امیر رضا دلاوری: از بازی در هیچ اثری پشیمان نیستم/ گفتگو با امیر رضا دلاوری بازیگر نقش علیرضا در سریال پریا

اشتراک گذاری :
امیر رضا دلاوری: از بازی در هیچ اثری پشیمان نیستم/ گفتگو با امیر رضا دلاوری بازیگر نقش علیرضا در سریال پریا

معمولا وقتی بر اساس برنامه ریزی ها یا بر حسب تصادف بازیگری همزمان با چند نقش هم در جعبه ی تلویزیون و هم به روی صحنه ظاهر می گردد، این حضور منجر به دیده شدن بیشتر کارهای بازیگر می شود. گاه می بینیم یک بازیگر علاوه بر بازی در یک سریال، همزمان دو سینمایی را به روی پرده دارد و همین عامل منجر به تبلیغ و دیده شدن کارهایش می شود. حال بر حسب تصادف امیر رضا دلاوری علاوه بر حضورش در نقش علیرضا با سریال «پریا»، این شب ها او را با نقش حجت در نمایش «همسایه اقا» به روی صحنه می بینیم.

به گزارش رسانه هنر رادیو پارسی ، امیر رضا دلاوری بازیگر پرکاری نیست اما در هر سریال یا تئاتری هم حضور ندارد.بازیگری که علاقه داشت با رسول ملاقلی پور همکاری کند اما این اتفاق بخاطر فوت رسول ملاقلی پور هیچ وقت رخ نداد آخرین بازی او بر روی صحنه ی تئاتر مربوط می شود به نمایش «مردی برای تمام فصول» به کارگردانی بهمن فرمان آرا. همچنین پیش از بازی در سریال پریا، دلاوری را در سریال «یادداشت های یک زن خانه دار» دیدیدم .سریالی که بنا بر ساعت پخش و شبکه ی پخش آن نتوانست مورد توجه و اقبال قرار گیرد. به بهانه ی بازی در سریال پریا و همچنین نمایش همسایه ی آقا به کارگردانی حسین کیانی، با امیر رضا دلاوری به گفتگو نشسته ام.با او در مورد همکاری با حسین سهیلی زاده و حسین کیانی، دلیل علاقه ی بازیگران به عرصه ی تصویر بخصوص سریال های تلویزیونی و حضور کم خودش در سینما صحبت کرده ام. درادامه خواننده ی این گفتگو باشید.

در رادیو پارسی بخوانید: «همسایه آقا» حسین کیانی با چهره های تئاتری به روی صحنه/نشست خبری نمایش همسایه آقا برگزار شد

شما با کارگردان های مختلفی در تئاتر کار کرده اید، اقای حسین کیانی به عنوان یک نمایشنامه نویس و کارگردان چه ویژگی بارزی دارند که باعث می شود شما از بین پیشنهاد های مختلف بازی، معمولا در کارهای ایشان حضور داشته باشید؟

حسین کیانی اولا اینکه نویسنده ی خیلی خوبی است و همچنین کارگردانی خیلی خوبی، ذهن اش پر از ایده و آدم بسیار با اخلاق و با سوادی نیز است. هیچ وقت کوچکترین بحثی با او نداشته ام. راهنمایی هایش همیشه درست بود. این ها همه فاکتورهایی است که باید از آن یاد کرد. اصولا کارهای حسین کیانی پشت صحنه ی بسیار خوبی دارد.بازیگرانی که با حسین کیانی کار می کنند معمولا در کارهای مختلف ثابت هستند و کارهایی که اجرا رفته است همیشه مخاطب و تماشاچی خودش را داشته است، حتی ضعیف ترین کارهایش هم اصولا به عنوان یک کار خوب از آن یاد می شود. این ویژگی ها همه برای یک بازیگر کفایت می کند.

