پیام ایرایی: در اجرای این آثار به دنبال حال خوب برای همه ی مردم بودم/نگاهی به نمایشگاه زن، زمین تجربه ی مشترک پیام ایرایی و پانته آ بهرام

اشتراک گذاری :
نمایشگاه نقاشی پانته آ بهرام

زن، زمین عنوان تجربه ی مشترکی از پانته آ بهرام و پیام ایرایی است. نمایشگاهی ترکیبی از نفاشی، عکس، شعر و موسیقی که در گالری آرایانا برپا شده است.پانته آ بهرام به عنوان یک بازیگر شناخته شده است و پیام ایرایی به عنوان یک عکاس. حالا این دو در کنار هم تجربه ی را نمایش گذاشته اند که در پی بیان مقام زن به عنوان یک اسطوره هستند. زن، زمین عنوانی است برای اشاره کردن به مشترکات میان این دو. زمینی که دائم در حال گردش، جنب و جوش است، اتفاقات و ناملایمات و رویدا دها و شادی های زیادی را به خود دیده و زن که هر برهه از زندگی اش دچار تغییر و تحولاتی می شود. گاه با اتفاقات تلخ و گزنده روبرو می شود گاه با رخدادهای شیرین و این است شباهت زن و زمین. وقتی وارد این نمایشگاه می شویم چند تابلو نقاشی شده می بینیم که با دقت بیشتر متوجه صورت پانته آ بهرام می شویم. در حین دیدن این صورت و نگاه به چشم هایی که با مخاطب حرف می زند، کلامی همراه با موسیقی می شنویم که ترکیب کلام با تابلوها تاثیری دو چندان بر روی مخاطب می گذارد. نمی شود گفت که این نمایشگاه تنها نقاشی است یا عکاسی یا شعر. بلکه این ها با هم درآمیخته شده اند و بعد به اجرا رسیده اند. شاید بشود گفت مخاطب به دیدن یک پرفورمنس رفته است. به بهانه ی اجرای این نمایشگاه و این تجربه، گفتگویی کوتاه داشته ام با پیام ایرایی که ایده اصلی زن، زمین ازاو بوده است و این عکس، نقاشی حاصل به اجرا رساندن ایده ی پیام ایرایی است. در ادامه خواننده ی این گفتگو در رادیو پارسی باشید.

عنوان این نمایشگاه چیست؟ نمایشگاه نقاشی یا یک تجربه ی پرفورمنس؟

هیچ کدام از این دو نیست. یک نمایشگاه کاملا تجربی است. من به همراه پانته آ بهرام تصمیم گرفتیم یک اتفاقی را تجربه کنیم.من اصلا فکر نمیکردم پانته آ بهرام پیشنهاد من را برای انجام این کار قبول کنند. چون واقعا کار سختی است که یک نفر چندین ساعت به عنوان یک بوم نقاشی بنشیند تا روی صورتش نقاشی شود و اینکه تا پایان کار هم از این خبر نداشته باشی که آیا مطابق با سلیقه ات است یا نه.خوشحالم بابت اعتمادی که خانم بهرام به من کردند. ایشان روی تمام تابلو ها شعر گفتند و برای هر کدام شناسنامه ی جدا در نظر گرفتند. هیچ چیزی راجع به اسم این آثار نمی توانم بگویم که آیانقاشی است یا عکاسی است. یک اتفاقی است که از دل آمد و به دل خیلی ها هم نشست. خوشحالم بابت شنیدن نظرات خوبی در مورد این نمایشگاه گفته می شود. خیلی ها از نظر عاطفی، احساسی، کاری و مالی در به ثمر نشستن این نمایشگاه به ما کمک کردند.

به ترکیب شعر، عکاسی و نقاشی و دیگرهنرها پرفورمنس می گویند که معمولا در اعتراض به یک رخداد یا رویداد انجام می شود. نمایشگاه شما هم ترکیبی از نقاشی، عکاسی، موسیقی و کلام است. آیا این تجربه در اعتراض به یک رخداد صورت گرفت و شما هم قصد یک همچین اجرایی را داشتید؟

ما هیچ اعتراضی نداریم. پانته آبهرام انسان خوشحالی است و از شرایط زندگی اش راضی است. او به همه چیز عشق می ورزد. به نظرم حس لطیف و پاک خانم بهرام بود که توانست به این عکس ها کمک کند. چون نگاهی درون این عکس ها وجود دارد که مخاطب را به سمت خودش می کشد. ما می خواستیم بزرگی مقام زن را نشان دهیم و بگوییم همه ی زن ها اسطوره هستند و می تواننده اسطوره بمانند.

