افتتاح جشنواره موسیقی قصر کریشتین با اثری از احمد پژمان

اشتراک گذاری :

رادیو پارسی – آرمین اسرافیلی :  انتشارات «خانه هنر خرد» به زودی اثری از «احمد پژمان» آهنگساز برجسته و نامی کشورمان را به نام  «دیور تیمنتو» همراه با پارتیتور های این اثر در بازار عرضه خواهد کرد که فستیوال موسیقی «قصر کریشتین» که در اتریش برگزار خواهد شد با قطعه زیبای این آهنگساز با تجربه به نام «پارسی» افتتاح خواهد شد. این قطعه به رهبری خود پژمان توسط «ارکستر ناسیونال فیلارمونیک لندن» ضبط شده بود.

«دیور تیمنتو» (نوعی سوئیتِ سازی با فرمی آزادتر كه در واقع برای گروه سازهای سولیست نوشته می‌شود تا یک ارکستر) چند سال پیش توسط این آهنگساز نوشته شده؛ اما تاكنون نه ضبطی از آن صورت گرفته و نه اجرایی و حالا برای اولین بار است كه توسط نوازندگانی چون علی جعفری‌پویان (ویلن)، سهراب برهمندی (ویلن) و آتنا اشتیاقی (كنترباس) اجرا می‌شود.

پژمان در مصاحبه با یکی از خبرگزاری ها گفت: «۷-۶ سال پیش، اركستر زهی پارسیان، از من خواست تا یك قطعه برای آنها بنویسم كه من «دیور تیمنتو» را برایشان نوشتم تا یادگاری از من برای اركستر زهی باشد. این اركستر البته متأسفانه از هم پاشیده شد و بنابراین، قطعه نیز نتوانست به اجرا دربیاید. «دیور تیمنتو» در چهار بخش نوشته شده و برای هر بخش از آن، از موسیقی یكی از مناطق ایران بهره گرفته‌ام.»

پژمان در ادامه درباره هزینه بالایی که این قطعه میطلبید گفت:«این قطعه بسیار مشكل است و به همین خاطر قرار شد تا نوازندگان به صورت تنها، پارت‌های خود را اجرا كنند. در واقع از آنجا كه اجرای اركسترال زنده از این اثر نیاز به تمرین داشت، حالا تصمیم گرفته شده تا نوازندگان هر كدام به صورت تنها قطعات خود را به اجرا درآورند. حالا نیمی از این قطعه اجرا شده و امیدواریم تا نیم دیگر آن نیز به زودی به اتمام برسد.»

آهنگساز پیشكسوت همچنین در این باره كه آیا امكان اجرای این قطعه توسط اركستر سمفونیك تهران وجود خواهد داشت یا نه، می‌گوید: «اركستر سمفونیك تهران تاكنون پیشنهادی برای اجرای قطعه‌ای از من نداده؛ با این وجود هر زمان كه آنها چنین درخواستی داشته باشند، من با كمال میل یك قطعه در اختیارشان خواهم گذاشت.»

«علی صمد پور» مدیریت انتشارات «خانه هنر خرد» این اثر را نیز مانند دیگر آثار انتشار یافته توسط انتشارات خود همراه با پارتیتورهای پژمان به انتشار درخواهد آمد.صمدپور درباره‌ی دلیل انتشار هم‌زمان پارتیتورها و سی‌دی اثر می‌گوید: «در حال حاضر، پارتیتورهای اندكی را می‌توان در كتاب‌ یا سی‌دی‌فروشی‌ها پیدا كرد؛ به همین خاطر ما تصمیم گرفتیم تا این آثار را همراه با پارتیتورشان منتشر كنیم كه هم برای آینده باقی بماند و هم برای كسانی كه هم‌اكنون می‌خواهند از آن استفاده كنند. البته به این مسأله آگاهی داریم كه این آثار برای مخاطبان خاص مورد استفاده قرار می‌گیرد.»

پژمان نزد توماس کریستین داوید , آلفرد اوهل و هانس یلینک و چنین اساتید برجسته ای  در آکادمی موسیقی وین به تحصیل آهنگسازی پرداخت. از آثار او در این دوره می‌توان به: «اپرای جشن دهقان»، «اپرای دلاور سهند» و «اپرای سمندر» نام برد که قبل از انقلاب در تالار وحدت اجرا شدند. او در سال ۱۳۵۴ در دانشگاه کلمبیا (نیویورک) شروع به ادامه تحصیل در مقطع دکترای آهنگسازی کرد.

z (5)_30

اشتراک گذاری :

پاسخ دهید