برای کمانچه چه کرده‌ایم تا آن را به نام ایران ثبت کنیم!

84
0
اشتراک گذاری :

رادیو پارسی – دانیال زنگنه : هنوز اتفاق نظری میان نوازندگان کمانچه درباره ویژگی‌های ساخت و صدادهی این ساز وجود ندارد و در این شرایط چه نیازی به ثبت آن به عنوان سازی ایرانی است!
این نوازنده باسابقه کمانچه در گفت‌وگو با هنرآنلاین گفت: ما اصل کار را رها کرده‌ایم و به مسائل حاشیه‌ای پرداخته‌ایم. در مورد جنس صدایی، شیوه ساخت، اندازه استاندارد و زاویه اتصال دسته به کاسه‌ کمانچه هیچ اتفاق نظری وجود ندارد. کتابی هم در مورد کمانچه ننوشته‌ایم و جایی هم مثل خانه کمانچه برای گردهمایی کمانچه‌نوازان و بررسی خصوصیات این ساز نداریم. با این همه چه لزومی دارد بخواهیم کمانچه را به اسم ایران ثبت کنیم.
وی ادامه داد: بهتر است ابتدا مسائل ریشه‌ای مان را حل کنیم و بعد پیگیر چنین چیزهایی باشیم. بحث موسیقی در ایران نابسامان است. بسیاری از هنرمندان به شدت مشکلات اقتصادی دارند و ما با موضوع اقتصاد در هنر همچنان بیگانه‌ایم. خیلی‌ها برای امرار معاش مجبورند در سفره‌خانه‌ها ساز بزنند. مثلا خود من به جای اینکه مشغول پژوهش و ضبط ردیف و چنین کارهایی باشم ناچارم وقتم را صرف تدریس کنم.
وی موضوع حلال و حرام بودن موسیقی را هم یکی دیگر از مشکلات ریشه‌ای موسیقی در ایران عنوان کرد و گفت: بعد از ۶۰ سال نوازندگی هنوز نمی‌دانم کار من صواب است یا خطا. اینها موضوعات مهم تری است.
منتظری با بیان اینکه کمانچه را سازی جهانی می‌دانم و نه ایرانی تصریح کرد: به هر جای دنیا که رفتم ساز کمانچه را در شکل و شمایلی متفاوت دیده‌ام. من در ثبت ساز کمانچه به نام ایران در یونسکو شرکت نکردم چون آن را سازی جهانی می‌دانم و نه ایرانی. من با چنین فعالیت‌هایی موافق نیستم.
منتظری در پایان از ضبط کار جدیدی به خوانندگی حسین علیشاپور خبر داد و در این خصوص گفت: آهنگسازی این کار را کوروش شاهانی انجام داده و بهزاد عبدی هم آنرا تنظیم کرده است. بخش ارکستری این آلبوم در اوکراین و بخش تکنوازی در ایران ضبط شده است. این آلبوم کاری‌ست در مایه‌های افشار و ماهور و هنرمندانی چون جناب هوشمند عبادی، سلمان سالک و خود آقای شاهانی در آن حضور دارند و امیدواریم بتوانیم در اردیبهشت ماه آن‌را منتشر کنیم.

منبع : بانی فیلم آنلاین
نویسنده : هادی منتظری

اشتراک گذاری :

پاسخ دهید