امیر رضا دلاوری: از بازی در هیچ اثری پشیمان نیستم/ گفتگو با امیر رضا دلاوری بازیگر نقش علیرضا در سریال پریا

در انتخاب یک نقش چه در عرصه تئاتر یا تصویر معمولا به چه چیزی اهمیت می دهید و چه عاملی را در الویت قرار می دهید؟

در حال حاضر به نظر من وضعیت جوری شده است که نمی شود فاکتور خاص یا کلیتی برای انتخاب یک نقش در نظر گرفت. یک موقعی ممکن است متن خوب وجود داشته باشد، یا یک کارکتر خوب پیشنهاد شود یا یک کارگردان ویژه ی پشت کار باشد، همه ی این ها برای من به وجود آمده است. اما در حال حاضر با کسانی کار می کنم که به کارشان اطمینان دارم. البته این روزها فیلم نامه ها اینقدر دچار ضعف و اشکال هستند و به همین دلیل اکثر فیلم نامه ها چند قسمت اولیه اش را می نویسند و مابقی در طول فیلمبرداری نوشته می شود. به همین دلیل است خیلی نمی شود به فیلم نامه ی خوب اکتفا کرد. بنابراین در انتخاب یک نقش برای من توجه و دقت به اینکه عوامل و کارگردان اثر چه کسی است که آن فیلم نامه را بتواند به سرانجامی برساند برای من اهمیت دارد و تفاوت کارکترهایی که به من پیشنهاد می شود برای من خیلی مهم است.

از فیلم نامه گفتید، فیلم نامه سریال پریا برای نقش علیرضا زمانی که به دست شما رسید چند قسمت بود؟

فیلم نامه ی اولیه حدود۱۷-۱۶ قسمت بود که به دست من رسید و خواندم و با توجه به شناختی که از عوامل کار داشتم و می دانستم قرار است با چه کسانی کار کنم آن را قبول کردم شاید اگر کارگردان و تهیه کننده ی دیگری بودند و من درست آنها را نمی شناختم ، کاری را که فقط ۱۶قسمت از فیلم نامه ی آن آماده بود را قبول نمی کردم. هر چند این روزها این مدل فیلم نامه ها به یک واقعیت تبدیل شده است ولی در مورد سریال پریا با اطمینانی که نسبت به عوامل کار داشتم آن را قبول کردم.

امیر رضا دلاوری: از بازی در هیچ اثری پشیمان نیستم/ گفتگو با امیر رضا دلاوری بازیگر نقش علیرضا در سریال پریا

در فیلم نامه ی اولیه آیا شخصیت علیرضا همین قدر منفعل بود که ما در سریال می بینیم یا قرار است در قسمت های آینده ما شاهد نقش پیش برنده علیرضا در داستان باشیم؟

باقی قسمت ها که هنوز پخش نشده است ولی این شخصیت اینقدر هم قرار نبود منفعل باشد ولی از آنجایی که عوامل بیرونی خیلی دخیل هستند یکسری اتفاق ها در مورد این شخصیت رخ داد.

مایل هستید با چه کارگردانی کار کنید یا منتظر پیشنهاد مجدد برای همکاری از سوی چه کارگردانی هستید؟

چند سال پیش در یک مصاحبه ی همین سوال را از من پرسیدند و من به دلیل تازه کار بودنم در آن سال ها از کارگردان های مورد علاقه ام مثل داریوش مهرجویی، مسعود کیمیایی، ابراهیم حاتمی کیا و رسول ملاقلی پور نام بردم که خیلی دوست داشتم با آنها کار کنم، زمانی که مصاحبه چاپ شد, به من خبر دادند که آقای ملاقلی پور فوت کردند. اما الان نمی توانم از کارگردانی نام ببرم بخاطر اینکه دوست دارم با خیلی از کارگردان ها کار کنم. من یک تجربه ی خیلی خوب با اقای حاتمی کیا در فیلم چ داشتم و باز هم خوشحال خواهم شد که این همکاری تکرار شود.شاید یک بازیگر در بدو ورود به عالم بازیگری به چیزهایی فکر کندو بگوید دوست دارم با فلانی کار کنم ولی الان من به این نتیجه رسیده ام که دوست دارم با خیلی ها خیلی چیزها را تجربه کنم، اینکه بگویم با یک کارگردان خاص کار کنم خیلی به آن فکر نکرده ام.

