آیا برجام بر «موسیقی» اثری خواهد داشت ؟

اشتراک گذاری :

ضمن تبریک به ملت شریف و هنردوست ایران اسلامی به مناسبت اجرایی شدن برجام و لغو تحریم های ظالمانه علیه کشور صلح طلب ایران و تشکر ویژه از وزیر محترم امور خارجه و هیت همراه برای تلاش های بی وقفه

 

١: نخست باید بر مهم ترین و پردرآمد ترین قسمت موسیقی یعنی کنسرت ها شروع کرد.

 

این روز ها بازار کنسرت موسیقی پاپ بیشتر در تهران رونق دارد و فروش بهتری را میتوان در انها شاهد بود درحالی که کنسرت های پاپ در شهرستان ها نه تنها بازار چشم گیری ندارد بلکه از اوضاع بدی نیز برخوردار است و تهیه کنندگان برنامه های شهرستان ها اکثرأ متحمل زیان های چند ده میلیونی میشوند مگر خوانندگان تراز اول کشوری آن هم درصورتی که قیمت بلیط ها متعارف و کیفیت سالن های اجرا نیز بالا باشد.

 

کنسرت های موسیقی سنتی و اقوام که حتی در تهران هم با وجود قیمت مناسب بلیط ها فروش زیادی ندارند.

 

اجرایی شدن برجام و لغو کلیه تحریم ها اول از همه بر روی وضع اقتصادی و مالی مردم اثر خواهد گذاشت و به علاوه امید و انرژی در پی خواهد داشت که همه اقشار مردم میتوانند با حضور در کنسرت های موسیقی که به تدریج امکان مالی خرید بلیط های آنها را نیز خواهند داشت خوشحالی و انرژی خود را بروز داده و اوقات فراغتی شاد و سالم برای خانواده هایشان رقم زنند.

 

با رونق کنسرت های شهرستان ها و تمکن مالی جوانان دیگر اثر «مهمانی های غیر مجاز» و غیر اخلاقی که خطرات زیادی برای جوانان دارد نیز به تدریج و به سرعت کم رنگ تر میشود
علاوه بر امکان مالی علاقه مندان کنسرت های موسیقی خیلی از امکانات از قبیل سیستم های نورپردازی و صوتی و تشریفات سالن ها که در تحریم قرار دارند نیز علاوه بر افزایش کیفیت از کاهش قیمت برخوردار شده و در قیمت بلیط ها تأثیر خواهد گذاشت.

 

٢: بروز استعداد های نو در عرصه موسیقی

 

خیلی از جوانان کشورمان دارای استعداد شگفت انگیزی در زمینه های مختلف موسیقی از جمله خوانندگی , نوازندگی انواع ساز ها , آهنگ سازی و تنظیم کنندگی و بسیاری شاخه های متفاوت موسیقی دارند که پس از لغو تحریم ها امکان ظهور این استعداد ها به مراتب بیشتر شده و کیفیت موسیقی کشورمان با همکاری نیروهای خلاق و فعال جوان به مراتب تقویت خواهد شد.

 

 

٣ : ظهور و حضور خوانندگان پر مخاطب در کنسرت های موسیقی

 

خوانندگانی چون محسن چاوشی که بخاطر امکانات کم که از کیفیت مطلوب برخوردار نیستند حاضر به اجرای زنده نمیشوند و طرفدارانشان بی صبرانه در انتظار تماشای اجرای این خوانندگان بر روی صحنه کنسرت هستند و با لغو تحریم ها و افزایش کیفیت این نوع سیستم های صوتی این امید وجود دارد که چنین خوانندگان پر طرفداری را نیز روی صحنه مشاهده و از اجرایشان لذت برد

 

۴ : افزایش کیفیت صدابرداری

 

با اجرایی شدن برجام این امکان وجود دارد که امکانات صدابرداری مناسبی برای پیشرفت استدیو های ضبط و تنظیم موسیقی به کشور وارد شود و کیفیت موسیقی ها روز به روز افزایش پیدا کند.

 

چندی پیش علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره بر تاثیر برجام بر عرصه هنر گفت : برجام می‌تواند زمینه‌هایی را برای توسعه فرهنگ و هنر و تعامل بین‌المللی فراهم کند. امیدواریم بتوانیم هنر ایران را بیش از گذشته در جهان معرفی و مطرح کنیم.

وی در ادامه تصریح کرد : بی‌تردید برجام در حوزه‌ های مختلف سیاسی، اقتصادی و همچنین حوزه فرهنگ و هنر تأثیرگذار است و می‌تواند زمینه‌هایی را برای توسعه فرهنگ و هنر و تعامل بین‌المللی فرهنگ و هنر ایجاد کند. ما امیدواریم بتوانیم هنر ایران را بیش از گذشته در جهان معرفی و مطرح کنیم.

 

با این حال باید دید که آیا این توافق بر عرصه هنر و موسیقی تاثیری خواهد داشت یا خیر.

 

 

نویسنده: آرمین اسرافیلی

منبع: اختصاصی رادیو پارسی

اشتراک گذاری :

پاسخ دهید