انحصار رسانه‌ای برای چارتار ؟

134
0
اشتراک گذاری :

رادیو پارسی : کنسرت گروه چارتار به مدت ۶ شب در برج میلاد تهران در حال برگزاری است.  ۲۴، ۲۶، ۲۷، ۲۸ و ۳۱ شهریور و ۲ مهر روزهایی هستند که گروه «چارتار» در هر روز دو سانس به روی صحنه می‌رود. گروهی که اجرایشان با استقبالِ مخاطبان همراه شده و این نشان از محبوبیت آنان است. استقبالی که علی‌رغم انتقادهای بسیار به آلبومِ جدیدشان و در مقایسه با آلبوم قبلی این گروه، شکل گرفته است.

پیش از این هم گروه «چارتار» کنسرت‌هایی برای اجرای آلبوم نخستشان برگزار کرده بودند. در آن کنسرت‌ها تهیه کنندگان گروه «چارتار» از تبلیغات رسانه‌ای و پوشش‌های خبری بهره‌های بسیاری بردند. اما برای کنسرت امسال و اجرای قطعه‌های آلبوم «جاده می‌رقصد» قصه متفاوت بود.

برنامه ریزی تهیه کنندگان کنسرت «چارتار» به شکلی بود که اینطور به ذهن متبادر شد که گویا از همان ابتدا قصد داشتند یک انحصار رسانه‌ای درباره کنسرت شهریور ۹۴ در برج میلاد را ایجاد کنند. چرا که در آن زمان به هیچ خبرنگار و عکاسی اجازه‌ی ورود به مرکز همایش‌های برج میلاد داده نشد. آنان می‌خواستند پوشش رسانه‌ای و تصویری این کنسرت را به یکی از سایت‌های موسیقی بدهند. این شیوه‌ای است که اخیرا در فضای موسیقی کشور به راه افتاده است و برخی آن را «انحصار رسانه‌ای» می‌خوانند.

براساس تصمیم گیری‌های برخی از تهیه کنندگان موسیقی، مانند تهیه کننده‌ی کنسرت گروه چارتار ؛ تمام پوشش رسانه‌ای و تصویری کنسرت به یک سایتِ خاص واگذار می‌شود و دیگر رسانه‌ها از پوشش خبری و حضور در رخدادی رسمی و عمومی منع می‌شوند. در نهایت کنسرت به آن شکلی که مورد نظر تهیه کنندگان است در رسانه‌ها بازتاب داده می‌شود. این حرکت از بازگو کردنِ رخدادهای نامتعارف، کاستی‌ها، ضعف‌های تکنیکیِ اجرا و بسیاری ایرادهای دیگر از زبانِ خبرنگاران رسانه‌های رسمی جلوگیری می‌کند و گروه‌ها به هر ترتیبی که دلشان بخواهد به اجرای برنامه در سالن‌ها می‌پردازند و احتمالاً تهیه کنندگان نیز به سودِ مالیِ خود می‌رسند.

شاید تهیه کنندگان فکر می‌کنند که با این شیوه رخدادهای داخل سالن هیچ بازتاب درستی در رسانه‌ ها نخواهد داشت و حضور مخاطبان و فروش بلیت‌ های کنسرت‌ های بعدی هم تضمین شده است.

البته درباره کنسرت گروه «چارتار»، پیگیری برخی از خبرنگاران باعث شد تهیه کنندگان اندکی کوتاه بیایند و برخی از عکاسان بتوانند تصاویری از کنسرت ثبت کنند اما باز هم اجازه‌ی تهیه گزارش ویدیویی از کنسرت را به رسانه‌های دیگر، به جز آن سایتِ مورد نظر ندادند. در عین حال نوع تعامل آنان با خبرنگاران به گونه‌ای بود که تعدادی از خبرنگاران قید تهیه گزارش از کنسرت «چارتار» را زدند.

وقتی سالنِ گروه «چارتار» برای ۶ شب و هر شب دو سانس، پر می‌شود و خیلی زود بلیت‌ فروشی‌های این کنسرت تمام می‌شود، تهیه کنندگانی که با درآمد میلیاردی مواجه شده‌اند، در اندیشه‌ی اجراهای بعدی و حفظ مخاطبان برمی‌آیند. آنان به هیچ عنوان نمی‌خواهند مخاطبان کنسرت‌های بعدی و البته درآمد های میلیاردی را از دست بدهند.

باید دید مسئولان معاونت هنری، مسئولان برج میلاد و البته مسئولان معاونت مطبوعاتی برای مقابله با این روحیه در عرصه موسیقی و مسئله‌ی انحصار رسانه‌ای در کنسرت عمومی چه می‌کنند؟

 

منبع: تسنیم

 

اشتراک گذاری :

پاسخ دهید