همان قدر که در تئاتر اسم شما را به عنوان بازیگر می شنویم اما در سینما حضوری کم رنگ دارید، دلیل این کم رنگ بودن حضور شما در سینما چیست؟

اصلا نمی شود این جوری گفت. من اتفاقا در چند سال اخیر در تئاتر هم خیلی حضور نداشتم اگر سال های دورتر۳یا ۴کار تئاتر داشتم الان این اتفاق بخاطر مسائل اقتصادی کمتر شده است. هر چند که خود سینما و تلویزیون هم خیلی از لحاظ مالی وضعیت جالبی ندارند، فقط نحوه ی پرداختشان نسبت به تئاتر فرق می کند. حداقل در تئاتر این اطمینان وجود دارد که در یک زمان مشخصی دستمزدی دریافت می شود ولی در سینما و تلویزیون این گونه نیست.من قبل از نمایش همسایه آقا در تئاتر بهمن فرمان آرا (مردی برای تمام فصول) حضور داشتم ومی دانستم که مثلا در فلان روز، دستمزد من داده خواهد شد. ما بازیگر ها می گوییم بخاطر مسائل اقتصادی جذب سینما و تلویزیون شده ایم ولی همان ها هم وضعیت پرداختشان افتضاح است. من تمام سعی ام بر این است که در عرصه تئاتر یا تصویر کارهای درست انجام دهم ولی کلیتی وجود ندارد که بگویم حضور در کدام مدیوم بیشتر است.

 

 سال گذشته سریال «یادداشت های یک زن خانه دار»با بازی شما از شبکه تهران پخش شد، از بازی و حضورتان در این سریال راضی بودید؟

من از شروع کارم در سال ۷۳ تا به امروز هر کاری که انجام داده ام، پای آن ایستاده ام. هیچ کاری را نمی توانم اسم ببرم که بگویم اشتباه کردم آن را بازی کردم چون در آن برهه از زمان که آن کار را انجام می دادم یک دلیل برای حضور در آن کار وجود داشته است یا مسئله ی رفاقت بوده است، یک کار خیلی خوب بوده یا به دلیل مسائل مادی بوده است. یادداشامیر رضا دلاوری: از بازی در هیچ اثری پشیمان نیستم/ گفتگو با امیر رضا دلاوری بازیگر نقش علیرضا در سریال پریات های یک زن خانه دار از کارهایی بود که به جرئت می توانم بگویم یکی از بهترین پشت صحنه ها را داشت، اینقدر همه ی گروه خوب بودند. هم این سریال و هم سریال پریا که در حال پخش است هر دو خیلی خوبی داشتند و دارند و من از بازی در هر دو سریال راضی هستم. اینکه چطور ممکن است یک اثر پشت صحنه ی خوبی داشته باشد برمیگردد به اینکه چه کسانی در راس گروه قرار گرفته اند. در سریال یادداشت های یک زن خانه دار مسعود کرامتی به عنوان کارگردان و اسماعیل عفیفه به عنوان تهیه کننده در راس گروه بودند و در سریال پریا مجددا اقای عفیفه و حسین سهیلی زاده به عنوان کارگردان در راس گروه قرار دارند.با بازی  در سریال مسعود کرامتی سعی کردم ،تفاوت در انتخاب نقش بعد از یکسری نقش ها مثل نقش منفی یا پلیس، را رعایت کنم و به همین دلیل نقش من در سریال یادداشت های یک زن خانه دار یک سری ویژگی های خاص داشت و ویژگی هایی را هم خودم اضافه کردم و کار را دوست داشتم.

به جز بازی در سریال پریا و نمایش همسایه آقا، در آینده قرار است چه کارهایی از شما ببینیم؟

چند فیلم سینمایی و سریال به من پیشنهاد شد  اما دوست نداشتم در آنها بازی کنم. انشالله بازی در نمایش همسایه آقا اغاز شود تا ببینم کار بعدی ام چه خواهد بود ولی سعی خواهم کرد با کارکتری که در سریال پریا بازی می کنم، فرق داشته باشد.

اشتراک گذاری :

پاسخ دهید