«احمد محسن‌ پور» درگذشت

اخبار جدید | موسیقی

به گزارش رادیو پارسی ، «احمد محسن‌ پور» متولد یکم اسفندماه هزار و سیصد و بیست و چهار (۱۳۹۴/۱۲/۰۱) در قائم شهر بود که  به نواختن سازهای فلوت و نی‌ لبک روی آورد.

در سال ۱۳۴۴ وقتی دوستان نزدیکش تصمیم گرفتند که برای او هدیه‌ای بخردند، جز ویلن هیچ چیز دیگری را برازنده‌ی این هنرمند جوان ندیدند. او نیز پس از دریافت این هدیه‌ی ارزشمند، ابتدا مدت کوتاهی نزد «نور محمد طالبی» و سپس کتاب‌های دوره‌ی هنرستان و ردیف صبا را نزد استادان آن زمان آموخت. با این وجود پس از سال‌ها ساز کمانچه را به دلیل محلی بودنش برگزید.

زنده یاد محسن پور در سال ۱۳۶۳ با تاسیس فرهنگخانه مازندران و دعوت از برجسته ترین اساتید، موسیقی دانان و هنرمندان موسیقی کشور، به تشکیل کلاس های آموزش موسیقی ردیفی و قومی همت گماشت که حاصل آن تربیت شاگردان فراوان در حوزه موسیقی بود.

 محسن‌پور نقش ویژه‌ای در احیای موسیقی مازندرانی ایفا کرد به طوری که تاکنون بیش از صد و سی ساعت از موسیقی نواحی مختلف مازندران زیر نظر او گردآوری شد. بخش کوچکی از این ضبط‌ ها در سال ۱۳۷۶ در آلبوم «انجمن موسیقی ایران» در قالب شش نوار کاست منتشر شد. او همچنین با بنیان گذاری گروه موسیقی «شواش» در سال ۱۳۶۷ نقش به سزایی در اشاعه‌ی موسیقی مازنی در سراسر کشور داشت.

 

مراسم خاکسپاری استاد پنج شنبه ساعت ۱۴ عصر درقائمشهر،روستای قادیکلای بزرگ برگزار میشود.

 

 

پایگاه خبری تحلیلی رادیو پارسی در گذشت این استاد موسیقی را به جامعه هنری ایران و خانواده وی تسلیت عرض می نماید.

 

 

 

منبع: رادیو پارسی

حمید جان بزرگی

حمید جان بزرگی هستم و حدود 2 سال است که در عرصه هنر و موسیقی فعالیت دارم و هم اکنون نیز به عنوان خبرنگار و نویسنده در رادیو پارسی مشغول به فعالیت هستم .

شما ممکن است این را هم بپسندید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *