از کارناوال صلح تا جنگ سقراط  

اشتراک گذاری :
از کارناوال صلح تا جنگ سقراط  

ساختمان تئاتر شهر روزهای شلوغ رفت و آمدهای کودکانه را برای شانزدهمین بار تجربه کرد. دنیای تئاتر این هفته حال و هوای عروسکی داشت. بعدازظهر اولین روز از شهریور ماه، تئاتر شهر از عروسک‌های بزرگ و کوچکی که پس از راهپیمایی در خیابان‌های تهران در فضای روبه‌روی ساختمان گرد آمده بودند، میزبانی کرد. کارناوالی که توسط صدها نفر از بچه‌ها و خانواده‌هایشان با زمزمه‌ی آهنگ‌های خاطره‌سازی مانند خونه مادربزرگه همراهی می‌شد. این نقطه‌ی شروع شانزدهمین جشنواره‌ی بین‌المللی تئاتر عروسکی بود. جشنواره‌ای که البته بر خلاف نامش سهم زیادی از بین‌الملل نداشت و تعداد گروه‌های شرکت کننده‌ی غیر ایرانی در آن چندان هم چنگی به دل نمی‌زد.

 «سرزمینی سرشار از شادی،صلح، رنگ و موسیقی» شعار اصلی این کارناوال بود که مرضیه برومند، دبیر این دوره از جشنواره‌ها آن را اعلام کرد و با رها شدن بادکنک‌های رنگی در مقابل چشمان جمعیت، مهلت شش روزه‌ی عروسک‌ها، برای درخشیدن روی صحنه رسما آغاز شد. نمایش‌ها در دو بخش صحنه‌ای و فضای باز اجرا می‌شد و علاوه بر ۵ سالن نمایشی مجموعه‌ی تئاتر شهر، تالار بوستان کانون پرورش فکری، تالارهای فردوسی و هنر، تالار اصلی محراب و تالار استاد انتظامی هم به شب‌های جشنواره عروسکی اختصاص پیدا کرد.

از مهم‌ترین اتفاقات این دوره از جشنواره تئاتر عروسکی، برپایی نمایشگاه «به یاد استاد» برای بزرگداشت زنده‌یاد جواد ذوالفقاری بود. این نمایشگاه حدود صد عروسک و ماسک‌ روی صحنه رفته را در خود جای داده و تا پایان نمایشگاه در لابی تئاترشهر برپاست.

هرچند که خلاقیت در ساخت عروسک و فیلم‌نامه در جشنواره نسبت به دوره‌های گذشته از وضعیت بهتری برخوردار بود اما  «نویسنده» ،« نارای» و«آسمان آبی ربات‌ها» را می‌توان تعدادی از متفاوت‌ترین اجراها دانست. نارای به دلیل استفاده از لباس‌های محلی و فرهنگ اقلیمی اردبیل توانست نگاه‌ پایتخت نشینان را به خود جلب کند. دو نمایش دیگرهم به جهت به کار بردن عروسک‌های متفاوت از استقبال بیشتری برخوردار شدند. امیرحسین شفیعی نویسنده و کارگردان آسمان آبی روبات‌ها، می‌گوید که عروسک‌های ساخته شده کاملا جنبه‌ی هنری و صنعتی دارند و فضای کلی کار به نفع محیط‌زیست رقم خورده است. این نمایش به صورت بی کلام و در فضای باز از ابتدا تا ۷ شهریور میزبان علاقه‌مندان خواهد بود. «پسماندگان» کیوان نخعی هم از دیگر نمایش‌هایی بود که دغدغه‌ی محیط‌ زیستی داشت.

جای اپرای عروسکی هم در این دوره خالی نبود و بهروز غریب‌پور بعد از انتظارهای طولانی برای اجرای اپرا، «اپرای عروسکی سعدی»را روی صحنه‌ی تالار فردوسی برد. حافظ، لیلی و مجنون، رستم و سهراب و مولوی از شخصیت‌های این نمایش هستند. تلفیق حرکت عروسک‌ها با موسیقی چاشنی جذابیت این نمایش را دوچندان کرده و دیدن آن محدودیت سنی ندارد.

