«درفش کاویانی» فعلا تهیه‌کننده ندارد

90
0
اشتراک گذاری :
آلبوم شهرام ناظری به نام درفش کاویانی

به گزارش رادیو پارسی به نقل از خبرگزاری مهر ، فرید الهامی بیان کرد: این آلبوم یک پروژه ملی است و برای آماده‌ شدن آن چه به لحاظ زمان و چه به لحاظ مادی هزینه‌های زیادی صرف شده است. ما در حال حاضر با چند حامی مالی، اسپانسر و تهیه‌ کننده مذاکره کرده‌ایم اما متأسفانه هنوز به هیچ نتیجه‌ای نرسیده‌ ایم و کماکان در حال مذاکره هستیم تا ببینیم برای انتشار آن با چه اسپانسر و تهیه‌کننده‌ای به توافق می‌رسیم.

این آهنگساز در مورد اجرای آلبوم صوتی «درفش کاویانی» گفت: استاد ناظری بیش از ۲۰ سال است که در مورد لحن‌های حماسی و نوع خوانش شاهنامه تحقیق کرده‌اند و به نظر بنده بهتر از ایشان، هیچ گزینه‌ای برای اجرای موسیقی حماسی ایران وجود ندارد. استاد ناظری حماسه‌خوان بی‌نظیری هستند و این اثر در آینده با صدای ایشان منتشر خواهد شد.

وی درباره نسخه تصویری «درفش کاویانی» نیز گفت: در این آلبوم تصویری که توسط اهورا ذوالنور کارگردانی شده است از نریشن، نقالی، انیمیشن و نقاشی  استفاده شده و همچون یک فیلم سینمایی دکوپاژ شده است که هزینه‌های تهیه و ساخت آن را واقعا بالا برد.

این نوازنده تنبور درباره ویژگی های آلبوم گفت: این اثر با مقام‌های باستانی تنبور که خیلی از آنها بیشتر از هزار سال قدمت دارند، تلفیق شده است. یک بخش‌هایی از آن نیز آوای هوره و مور است که خنیاگران کُرد میراث‌دار آواهای آیین مهر هستند و این آواها در واقع آواهای گاتها هستند که سالیان سال از آنها میراث‌داری شده است و شهرام ناظری در بخش‌‌هایی از آواز از هوره و مور استفاده کرده‌اند. آلبوم «درفش کاویانی» با آلبوم‌‌های شاهنامه دیگری که منتشر شده متفاوت است چون هم لحن ملودی‌ها و هم نوع آوازها حماسی است و از قدیم این مقام‌ها به شیوه حماسی خوانده شده است.

الهامی در مورد اجراهای آینده گروه موسیقی «فردوسی» اظهار کرد: این گروه با اجراها و آثار جدید روی اشعار مولانا فعالیت خواهد کرد و با تلفیق جدیدی از همخوان و سازهای تنبور، کمانچه، عود، قیچک و سازهای کوبه‌ای بعد از ایام محرم و صفر در تهران و چند شهر کشور کنسرت برگزار می‌کند و بنده نیز خوانندگی این اجراها را برعهده خواهم داشت. به هر صورت آلبوم «درفش کاویانی» در مورد یکی از داستان‌های شاهنامه فردوسی است که ما از ابتدا تا انتهای داستان را روایت‌گونه ارائه داده‌ایم. در واقع این، یک باب جدید در موسیقی روایی ایران است که فعالیتی در این زمینه انجام نشده است.

وی گفت: پروژه شاهنامه فردوسی اثری است که به همراهی گروه موسیقی «فردوسی» و گروهی از شاهنامه پژو‌هان و تعدادی از دوستان صاحب‌نظر که در حوزه ادبیات نمایشی و در بخش نقالی و نیز در حوزه سینما فعال هستند، بیش از هشت سال است که در دستور کار است و در حال حاضر، کارشناسان حوزه موسیقی و ادبیات از آن به عنوان یک پروژه ملی نام می‌ برند.

اشتراک گذاری :

پاسخ دهید