خبری حاکی بر اتمام فیلمبرداری آخرین فیلم کیارستمی/ « همراه با باد » نام موقتی این فیلم و نام اولین مجموعه شعر کیارستمی

اشتراک گذاری :

 سرنوشت فیلم « همراه با باد » آخرین اثر سینمایی عباس کیارستمی در هاله ای از ابهام به سر می برد.

به گزارش خبرنگار سینمایی رادیو پارسی ، لحظاتی قبل حجت اله ایوبی رئیس سازمان سینمایی با انتشار یادداشتی اعلام کرد که در گفتگویی که در هنگام عیادت از کیارستمی داشته، ان مرحوم به او گفته است که فیلم جدیدش تمام شده و برای جشنواره جهانی فجر آماده اکران می شود.

در این یادداشت آمده است :

به عنوان خبر خوش مژده داد که فلیم تازه اش پایان یافت. بی تردید گفت حتمن به جشنواره جهانی می رسد. برایم خبر بسیار خوبی بود. سال گذشته تجلیل از او در نخستین جشنواره جهانی فجر  انجام شده بود. پارسال هنگامی که در پردیس سینمایی ملت در سالنی که پر بود از مشتاقانش روی سن رفت به شوخی گفت: « نمی دانم باید گله کنم یا تشکر» . می گفت «سالهاست که چنین صحنه هایی در ایران برایش اتفاق نیفتاده و عادت به این صحنه ها ندارد». اما خلاصه او پس از سالها در ایران رفته بودی روی سن. در میان تشویق دوستدارانش در خانه پدری. و بعدها می گفت چقدر این نکوداشت در خانه شیرین است. حالا قرار بود این صحنه دوباره تکرار شود. و چه خوب بود این خبر. قرار شد هفته بعدتر پیش از پایان تعطیلات نوروزی در چیذر با هم این فیلم را ببینیم. از کار چین اش گفت و نگران بود. می گفت چینی ها خیلی به این پروژه دل بستند. می گفت بی درنگ سراغ کارهای ناتماش خواهد رفت.

بدین ترتیب وجود فیلمی از کیارستمی که فیلمبرداری آن پایان یافته باشد دور از انتظار نیست.

تنها اطلاعاتی که از این فیلم وجود دارد این است که قرار بود در چین با یک بازیگر ایرانی و عوامل چینی ساخته شود. بازیگر ایرانی این پروژه افسانه پاکرو است که در تماس خبرنگار دیباچه گفت فعلا نمی خواهد درباره این پروژه صحبت کند.

همچنین لازم به ذکر است که کیارستمی در جریان ورکشاپ فیلمسازی جشنواره مراکش اعلام کرده بود که برای این فیلم نام موقتی «همراه با باد» را انتخاب کرده که نام اولین وجموعه اشعار اوست.

او در این سخنان گفته بود آنچه او را به فیلمسازی در کشورهای دیگر ترغیب می کند تجربه بی واسطه فرهنگ های جدید است و وعده داده بود همان طور که در دو فیلم اخیرش دقت کرده بود « از اشتباهات فرهنگی اجتناب کند تا کسی نفهمد که این فیلم را کارگردانی خارجی ساخته است.»

همچنین سال گذشته ژولیت بینوش بازیگر فرانسوی فیلم کپی برابر اصل در گفت و گویی فاش کرده بود که داستان این فیلم درباره زن خدمتکاری است که اتاق های متعدد یک ساختمان بسیار بزرگ را تمیز می کند…

یادداشت ایوبی بار دیگر این امید را زنده می کند که هنوز اثر جدیدی از کیارستمی در انتظار اکران باشد همچنین پروژه فیلم های کوتاه این فیلمساز نیز در جریان بوده است که در همان جشنواره اعلام کرده است قرار است ۲۴ فیلم کوتاه ۴٫۵ دقیقه ای در اطراف منزلش در تهران بسازد و آذرماه سال گذشته ۱۸ قیلم کوتاه از میان این فیلم ها تمام شده بود و ۶ فیلم دیگر در جریان ساخت بود.

البته انتظار ها همچنان ادامه دارد که چه آثاری از آن هنرمند فقید هنوز به عرصه نمایش در نیامده اند؟

منبع: دیباچه

اشتراک گذاری :

پاسخ دهید