آکادمی هزار صدا با حضور ستارگان موسیقی و اجرای حجت اشرف زاده برگزار شد

اشتراک گذاری :
آکادمی هزار صدا با حضور ستارگان موسیقی و اجرای حجت اشرف زاده برگزار شد

به گزارش رادیو پارسی سومین برنامه هزارصدا روز جمعه ۲۵ تیر با اجرای آقای آرش نصیری در فرهنگسرای ارسباران برگزار شد. کارشناسان این برنامه آقایان بهروز صفاریان، فرشاد حسامی، روزبه نعمت اللهی و افشین مقدم و همچنین آقای حجت اشرف زاده به عنوان خواننده مهمان حضور داشتند.

در این برنامه هفت خواننده پاپ شرکت کردند که در نهایت یک نفر به مرحله ی بعدی راه پیدا کرد.

برنامه با تاخیراغاز شد و با قرايت آیاتی از قران مجید و پخش سرود ملی ایران آغاز شد. ابتدای برنامه آقای نصیری به عنوان مجری و برگزار کننده هزارصدا ضمن خوش آمدگویی علت تاخیر در شروع برنامه را دیر آمدن مهمانان عنوان کرد سپس برنامه با کلیپی از قسمت های قبلی برنامه هزارصدا و تیتراژ با صدای بهروز صفاریان شروع شد.

در ابتدای برنامه طبق روال، برنده ی قسمت قبل برنامه برای اجرای آهنگ به روی استیج دعوت شد. آقای علی بنیادی نفر اول برنامه ی قبل آهنگ به تو برمیگردم را اجرا کرد.

آکادمی هزار صدا

 

از رادیو پارسی بخوانید:بار دیگر فرید احمدی و بنیامین بهادری در جایگاه داور آکادمی هزارصدا

-خواننده باید با ترانه ارتباط برقرار کند

نفر اول میلاد عباسپور با آهنگ «عشق» و تنظیم پیام هوشمند به روی صحنه آمد و بعد از اجرا کارشناسان نظر خود را اعلام کردند.

آقای مقدم در مورد ترانه گفت: در بخش ترانه کلام سطحی بود و باید خواننده با شعر از لحاظ عاطفی و حسی ارتباط برقرار کند و کلام این کار برای آهنگ شیش و هفت روتین هست و چیز خاصی ندارد که در باره آن گفته شود. آقای صفاریان گفت: امتیازها را لحاظ میکنم اما نظر خاصی در حیطه اجرایی اعلام نمیکنم اما به لحاظ صحنه یا فرمی که روی صحنه ایستادید و این پرفورمنس دوست داشتن را موردعلاقه من نبود و با توجه به موزیک اکتیوی که انتخاب کردید من انتظار کاراکتر دیگری را داشتم.

آقای نعمت اللهی گفت: ضمن تشکر از شما میخواهم یک قسمت را بدون موسیقی اجرا کنید.

آقای حسامی گفت: من اگر بخواهم امتیاز کلی بدهم در بعضی جاها از کوک خارج شدی و صدایت را بم میکنی نسبت به اجرای بدون موسیقی و انتظار دارم از کسی که برای اجرا به روی صحنه می آید فقط به خوانندگی اش نگاه نکند و یک میانگینی از تمام موارد را مدنظر بگیرد.

 

-کار با توجه به حجم صدای خواننده انتخاب شود

نفر دوم پیام رمضان با آهنگ «تفاوت» و ترانه فریماه حسینی و کاری از وحید مهراد به روی صحنه آمد.پیام رمضان گفت: ۷ سال بصورت حرفه ای سابقه خوانندگی دارد و ۳ آهنگ تا الان خوانده است و اولین آهنگ رسمی خود را در برنامه اجرا میکند.

آقای صفاریان گفت: من چیزی که در صدای شما دیدم این بود که احساس میکنم صداسازی میکنید و تحریرها بد نبود و انتهای بعضی جملات کوک افت میکرد و این رو میگذارم بخاطر فضای اینجا واجرای زنده و اگر در انتخاب نوع موسیقی متفاوت تر عمل کنید بهتر خواهد بود.

آقای نعمت اللهی گفت: گام این کار برای صدای شما بالا بود قسمت های بم را بهتر میخوانید.

آقای حسامی گفت: من هم احساس میکنم حداقل یک یا دو پرده این کار برای صدای شما بالا بود و اگر شما کنسرت داشته باشید و بخواهید ده آهنگ اجرا کنید با خواندن این آهنگ نمیتوانید چون ممکن است روی آهنگ های بعدی تاثیر بگذارد و از کوک هم بیشتر جاها خارج شدی.

آقای مقدم گفت: در مورد کلام این کار نسبت به ترانه شرکت کننده ی قبلی با توجه به سن شما رو به جلوتر بود. یک قسمت از شعر اشتباه خوانده شد.

 

-در این قسمت فرهاد شریف زاده از همراهان آقای حسامی یک آهنگ با شعر روزبه بمانی و تنظیم فرشاد حسامی اجرا کردن و سپس فیلمی با اجرای زنده یاد فریدون فروغی و پیانونوازی آقای بهروز صفاریان به نمایش درآمد.

