به بهانه‌ی آخرین اجرای سیه نامه باستان

109
0
اشتراک گذاری :
به بهانه‌ی آخرین اجرای سیه نامه باستان

نمایش سیه نامه باستان به کارگردانی هادی حوری آخرین اجرایش را در تماشاخانه استاد انتظامی روی صحنه برد.
به گزارش رسانه هنر رادیو پارسی، عصر چهارشنبه دهم شهریور ماه، مرتضی زارع و فرامرز قلیچ‌خانی برای آخرین بار روی صحنه‌ی تماشاخانه استاد انتظامی رفتند تا سیه نامه باستان را اجرا کنند.این نمایش کمدی-تراژیک برداشت متفاوتی بود از داستان رستم وسهراب. دیالوگ‌ها و مسیر قصه برای رسیدن به این هدف است که آیا سهراب بایک ضربه‌ی پدرش به دست مرگ افتاده یا ضربات متعدد رستم باعث مرگ پسر شده است. در توضیح این نمایش آمده است: «آنچه تاریخ را می‌سازد جنگ‌هاست، و آنچه جنگ‌ها را باعث می‌شود بی اخلاقی‌ها، و آنچه بی اخلاقی‌ها را آغاز می‌کند گسترش می‌دهد و انجامش را ساده می‌کند دروغ است.اما آن‌چیزی که تمام این تاریخ را تبدیل به طنزی می‌تواند کرد تا زیستن را برای صاحبان اندیشه آسوده کند باور این نظریه ارسطوست که تمامی تاریخ دروغی است که قبول عام یافته و در باور اکثریت جامعه چون اعتقادی رسوخ کرده است.»
سهراب هم در پی این است که راستی ماجرا را به همه اثبات کند. در تمامی این راه هم دروغ شنیده و حتی پدرش هم به دروغ هویت خودش را پنهان کرده است. مهم‌ترین پیام نمایش هم این دروغ‌های ساده است که منجر به فاجعه‌های تاریخی می‌شود. کاراکترهای رستم و سهراب بازی صمیمانه ومتفاوتی دارند و به همراه ضرب آهنگ مرشد محمد جواد خرمی، فضای ایران باستان را تا حدودی به تصویر می‌کشند.
علاوه بر تکنیک‌های نمایش ایرانی در این اثر، استفاده از مولتی مدیا به زیباتر کردن صحنه کمک کرده و بیننده را به دریافت حس اثر نزدیک‌تر میکند.
درپایان این نمایش هادی حوری به روی صحنه آمد و ضمن خوش‌آمدگویی به مهمانان گفت: این نمایش دچار کم لطفی‌هایی برای سالن شده است.
سپس افزود که کار با این گروه هنرمند و حرفه‌ای از افتخارات او بوده است.

اشتراک گذاری :

پاسخ دهید