در فلسفه ی هنر بحثی مطرح است، که اگر می خواهید با دیدن یک اثر هنری متوجه مفهوم و حال و هوای آن شوید، باید وارد جهان و عالمی شوید که هنرمند در آن لحظه آن اثر را خلق کرده است. شما به هنگام اجرا و آفرینش این آثار به چه چیزی فکر می کردید و به دنبال بیان چه مفهومی بودید؟

حال خوب

حال خوب برای زن یا حال خوب برای همه ی انسان ها؟

برای همه ی انسان ها. هیچ کس موقع دیدن این تابلو ها به من نگفت که از دیدن این عکس ها اذیت شده است. ایده ها، فکرها و نظرات مردم هر کدام جدا و خاص بود.

رشته ی تحصیلی شما نقاشی بوده است؟

من نقاشی نخوانده ام اما از بچگی نقاشی کرده ام. مدتی هم نقاشی تدریس می کردم. اما بعد در مسیر عکاسی قرار گرفتم. این بار خواستم متفاوت عکاسی کنم و فکر می کنم کار بدیع و نویی شده است. احساس می کنم اینقدر از بازیگران عکس های مختلف در آتلیه ها و فرش قرمزها دیده ایم که دیگر دم دستی شده اند. من می خواستم یک مدل دیگر را امتحان کنم. از طرف دیگر پانته آبهرام بازیگری است که خیلی کم از او عکس دیده ایم، خیلی کم مصاحبه از او خوانده ایم و متوجه شدم چقدر خوب با چشم هایش می تواند بازی کند و چقدر خوب توانست با چشم هایش حس این رنگ ها را بگیرد. ما برای این تجربه پروسه سختی را گذراندیم ولی فقط می توانم بگویم پانته آ بهرام ممنون که به من اعتماد کردی و نتیجه اش را هم دیدیم. نتیجه اش این بود که هر کس به دیدن این آثار آمد به ما تبریک گفت و این برای ما باعث خوشحالی است.

فکر نمی کنید بخشی از این استقبال به دلیل حضور خود خانم بهرام باشد؟

بله درصد زیادی از این میزان استقبال بخاطر پانته آ بهرام است ولی اتفاق خوبی است.

زمانی که به دنبال پیاده کردن این ایده و اجرای آن بودید به فکراستفاده از یک چهره ی مشهور بودید؟

من همیشه از چهرها استفاده می کنم و همیشه چهره ها هم خواهند بود.

این نمایشگاه اولین تجربه ی شما و خانم بهرام است؟

برای خانم بهرام بله. اما من دومین تجربه ام است. اولین تجربه ی من یک نمایشگاه بود که ۳۴۰پرتره از بازیگران در سالن انتظامی بود. با اینکه بعد آن پیشنهاد کار زیاد داشتم اما کار نکردم. دوست دارم تعداد کارهایم کم باشد اما وقتی ارائه می شود اتفاق خوبی بیفتد.

این تجربه ی نمایشگاه برای شما ادامه دارد خواهد بود؟

به امید خدا اگر زنده باشم چرا که نه. بستگی به حال آدم دارد. اینقدر استقبال خوب بود، شاید تصمیم بگیرم دوباره کار کنم. اما اینکه در کارهایم حرفی برای گفتن داشته باشم و مردم را خوشحال کنم برایم مهم است. دوست دارم علاوه بر تشکر از خانم بهرام، از حامد خوش ترکیب، میثم مقدم،مریم خندان نیز تشکر کنم که واقعا حمایت و اعتماد کردند.

امکان دارد در نمایشگاه بعدی این نقاشی را روی صورت یک چهره ی مرد انجام دهید؟ اصلا به نظرتان اثر خوبی خواهد شد؟

ظرافت صورت زن با صورت مرد خیلی فرق می کند اما من پرونده ی این کار را بستم و گذاشتم کنار. این تجربه با پانته آ بهرام شروع شد و تمام نیز می شود. اگر بخواهم این کار را ادامه دهم تکراری خواهد شد.

عکس و نقاشی روی صورت کار شما و شعر و عنوان نمایشگاه و مدل نقاشی و صورت کار خانم بهرام است؟

ایده ی اصلی این کار را من مطرح کردم اما از پیاده کردن ایده ما دو نفر با هم جلو رفتیم. خانم بهرام برای این کار، پیشنها های سینمایی و تئاتری را رد کردند، بخاطر اینکه این کار به ثمر برسد و این اتفاق عجیبی است که هیچ کس آن را انجام نمی دهد.

(لازم به ذکر است این نمایشگاه تا روز چهارشنبه ۱۲خرداد ماه از ساعت ۱۶الی ۲۱در گالری آریانا واقع در الهیه،فرشته، پلاک۹دایر می باشد) و شما در ادامه میتوانید گوشه هایی از این نمایشگاه را از نگاه «مریم رمضانلو» تماشا کنید:

 

اشتراک گذاری :

پاسخ دهید