تک آهنگ یراحی به خاطر اوضاع مردم خوزستان

87
0
اشتراک گذاری :

به گزارش رادیو پارسی ، مهدی یراحی خواننده جنوبی کشورمان ، در اقدامی قابل تحسین، به حمایت از زادگاهش، اثری را منتشر کرد که جدا از حال و هوای ترانه اش در خصوص این روزهای اهواز، از نظر موسیقی و خوانش هم کار خوش ساختی است.

 

تک آهنگ «خاک» با ترانه ای از «روزبه بمانی» و آهنگسازی خود یراحی، قطعه ای اجتماعی است که گلایه های جدی نسبت به حال و روز مردم خوزستان در مواجهه با معضلات و کمبودهایشان دارد، گوش دادن به این قطعه را حتما به شما توصیه می کنیم، کاش خوانندگان تهرانی هم برای اوضاع وخیم هوای این شهر اثری با این مضامین بخوانند.

 

ترانه: نام روزبه بمانی در یک اثر، به اندازه ی کافی به آن امتیاز می بخشد و روزبه معمولا نامش را برای آثار نامناسب خرج نمی کند، این ترانه هم در زمره ی کارهای خوب بمانی قرار می گیرد و حس و حال کلی ترانه دقیقا همان چیزی است که باید باشد. این یکی از بخش های خوب ترانه ی بمانی برای قطعه ی خاک است : « آخه تا کی واسه حال هوامون،قراره رد بارونو بگیریم/ واسه آبادی یک جای دیگه، نباید جون کارونو بگیریم…»

 

اوج و فرودهای مناسب صدا: یراحی به خوبی در این قطعه از تمام توانمندی های صدایش استفاده کرده است. او در بخش هایی از آهنگ که باید کلمات را با جدیت و محکم ادا کند، به خوبی این کار را انجام می دهد و حس ناراحتی را می توان از نوع خوانش او به خوبی درک کرد.

 

ریتم موسیقی : قطعه ی خاک در حرکتی آوانگارد، با صدای سرفه و بعد یک ریتم بیس دار شروع می شود.این بیس تا ثانیه های پایانی قطعه ادامه دارد و آهنگ آن به حال و هوای اعتراضی ترانه به خوبی می آید و با آن هماهنگ است. در بخش نهایی آهنگ هم صدای بیس و موسیقی قطع می شود و صدای یراحی را در میان یک گروه چند نفره می شنویم که گوشواره ی آهنگ را با هم زمزمه میکنند.

 

نگاه ناسیونالیستی: یراحی این اثر را دقیقا سه روز قبل از کنسرت اهوازش منتشر کرد؛ اثری که حس ناسیونالیستی این خواننده ی پرطرفدار جنوبی را به خوبی نشان می دهد و با توجه به اینکه جنوبی ها به عرق داشتن هنرمندانشان خیلی می بالند و این قضیه برایشان خیلی مهم است، میتوان ادعا کرد که قطعه ی خاک با تمی مناسب و در زمانی مناسب توزیع شد.

 

 

منبع: همشهری جوان / شماره ۵۳۸

نویسنده: سحر یاری

اشتراک گذاری :

پاسخ دهید