اجرای آثار شهریار شریف پور در یازدهین فستیوال Courants d’aires در بروکسل

اشتراک گذاری :
شهریار شریف پور در جشنواره قالی پرنده
فستیوال Courants d’aires  یک از فستیوال های های هنری در زمینه ی هنرهای صحنه ای شامل موسیقی ، تئاتر، رقص و … می باشد که هرساله توسط کنسرواتوار رویال بروکسل و با پشتیبانی موسسات و مراکز گوناگون آموزشی و فرهنگی دیگری چون وزارت فرهنگ بلژیک ، مرکز هنری بخش فرانسوی زبان ، بخش فرهنگی شهر بروکسل و… برگزار می شود.
 
به گزارش رادیو پارسی ، این فستیوال ، هرساله این امکان را برای گروه های هنرهای نمایشی و صحنه ای فراهم می آورد تا بتوانند با ارائه ی ایده های بدیع و خلاقانه ، فضایی پویا از آفرینش های هنری معاصر در این زمینه ها ایجاد نمایند و در نتیجه ی این آفرینندگی، مخاطبان خویش را در شادکامی سیر در جریان هوایی تازه قرار دهند تا نفسی تازه کنند.
 یازدهمین دوره ی این فستیوال که امسال از ۱۳تا ۱۷ ماه آوریل برگزار خواهد شد، پذیرای ۶۵ پروژه ی گوناگون می باشد که در بخش موسیقی ، ۳۰۰ هنرمند آهنگساز، نوازنده، رهبر ارکستر و خواننده ودر بخش هنرهای نمایشی، ۲۵۰ هنرمند از جمله هنرپیشه، رقصنده ، کارگردان و … به آفرینش خواهند پرداخت.
 
ازجمله ی کنسرت هایی که در این فستیوال برگزار می شود می توان به اجرای آهنگساز و نوازنده ی ایرانی شهریارشریف پور به همراهی آنتوان دندوا(Antoine Dandoy) و اِوا استورو ( Eva Stavrou)اشاره نمود. شهریار شریف پور که امسال برای دومین بار در این فستیوال شرکت می کند، تحصیلات خویش را درزمینه ی آهنگسازی در مقطع کارشناسی ارشد در کنسرواتوار رویال بروکسل به پایان رسانده است. 
 
این گروه که شکل گرفته از سه نوازنده (سنتور، پرکاشن و فلوت) از فرهنگ های مختلف ( ایرانی، بلژیکی و قبرسی) می باشد، به اجرای آثاری از شهریار شریف پور که الهام گرفته از این همنیشنی فرهنگی می باشد، خواهد پرداخت. این سه هنرمند که پرورش یافته ی فرهنگ های متفاوت می باشند، دوشادوش یکدیگر تلاش می کنند تا به واسطه ی زبان مشترکشان که همان موسیقی می باشد، گفتگویی داشته باشند از جنسی دیگر و با بیانی دگرگونه و به منظور دست یافتن به فضایی هماهنگ و دلپذیر میان اندیشه های گوناگون.
در این راستا، این هنرمندان هم مسیر شده اند و به قصد رسیدن به مقصدی مشترک که همان فضای هماهنگ و هوای تازه است، تلاش می کنند تا با گذشتن از میان ناملایمات ناشی از تضادها، کج فهمی ها و تفاوت ها که همواره در آغاز شکل گیری تمامی فضاهای میان فرهنگی وجود دارد، و با رسیدن به بیانی مشترک تابیده شده از ریسمان های تفاوت و شباهت، به آفرینش نوایی دلپذیر و روح نواز پردازند که ترجمانی از این گفتگوست .
شرح این آفرینش که پیوندش همانا به مدد اندیشه ی ایرانیست و “قالی پرنده” نام گرفته است از زبان هنرمندانش اینگونه می باشد:
 
« در جهان اسطوره ای ایرانی ، قالی تصویری تمثیلی از یک باغ متحرک می باشد که مجال گشت و گذاربه منظورمشاهده ومکاشفه عالم پیرامون را می دهد. آفرینش هنری ما به مثابه ی قالی پرنده ایست که بر تارهای موسیقی بافته شده و پودش از  فرهنگ های ما (ایرانی ، بلژیکی و قبرسی) است. تاریخ ، اسطوره ها و امیدهای ما  به مانند گره های این قالی می باشند که تار و پودش را به هم بافند. اینگونه است که قالی بافته شده از اندیشه ها و خیالاتمان رنگ و نقش می گیرد و به پرواز درمی آید و شما را در این مسیر با ما همسفر سازد تا بتوانیم  به مدد آن سیرو شهودی داشته باشیم در این باغ تمثیلی  که میشل فوکو به زیبایی آن را نمونه ی کوچکی از جهان و هرآنچه در آنست، می نامد. »   
 
 
 
منبع: اختصاصی رادیو پارسی
اشتراک گذاری :

پاسخ دهید