعان کرد: بنده در جلسات مختلف و نشست شورای فرهنگی عمومی و همچنین بارها در مسجد جامع ضمن تبیین فتوای رهبری در خصوص غنا و موسیقی، اعلام داشته ام که نظر شخصی بنده مخالفت شدید با هر گونه موسیقی و اجرای کنسرت موسیقی است.

 

وی تصریح کرد: در این نشستها و جلسات هم بارها افراد را به نظر مقام معظم رهبری در خصوص برگزاری کنسرت موسیقی و غنا توصیه کردم و لذا برخی گمان کردند که بنده با اجرای کنسرت موسیقی موافقم که به هیچ عنوان اینگونه نیست و بنده مخالف با برگزاری هر گونه کنسرت موسیقی هستم.

 

قرار است گروه مشکی پوشان با اجرای «رضا صادقی» در ۷ دی ماه در سالن ورزشی شهدای نهم دی کنسرت برگزار نماید.

 

قتاوای مقام معظم رهبری در خصوص غنا و موسیقی:استفتائاتاحکام سفر

 

س ۱۱۲۸: ملاک تمییز موسیقی حلال از حرام چیست؟ و آیا موسیقی کلاسیک حلال است؟ بسیار مناسب است که معیار آن را بیان فرمایید.

ج: هر موسیقی که به نظر عرف موسیقی لهوی مضل عن سبیل الله که مناسب با مجالس عیش و نوش است باشد، موسیقی حرام محسوب می‏شود و فرقی نمی‏کند که موسیقی کلاسیک باشد یا غیر کلاسیک. تشخیص موضوع هم موکول به نظر عرفی مکلّف است و اگر موسیقی این گونه نباشد بخودی خود اشکال ندارد.

 

مقصود از موسیقی و غنا چیست؟

 

ج: غنا يعنى ترجيع صدا به نحوى که مناسب با مجالس لهو باشد که از گناهان بوده و بر خواننده و شنونده حرام است. ولى موسيقى، نواختن آلات آن است که اگر به نحو معمول در مجالس لهو و گناه باشد، هم بر نوازنده و هم بر شنونده حرام است. و اگر به آن نحو نباشد، فى‌نفسه جايز است و اشکال ندارد.

س ۱۱۳۷: بعضی از جوانان که تازه به سن بلوغ رسیده‏اند از مراجعی تقلید می‏کنند که فتوا‏ به حرمت موسیقی به‌طور مطلق داده‏اند هرچند از رادیو و تلویزیون دولت اسلامی پخش شود، حکم این مسأله چیست؟ و آیا اگر ولیّ فقیه گوش‌دادن به موسیقی حلال را اجازه داده باشد، آیا تجویز او به خاطر احکام حکومتی برای جواز آن کافی است یا اینکه آنان باید به فتوای مرجع تقلید خود عمل کنند؟

ج: فتوا‏ به جواز يا عدم جواز گوش‌دادن به موسيقى از احکام حکومتى نيست، بلکه حکم شرعى فقهى است و بر هر مکلّفى واجب است در اعمالش به فتواى مرجع تقليد خود مراجعه کند. ولى موسيقى اگر مناسب با مجالس لهو و گناه نباشد و مفسده‏اى هم بر آن مترتّب نگردد، دليلى بر حرمت آن وجود ندارد.

 

 

منبع: تابان تربت

اشتراک گذاری :

پاسخ دهید