تشریح برنامه های موسیقی فجر ۳۱

اشتراک گذاری :

آئین گشایش سی و یکمین جشنواره موسیقی فجر امروز جمعه ۲۷ آذرماه در تالار وحدت با حضور جمع کثیری از اصحاب رسانه و هنرمندان و مخاطبان این حوزه برگزار شد.

 

به گزارش رادیو پارسی ، در ابتدای برنامه مراسم فرش قرمز و گرفتن عکس های یادگاری باعث به وجود آمدن ازدحام  شده بود که کار انتظامات را دشوار کرده بود.شهرداد روحانی آهنگساز و رهبر ارکستر بین المللی در همان دقایق اولیه شروع مراسم به اجرای پیانو پرداخت و قطعه «سرزمین مادری» را نواخت. اجرای این مراسم را احسان کرمی برعهده دارد که در سخنانی اعلام کرد بخشی به نام «جایزه برای تولیدات سالانه کشور» به جشنواره اضافه شده است.

 

از دیگر بخش های مراسم نمایش ساختار نوین جشنواره بین المللی موسیقی فجر در یک نماهنگ تصویری بود که در آن اشاره شده که سی و یکمین جشنواره بین‌المللی موسیقی فجر از ۲۱ بهمن تا اول اسفند ماه برگزار می شود که با توجه به اهمیت و ظرفیت‌های این رویداد ، سی و یکمین جشنواره بین‌المللی موسیقی فجر با بهره گیری از تجربیات ارزشمند سه دهه گذشته تغییراتی در ساختار داشته است.

 

فرزاد طالبی سرپرست دفتر موسیقی از سخنرانان این مراسم بود که به تشریح نکاتی درباره جشنواره و سپس مهمانان بخش بین الملل معرفی شدند که شجاعت حسین خان، آنتونیو ری چهره مشهور موسیقی فلامنکو، گروه بدخشان تاجیکستان، آرزو علی عباد آذربایجان در بخش بانوان، آلدو رومانو نوازنده سرشناس درامز، بلکه سیسکو نوازنده، فیض علی فیض قوال پاکستانی، کمانه خواننده پرتغالی، ژیوان گاسپاریان، سهراب پور ناظري، دالیبور کاروا نوازنده اسلواکی، بارتلمی بستان نوازنده ویولنس اتریشی، اکبر خمیسو خان نوازنده از ایتالیا، آنو فاواتا آهنگساز ایتالیایی و گروه بین المللی هند شرقی از جمله آنها هستند.

 

وی در این مراسم گفت: با وجود اینکه دفتر موسیقی در بخش اجرایی جشنواره حضور ندارد اما تمام همکاری های لازم را انجام خواهد داد. کمک های دولت به جشنواره موسیقی نسبت به دوره قبل تغییری نکرده است اما برنامه ها با کیفیت بالاتری برگزار خواهد شد.

 

طالبی با اشاره به یک اتفاق جدید در این دوره از جشنواره عنوان کرد : بخش جایزه به این دوره اضافه شده که همیشه جای آن خالی بود . دیپلماسی فرهنگی امروز یک امر مهم است که باید در جای جای فعالیت های فرهنگی خودش را نشان دهد. در این دوره جشنواره سعی شده نگاهی ویژه ای به دیپلماسی فرهنگی شود.

 

در ادامه مراسم اجراهای بخش ایرانی سی و یکمین جشنواره موسیقی فجر اعلام شد. شهرداد روحانی ، اردشیر کامکار ، بهداد بابایی ، هنگامه اخوان ، مسعود شعاری، کریستف رضاعی، نجمه تجدد با گروه موسیقی ملی، لوریس چکناوریان به عنوان رهبر مهمان ارکستر ملی، کیوان ساکت، سالار عقیلی، ارکستر سمفونیک تهران به رهبری علی رهبری، گروه کامکارها، گروه مهر نوا با هنرمندی پری زنگنه، اردوان کامکار، رافائل میناسکانیان، ماسیس هاراکلیان، تینا جامه گرمی، گروه نوازی کمانچه نوید دهقان، گروه مازرون مازندران، گروه آوای موج بوشهر، گروه آوای سرنا لرستان، گروه گیل و آمارد گیلان، گروه گردون آزاد میرزاپور، گروه دالغا آذربایجان، گروه بلوچ نسب بلوچستان، بابک صفرنژاد، آرین کشیشی، ارکستر پارس ناصر نظر، شهریار مسرور، رامین بهنا و … از جمله این افراد هستند.

 

حسن ریاحی دبیر سی و یکمین جشنواره بین‌المللی موسیقی فجر نیز در این مراسم گفت: وقتی اولین جلسات این دوره از جشنواره را برگزار کردیم قرار بر این شد که بعد از سی سال تحولات عمده ای را در ساختار جشنواره ایجاد کنیم. در همین زمان جناب نوربخش مدیرعامل خانه موسیقی طرحی را مطرح کرد که خیلی از این طرح خوشم آمد و بنا بر این شد که ما این طرح را در این دوره از جشنواره پیاده کنیم.

 

ریاحی افزود :در این دوره بخش رقابتی جشنواره حذف شده و یک بخش جایزه وارد جشنواره شده که در نشست خبری پیرامون آن توضیح می‌دهم اما به طور کلی درباره ساختار جشنواره می توانم توضیح بدهم که با توجه به برنامه ریزی های انجام گرفته تمرکز این دوره در بخش بین‌الملل اغلب در حوزه کشورهای منطقه بوده و شما می بینید که گروه های خوبی در این دوره حضور دارند به هر ترتیب من از همه دوستان ستاد جشنواره به ویژه جناب نوربخش تشکر ویژه ای دارم که طی این مدت زحمات فراوانی را متقبل شدند.

 

پالت، چارتار، کامنت، داماهی، ماکان اشگواری، سیروان خسروی، گروه بمرانی،  اردوان انزابی پور با گروه تندر، احسان خواجه امیری، مازیار فلاحی، محمد علیزاده، محسن یگانه، گروه سون و … از جمله افراد و گروه هایی هستند که در بخش پاپ سی و یکمین جشنواره موسیقی فجر اجرا دارند.

 

محمد علیزاده و گروه پالت هر کدام به طور مستقل در تالار وحدت قطعاتی را به حضار تقدیم نمودند و اردوان کامکار هم اجرای سنتورش را به زنده یاد مشکاتیان تقدیم کرد.

 

 

منبع: باکمی ویرایش مهر

اشتراک گذاری :

پاسخ دهید