محمد حسین مهدویان: دوست دارم سه گانه ی در مورد قهرمانان جنگ بسازم/ نشست خبری فیلم ایستاده در غبار برگزار شد

اشتراک گذاری :
نشست خبری فیلم ایستاده در غبار

صبح روز دوشنبه در موسسه ی سازمان اوج نشست خبری فیلم ایستاده در غبار با حضور حبیب الله والی نژاد تهیه کننده، محمد حسین مهدویان نویسنده و کارگردان، هادی حجازی فر بازیگر، احمد رضا شجاعی طراح صحنه ولباس و علی سرتیپی پخش کننده این فیلم برگزار شد.

به گزارش رادیو پارسی،در ابتدای این مراسم کارگردان این اثر در مورد نسخه ی اکران عمومی این فیلم گفت: وقتی فیلم آماده شد و خانواده احمد متوسلیان این فیلم را دیدند در مورد چند قسمت از فیلم ابهاماتی داشتند. رویه ی ما این است که اکران فیلم مورد تایید این خانواده باشد و به همین دلیل بخش هایی از فیلم به درخواست خانواده ی متوسلیان کوتاه شد، تا جایی که به فیلم صدمه و آسیب زده نشود. دو صحنه کاملا از فیلم حذف شد اما این حذفیات تغییری در فیلم ایجاد نکرده است.

مهدویان همچنین در مورد کار بعدی خود گفت: معلوم نیست فیلم بعدی من در مورد یک قهرمان ملی باشد یا نه. اما خودم دوست دارم که ساخت این فیلم ها در مورد قهرمانان جنگ تبدیل به یک سه گانه شود ولی این سه گانه حتما فیلم بعدی من نخواهد بود.شخصا خیلی دوست دارم راجع به محمد بروجردی فیلم بسازم، فکر می کنم فیلم متفاوتی می شود.

همچنین این کارگردان در مورد اکران همزمان ایستاده در غبار در سینماهای عمومی و گروه هنر و تجربه گفت: ما خوشبین به این اتفاق هستیم. معلوم نیست در اکران عمومی چه برخورد و استقبالی از فیلم شود بنابراین ما از پیشنهاد اکران در گروه هنر و تجربه هم استقبال کردیم. هنر و تجربه اضافه ی ارزش افزوده ی است که به ما در اکران عمومی فیلم کمک می کند.

کارگردان آخرین روزهای زمستان در مورد انتخاب بازیگر نقش شهید احمد متوسلیان این راتوضیح داد که به دنبال بازیگر چهره نبودم. چون بازیگر چهره یک تصور و ذهنیتی برای مخاطب ایجاد می کند. وقتی عکس های هادی حجازی فر را دیدم با توجه به صورتش زیاد موافق این انتخاب نبودم چون احساس می کردم نیاز به گریم سنگینی دارد. بنابراین شروع به انتخاب های دیگر کردیم. اما در نهایت دوباره به حجازی فر رسیدیم و به مرحله ی تست گریم. بعد از تست گریم و دیدن رفتار و صورت و حرکات هادی حجازی فر به این نتیجه رسیدم که کسی جز او نمی تواند این نقش را بازی کند.

این کارگردان جوان در موردهمزمانی اکران این فیلم با شنیدن خبرهایی در مورد احتمال زنده بودن احمد متوسلیان گفت: وقتی خبرها آمد برای من کمی عجیب بود حتی اطرافیانم به من گفتند که این اخبار از جانب شما برای تبلیغات فیلم است که جواب من منفی بود. در مورد احمد متوسلیان از اردیبهشت ماه صحبت هایی به گوش می رسد و من هم به این همزمانی فکر می کنم. هر چند این فکر من ممکن است تخیل باشد اما شخصا دوست دارم که روزی با خود ایشان به دیدن این فیلم بنشینیم.

حبیب الله والی نژاد تهیه کننده ی این فیلم در مورد تبلیغات و تیزرهای ایستاده در غبار در شبکه های مختلف صداو سیما گفت: همه ی کسانی که وقتی اسم احمد متوسلیان را می شنوند فورا به ما کمک می کنند و احساس دینیس نسبت به این قهرمان ملی دارند و همه برای مطرح شدن احمد متوسلیان تلاش می کنند که قطعا صداو سیما هم از این قضیه مستثنی نیست.

علی سرتیپی پخش کننده این فیلم در مورد برنامه ریزی های اکران تهران و شهرستان ها گفت: من وقتی در جشنواره ایستاده در غبار را دیدم احساس کردم فیلم متفاوت و جذاب است و دوست داشتم این فیلم به هر شکلی دیده شود.تعداد سینماها و سانس ها زیاد است و فیلم هم مخاطب عام دارد و هم مخاطب خاص. برنامه ریزی ما برای یک اکران محدود نبود و کیفیت صدا و تصویر در اکران ها برای ما مهم است. امیدوارم با اطلاع رسانی های درست این فیلم دیده شود چون ایستاده در غبار فیلم جناحی نیست و همه ی طیف ها با آن ارتباط برقرار می کنند.

محمد حسین مهدویان در مورد دلیل حمایت و استقبال هنر مند ها از این چنین فیلم ها که ساخته ی کارگردانان جوان هستند، این را گفت دلیل اصلی این اتفاق این است که فیلم را دوست داشته اند و نمی توانند با وجود عدم دوست داشتن فیلم ها در حرکتی نمایشی شروع به تبلیغ آنها بکنند. اما فکر می کنم یکی دیگر از دلایل این حمایت ها این است که انتظار فیلم خوب را از ما نداشته اند. شاید با دیدن فیلم ایستاده در غبار منتظر یک فیلم سفارشی بوده اند اما حالا چون با چنین اثری روبرو هستند دوست دارند آن را معرفی کنند تا دیگران هم به دیدن آن بروند.ما جوان هستیم و نیاز به حمایت داریم این دوستان این را می دانند و از ما حمایت می کنند. دوستانی مثل فرهاد اصلانی، رضا عطاران، حبیب رضایی، نیکی کریمی، امیر حسین صدیق، مهرداد صدیقیان و بقیه همه به ما لطف داشتند و دارند که با دیدن ایستاده در غبار در شبکه های مجازی و صفحات شخصی خود شروع به تبلیغ و معرفی این کار کردند و می کنند.

مهدویان در مورد شیوه ی ساخت ایستاده در غبار که آیا یک اثر مستند است یا داستانی، توضیح داد که من بارها در مورد این صحبت کرده ام. فیلم هم داستانی است و هم مستند و در عین حال نه داستانی است و نه مستند. یک شیوه ی خاصی است برای روایتگری. اما این فیلم طراحی شده است برای اکران بر روی پرده ی سینماها.به لحاظ صحنه پردازی، اجرا، فیلم برداری و طراحی همه برای اکران در سینماها در نظر گرفته شده است. فیلم راجع به قهرمان ملی است و باید اکران شود تا مردم با آن ارتباط برقرار کنند.

در انتهای این مراسم در آستانه ی اکران عمومی ایستاده در غبار، از سایت این فیلم نیز رونمایی شد.

(لازم به ذکر است که ایستاده در غبار از روز چهارشنبه ۱۹خرداد ماه اکران عمومی خود را در سراسر سینماهای کشورها آغاز خواهد کرد).

 

 

عکس: مریم رمضانلو

منبع: اختصاصی رادیو پارسی

اشتراک گذاری :

پاسخ دهید