مراسم اختتامیه‌ ساعت ۲۰:۳۰ هفتم شهریور ماه در تالار اصلی تئاتر شهر برگزار می‌شود تا پرونده‌ی شانزدهمین جشنواره مبارک هم بسته شود.

تالار وحدت اما به دور از شلوغی‌های عروسکی، این هفته میزبان بازاجرای سقراط بود. این نمایش از یکشنبه ۳۱ شهریور روی صحنه رفته و در روزهای آغازین هم مورد استقبال گسترده‌ی مخاطبان قرار گرفته است. سقراط که پیش از این ۱۰۸ اجرا را از سر گذرانده، این‌بار با ۱۵ اجرای ویژه، میزبان تماشاگران در تالار وحدت خواهد بود. حمیدرضا نعیمی اجراهای ویژه را به عباس کیارستمی تقدیم کرده و پرده‌ی تالار وحدت هرشب با یادی از زنده‌یاد کیارستمی بالا می‌رود. متن این نمایش اگرچه تا حد زیادی به تاریخ وفادار است اما تاریخ نگاری محض نیست. سقراط نمایش، مدرن است، برای دانستن می‌جنگد و کاراکتر فیلسوف قصه، نگاه نعیمی است به شخصیت برجای مانده سقراط از لابه‌لای نوشته‌های شاگردانش. داستان پر از رد پای کارگردان و نگاه نو او و تیم اجرایی‌اش است و ایده های ناب در تمامی اجزای تئاتر به تناسب قرار داده شده است. از جمله طراحی لباس، طراحی صحنه، نورپردازی، موسیقی و …. همین ویژگی‌ها سقراط را شایسته‌ی جایزه‌ اخلاق و تفکر از سوی هیئت داروان کرده بود.

لابراتوار هم در جستجوی معنای زندگی به یاری سقراط آمده و از ۲ شهریور در سالن موج نو پذیرای مخاطبان دوست‌دار فلسفه است. منصور صلواتی در این نمایش معنای زندگی را در مباحثه‌ی سه فیلسوف نهفته است و شخصیت‌ها با وجود فردیت، در کنار هم داستان را به تکامل می‌رسانند.

خانه نمایش دا با وجود سابقه‌ای نه چندان طولانی میزبان داستان‌های پر مخاطب تئاتر ایران بوده و کارنامه‌ی خوبی در این راه داشته است. کروماکی هم یکی دیگر از همان پرمخاطب‌هاست. مارین ون هولک هلندی که اولین تجربه‌ی کارگردانی تئاتر در ایران را می‌گذراند از تمدید نمایشش تا هفته دوم شهریور ماه استقبال کرد. «کروماکی» که قرار بود از ۳۱ مرداد اجرایش را در خانه نمایش دا از سر بگیرد به دلیل مصدومیت یکی از بازیگران لغو شد. با بهبود شرایط این بازیگر اجرای دوباره‌ی این گروه از ۴ شهریور ماه آغاز شد و تا هفته دوم شهریور هم ادامه خواهد داشت.

 

دوست‌داران نمایش‌نامه خوانی هم این هفته بی نصیب نبوده‌اند و در عصر شنبه ۶ شهریور در فرهنگ‌سرای سرو گردهم می‌آیند تا با تماشای اجرای « دوست من گولاخوف»، سهمی در حمایت از فرشتگان اُتیسم و کمپین صدایم شو داشته باشند. نقش‌خوانی این اثر نمایشی را جوانه دلشاد، پیروز کرمی، مهسا عرفانی، آذین رئوف، عباس ستار زاده، رویا جزینی، میلاد آریافر و همچنین دانیال ایزدی موسیقی این اجرا را برعهده دارند.

 

/.

اشتراک گذاری :

پاسخ دهید