برای کمانچه چه کرده‌ایم تا آن را به نام ایران ثبت کنیم!

گزارش

رادیو پارسی – دانیال زنگنه : هنوز اتفاق نظری میان نوازندگان کمانچه درباره ویژگی‌های ساخت و صدادهی این ساز وجود ندارد و در این شرایط چه نیازی به ثبت آن به عنوان سازی ایرانی است!
این نوازنده باسابقه کمانچه در گفت‌وگو با هنرآنلاین گفت: ما اصل کار را رها کرده‌ایم و به مسائل حاشیه‌ای پرداخته‌ایم. در مورد جنس صدایی، شیوه ساخت، اندازه استاندارد و زاویه اتصال دسته به کاسه‌ کمانچه هیچ اتفاق نظری وجود ندارد. کتابی هم در مورد کمانچه ننوشته‌ایم و جایی هم مثل خانه کمانچه برای گردهمایی کمانچه‌نوازان و بررسی خصوصیات این ساز نداریم. با این همه چه لزومی دارد بخواهیم کمانچه را به اسم ایران ثبت کنیم.
وی ادامه داد: بهتر است ابتدا مسائل ریشه‌ای مان را حل کنیم و بعد پیگیر چنین چیزهایی باشیم. بحث موسیقی در ایران نابسامان است. بسیاری از هنرمندان به شدت مشکلات اقتصادی دارند و ما با موضوع اقتصاد در هنر همچنان بیگانه‌ایم. خیلی‌ها برای امرار معاش مجبورند در سفره‌خانه‌ها ساز بزنند. مثلا خود من به جای اینکه مشغول پژوهش و ضبط ردیف و چنین کارهایی باشم ناچارم وقتم را صرف تدریس کنم.
وی موضوع حلال و حرام بودن موسیقی را هم یکی دیگر از مشکلات ریشه‌ای موسیقی در ایران عنوان کرد و گفت: بعد از ۶۰ سال نوازندگی هنوز نمی‌دانم کار من صواب است یا خطا. اینها موضوعات مهم تری است.
منتظری با بیان اینکه کمانچه را سازی جهانی می‌دانم و نه ایرانی تصریح کرد: به هر جای دنیا که رفتم ساز کمانچه را در شکل و شمایلی متفاوت دیده‌ام. من در ثبت ساز کمانچه به نام ایران در یونسکو شرکت نکردم چون آن را سازی جهانی می‌دانم و نه ایرانی. من با چنین فعالیت‌هایی موافق نیستم.
منتظری در پایان از ضبط کار جدیدی به خوانندگی حسین علیشاپور خبر داد و در این خصوص گفت: آهنگسازی این کار را کوروش شاهانی انجام داده و بهزاد عبدی هم آنرا تنظیم کرده است. بخش ارکستری این آلبوم در اوکراین و بخش تکنوازی در ایران ضبط شده است. این آلبوم کاری‌ست در مایه‌های افشار و ماهور و هنرمندانی چون جناب هوشمند عبادی، سلمان سالک و خود آقای شاهانی در آن حضور دارند و امیدواریم بتوانیم در اردیبهشت ماه آن‌را منتشر کنیم.

منبع : بانی فیلم آنلاین
نویسنده : هادی منتظری

دانیال زنگنه

شناخت سطحی من در حوزه خبر " هنر " مرا به این نیاز رساند که در سال های اخیر فعالیت حرفه ای تری در این راستا داشته باشم تا با اهالی این بخش خلا های موجود را بر طرف کنیم ...

شما ممکن است این را هم بپسندید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *