خنداندن آتوسا ، از پرده سینما تا معاند

اشتراک گذاری :
خنداندن آتوسا ، از پرده سینما تا معاند

به گزارش رادیو پارسی فیلم خنده های آتوسا  که به تازگی بر روی پرده سینما های تهران اکران شده است با حواشی پشت صحنه  زیادی مواجه بوده است .

این فیلم با عوامل و بازیگرانی چون بزرگان زیر به ثمر نشسته است:

نویسنده و کارگردان :  علیرضا فرید  تهیه کننده  :  امیر پورکیان

بازیگران : باران کوثری ، پژمان بازغی ، امیر جدیدی , بهاره توحیان ، محمد رضا فروتن ، آزاده میرزایی ، استوارت دنیسون ، حسام شجاعی ، اشکان مهری ، فریبا آهنگ

این فیلم که در ۴ روز در قطار فیلمبرداری شده است حاصل برنامه ریزی ۴ ماهه عوامل و برنامه ریزی مسعود حقیقی است که به گفته علیرضا فرید ۵۲ فاکتور برای این فیلم درنظر گرفته شده بود که به اکثر آنها رسیده شد.
داستان فیلم که پس از سه بار بازنویسی به شکل نهایی خود رسیده است به سبکی اجتماعی – سیاسی می پردازد که حرفی امروزی است

در دهه ۶۰ جریان مهاجرت ها و سفر های ایران به گونه خاص خود بود ، در دهه ۷۰ نیز شکل داشته که امروز دیگر تمام آنها تفاوت کرده است داستان ذهن مردم در شهر یا مردم درون قطار که به نا معلوم می روند از بیکاری جوانان تحصیل کرده ، از فرار ها ، سوء تفاهمات فرهنگی که در عمق داستان جای اساسی ای برای خود دارند که شخصیت اصلی فیلم ، پژمان بازغی بخاطر مشکلات سر راهش و ماجراهایی که برای خواهرش پیش آمده است در فضایی درمز آلود به داستانی می پردازد که برداشت آزاد انتهای آن است.

داستان اصلی این فیلم که مهاجرت همه مسافران به استانبول است از خود علیرضا فرید است:
” ۲۰ سال سابقه مستند سازی دارم ، ۱۵ سال پیش بود که درباره سفر دختر ایرانی ای با قطار به ترکیه و هند فیلمی می ساختم که پنج ماه به طول انجامید و باعث آشنایی بیشتر من با داستان و محمل قصه ای در قطار شد و داستان اصلی این فیلم از آنجا شروع شد “

برای ساخت این فیلم مشکلات عدیده ای سر راه عوامل بود از جمله مسیر قطار که پس از تست چند مسیر ، مسیر تهران – بندر عباس انتخاب شد که در طول مسیر حساسیت صحنه بسیار مهم جلوه میکرد که صحنه از دست رفته به هیچ وجه قابل بازگشت نبود و این فیلمبرداری ۴ روزه که به دیدگاه مخاطبان رکوردی در نوع خود است با بی خوابی ها و همچنین مسایلی چون تغییر ۲۰۰۰ متری ارتفاع از سطح دریا بوده است .
امیر پور کیان که تهیه کنندگی این برنامه را به عهده داشت بگفته خودش بخاطر مفهوم فیلم با مشکلات بسیاری مواجه شد که متن نامه خود اورا به جناب آقای سرافراز در زیر می بینید.

«چون می دانستم ای نامه هنوز نرسیده به درب سازمان صدا و سیمای ایران منحدم می شود ناچار دست به دامان فضای مجازی شدم.

جناب آقای سر افراز

ریاست محترم صدا و سیما

سلام

من یک تهیه کننده از بخش مظلوم خصوصی هستم. صدایم را می شنوی؟

بدون پول بیت المال فیلم می سازم. صدایم را می شنوی؟

برای مردم فیلم می سازم ن برای ذائقه سازمان. صدایم را می شنوی؟

البته که شنیدن صدای ما ن برای شما مهم است و ن دیگر برای ما !!

زیرا از خالق هنر خواستاریم که فقط مردم عزیز و هنر دوست ایران صدایمان را بشنوند و بس …

باید تاسف خورد به حال رسانه ملی که برای پخش تبلیغات یک فیلم غیر حکومتی و مستقل تهیه کننده را مجبور به امضای تعهداتی می کنند که سرانجامش به زندان ختم خواهد شد.

چه بسا اگر تبلیغی از رسانه ملی پخش می شده کسی به حقیقت موجود در محتوای فیلم پی نمیبرد.

توصیه برادر کوچک شما این است که :

نترسید و بگذارید فیلم هایی که درد امروز مردم در آن است دیده شود زیرا بهتر است درد ها در آثار هنری دیده شود نه در خیابان ها !!!

و بترسید از همان انگشتانی که رای دادند !!! ممکن است حتی برای دیدن معدود برنامه های رسانه ملی دکمه تعویض کانال را فشار ندهند.

در رسانه ای که تبعیض بیداد می کند. و تلویزیون ملی فقط به دنبال تزریق داده های خویش به افکار عمومی است. همین می شود که فیلمی بیش از ۲۰۰ آتونس رایگان دارد و فیلمی مثل «خنده های آتوسا» از نظر ممیزان محترم رد می شود. ..

حرف آخر

نمره قبولی هنرمندان دست مردم است.

          و من الله توفیق

تهیه کننده بخش مظلوم خصوصی

            امیر پورکیان

عکس های این نشست را از نگاه “مریم رمضانلو” ببینید :

 

 

منبع : اختصاصی رادیو پارسی

نویسنده : آرمین اسرافیلی

اشتراک گذاری :

پاسخ دهید