جشنواره ها ابزاری برای جریان سازی تئاتر کشور هستند

139
0
اشتراک گذاری :
مهدی شفیعی

مهدی شفیعی
مدیر کل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: این همایش ۱۲ روزه با حضور مدیران انجمن هنرهای نمایشی فرصت خوبی برای گفت وگوها درمورد سیاست های تئاتر در سراسر کشور است.
وی تاکید کرد: جشنواره فجر و سایر جشنواره ها با هدف تقویت و جریان سازی عرضه تئاتر به خارج از جامعه تئاتری، و افزایش مخاطب برگزار می شود.
شفیعی با اشاره به ضرورت برگزاری جشنواره ها در گذشته خاطرنشان کرد: امروز جشنواره ها برای تئاتر ما اصل نیست و ابزاری برای جریان سازی است. همانطور که اگر جشنواره تئاتر استانی و جشنواره فجر برگزار نمی شد؛ شاهد اقبال جامعه دانشگاهی به هنر تئاتر نبودیم. امروزه همه دست اندرکاران تئاتر از دانشگاه هستند و همین امر به‌همراه جشنواره ها موجب افزایش کمی تئاتر دانشگاهی شده است.
مدیر کل هنرهای نمایشی تاکید کرد: از همه این فرصت ها باید برای رسیدن به هدف اصلی که تولید تئاتر، تقویت جریان تولید و افزایش مخاطب تئاتر است، استفاده کرد.
وی همچنین به اقدامات اداره کل هنرهای نمایشی برای رونق تئاتر استان‌ها اشاره کرد و ‌گفت: سازو کارهایی برای تئاتر استان ها تعریف کرده ایم که یکی از آنها تغییر آیین نامه دفاتر استانی انجمن هنرهای نمایشی استان ها بود. زیرا ساختار وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در حوزه تئاتر به روز و کارآمد نبود.
شفیعی یادآور شد: انجمن های مردم ‌نهاد مانند انجمن های هنرهای نمایشی در این راستا باید تقویت و متناسب با شرایط روز دوباره تعریف می شدند. در همین ‌راستا گروه های نمایشی فعال استان ها را شناسایی کرده و به ثبت رساندیم.
وی ادامه داد: از میان همین گروه های فعال هیات مدیره انجمن هنرهای نمایشی استان ها برای تعیین سیاستگذاری نمایش ها تشکیل شد که بهترین افراد برای قضاوت تئاتر استان ها هستند.
مدیر کل اداره هنرهای نمایشی افزود: معضل دیگر در تئاتر خارج از تهران، مشخص نبودن اعتبارات دولتی است و در اداره کل هنرهای نمایشی تفاهم نامه ای را برای فعالیت های تئاتری اعم از تولید و روزآمدسازی پلاتوها و تبلیغ تئاتر و….تدوین کرده ایم. از مدیران تئاتر استانی خواسته شد سرفصل اعتبارات استان ها را مشخص کنند. زیرا اگر بودجه مشخص برای همه فعالیت های تئاتری وجود داشته باشد و در اختیار انجمن هنرهای نمایشی قرار بگیرد می توانیم به فعال شدن چرخه اجرای نمایشی امیدوار باشیم.
وی همچنین به کمرنگ بودن مستمر اجراهای تئاتر در بعضی شهرها اشاره کرد و گفت: تنها در چند استان نمایش ها به صورت مستمر اجرا می شود و در سایر استان ها کمرنگ است که جشنواره فجر و تئاتر استانی باید مقوم اجراهای تئاتر مستمر در استان ها باشند.
شفیعی در این همایش که در تالار مشاهیر مجموعه تئاتر شهر برگزار شد ابراز امیدواری کرد این همایش ۱۲ روزه با حضور مدیران ‌انجمن های نمایشی استان ها برای دیدن فیلم تئاتر های برگزیده استانی، همچنین برگزاری کارگاه هایی برای تولید تئاتر و دیدار از سایت های تخصصی و سالن های نمایش خصوصی آغازی برای تقویت تئاتر استان ها شود.

اشتراک گذاری :

پاسخ دهید