«دالغا» به آلمان می‌رود/ بی‌مهری حامیان مالی به موسیقی نواحی

اشتراک گذاری :

رادیو پارسی -حمید جان بزرگیگروه موسیقی آذربایجانی «دالغا» به سرپرستی چنگیز مهدی پور شهریور ماه امسال برای اجرای چند برنامه به کشور آلمان سفر می کند.

به گزارش رادیو پارسی به نقل از خبرگزاری مهر، چنگیز مهدی‌پور در تشریح این حضور بین‌المللی اینگونه گفت: به تازگی دعوتنامه هایی از کشور آلمان برای برگزاری چند کنسرت موسیقایی داشته ایم که فعلا در حال بررسی آنها هستیم و اگر امکانات حضور ما در این برنامه‌ها میسر شود شهریور ماه همراه با گروه «دالغا» راهی این کشور خواهیم شد تا اجراهای زنده ای از موسیقی فولکلور آذربایجان داشته باشیم.

این نوازنده ساز «قوپوز» با اشاره به کنسرت های داخلی نیز بیان کرد: گروه «دالغا» هر ساله برنامه هایی برای برپایی چند کنسرت در شهرهای تهران و تبریز دارد که امسال نیز اگر این فرصت فراهم شود کنسرت هایی را همچون کنسرت آیرلیق که اسفند ماه در تالار وزارت کشور برگزار شد، برنامه ریزی خواهیم کرد. اما کنسرتی که برگزاری آن تقریبا قطعی شده اجرا در شهر مراغه است که خرداد ماه سال جاری از علاقه مندان به موسیقی آذری میزبانی خواهیم کرد.

وی ادامه داد: به احتمال فراوان پاییز امسال مجموعه کنسرت هایی را در تهران و تبریز برگزار می کنیم که در این کنسرت ها تلاش خواهیم کرد برنامه های متفاوتی را تقدیم علاقه مندان و دوستداران موسیقی نواحی کنیم. از سوی دیگر در تلاش هستیم که در صورت کسب مجوزهای لازم از وزارت ارشاد آلبوم صوتی و تصویری کنسرت های گروه دالغا در تهران و تبریز را منتشر کنیم.

مهدی پور در بخش دیگری از صحبت‌های خود با انتقاد از شرایط اسپانسرینگ کنسرت های موسیقی نواحی تصریح کرد: متاسفانه سنت حمایت کارخانه های بزرگ صنعتی و حامیان مالی که دستشان به جیبشان می رود از موسیقی نواحی و اصیل آذربایجان به طور کلی از بین رفته است و گروه‌های موسیقایی که در این زمینه فعالیت می کنند واقعا رغبتی برای اجرای برنامه زنده در شهرستان های محل اقامت و تهران را ندارند. موضوع از جایی ناراحت کننده تر می شود که وقتی برای برخی از حامیان مالی موضوع کنسرت ها را که برگرفته از ریشه های تاریخی یک فرهنگ است مطرح می کنیم دوستان فقط به کنسرت های موسیقی پاپ اشاره می کنند و بس.

این پیشکسوت موسیقی نواحی در پایان گفت: خوشبختانه روندی که در دوره های قبلی برای صدور مجوز کنسرت ها انجام می شد در دوره فعلی شکل بهتری گرفته و ما دیگر مشکل آنچنانی با مجموعه هایی چون وزارت ارشاد و اماکن نداریم اما هم اکنون مشکلی که در حد یک زنگ خطر برای گروه‌های موسیقی نواحی مطرح است بی توجهی محض حامیان مالی به کنسرت های اصیل است.

گروه موسیقی «دالغا» فعالیت هنری خود را از سال ۱۳۶۹ و با مدیریت چنگیز مهدی پور آغاز کرده است. این گروه از سال ۱۳۷۰ تا سال ۱۳۸۰ بارها در جشنواره های داخلی به عنوان گروه برتر شناخته شده است. گروه «دالغا» کنسرت هایی در شهرهای مختلف ایران و بیش از ۳۰ کشور دنیا روی صحنه برده است که از آن جمله می توان به اجرا در شهرهایی مانند اصفهان، کیش، همدان، کرمان، تهران و تبریز و کشورهایی مانند کانادا، ترکیه، فرانسه، آلمان، هلند، سوئد، ژاپن، چین، کلمبیا، آذربایجان و اسپانیا اشاره کرد.

منبع: مهر

اشتراک گذاری :

پاسخ دهید