 

-کاور کردن و نظرات منتقدین برنامه

نفر سوم کسری احدیان با آهنگ «بخواب» به روی صحنه آمد. احدیان از سال ۷۸ شروع به آموزش در زمینه موسیقی کرده است ترانه سرایی، آهنگ سازی و میکس و مسترینگ از کارهایی است که انجام میدهداز سال ۸۰ اجرای صحنه ای داشته است و ۶ کار پخش شده و ۹ کار در مرحله ی میکس و مستر دارد که ۴ تا از کارهایش از ترانه های علیرضا آذر می باشد.

آقای نعمت اللهی گفت: این کار کاور آهنگ دیگری بود و اگر کار دیگری برای صدای شما ساخته شده و مختص شما بود می شنیدیم بهتر بود. در نهایت من دوست داشتم خواندن شما را و موفق باشید.

آقای حسامی گفت: کارهایی که خواننده های ما کاور میکنن بیشتر از خواننده های ناشناخته ی ترک و عرب هست. قدرت بیان و کوک خوبی داری و امتیازی که به شما میدهم به خود صدایتان است نه انتخاب اشتباهی که داشتید.

آقای صفاریان گفت: من در مورد کاور کردن موافق نیستم و قضاوت کردن برای من کمی سخت میشود صدایتان را دوست داشتم.

آقای نصیری گفت: ما در این برنامه به کلیت کار قرار است امتیاز بدهیم نه صرفا صدا و تنها مسابقه ای است که این اتفاق در آن می افتد و اولین بار است که یک کار کاور اجرا شده است، آقای صفاریان گفت: کارهایی که بخواهد به این صورت ارزش بندی شود یا شنیده شود همچین فضایی بضاعت آن را ندارد که آثار هم بخواهد بررسی شود  و در فضای دیگری با یک شنیداری درستی میشود این کار را انجام داد در حال حاضر به تنها چیزی که می توان امتیاز داد شوی یک خواننده و اجرای زنده آن می باشد.

آقای مقدم گفت: خیلی از آهنگ ها هستن که ارزش این را ندارن که یک خواننده وقتش را صرف آن کند البته این آهنگ زیبایی بود و در مواردی این ترانه ها هستند که هیچ کشف و شهودی در آن اتفاق نمی افتد و حسی را منتقل نمیکنند. در ساختار این ترانه بعضی جاها از ادبیات کلاسیک استفاده میکنید و فضای کار بین زبان محاوره و ادبیات کلاسیک می باشد که ضعف بزرگی به حساب می آید.ترانه سراهای خوبی در مملکت ما وجود دارد. بهتر است از یک تیم برای آهنگسازی و تنظیم و ترانه استفاده کرد نمیشود یک نفر آهنگسازی کند ترانه بگوید بخواند و تنظیم کند.

آکادمی هزار صدا

-جوان ترین شرکت کننده ی برنامه

نفر چهارم سهیل قره گزلو با آهنگ «افسانۀ شهرزاد» ترانه ای از شهاب شهرزاد و ملودی مرتضی لطفی به روی صحنه آمد. قره گزلو سابقه ی آواز و نواختن پیانو دارد.

آقای حسامی گفت: شما جوان ترین شرکت کننده این برنامه هستید و کم تجربه هستید در این کار و جوری میخوانید که صدا در اوج انگار جیغ میزنید. شعر را درست نمیخواندید و بعضی کلمات را تغییر دادید.

بهروز صفاریان گفت: نکته ای که من در خواندن شما دیدم این بود که لحن خاصی دارید و من با آن ارتباط برقرار نکردم در یک جاهایی احساس کردم خواندنتان را مهندسی می کنید فارغ از اینکه کلام دارد چه می گوید و چه چیزی دارد ادا می شود. بد نبود مسلط هستید و تحریرها را می زنید ولی باید ترانه و ملودی با هم آمیخته شود و یکی شود و بحث دیگر اینکه گام برای صدای شما بالا بود.

سپس افشین مقدم گفت: با توجه به سن کم شما تجربه شما هم کم هست خواندن گام های بالا دلیل برای خوب خواندن نیست باید جوری بخوانید که صدای دلنشینی داشته باشید و حس خوبی را منتقل کنید در همان گام بخوانید خیلی از جاها از کوک خارج شدید و در مورد ترانه بخش هایی از آن لحظه های قشنگی دارد و اگر قرار است تصاویری در شعر باشد باید تصاویر خارق العاده ای باشد نه تصاویر نخ نما و کلیشه ای.

آقای نعمت اللهی گفت: ملودی شبیه یک کار خواننده دیگر است و اعتقاد دارم این کار برای صدای شما یک پرده بالاتر بود  نیاز به صداسازی دارید که صدا یک مقدار پخته تر شود.

-در این قسمت برنامه خواننده نوجوان مهرشاد حیدری از استان مازندران که در سال ۹۲ به عنوان یکی از شرکت کنندگان حضور داشت به روی صحنه آمد و همراه با نواختن پیانو آهنگ ماه عسل را اجرا کرد.

 

-دنبال خلاقیت هستیم

نفر پنجم حامد رادمهر ۲۵ ساله از شیراز با آهنگ «خداحافظ» ترانه محمدعلی شیعاوی و تنظیم رضا تاجبخش به روی صحنه آمد

آقای مقدم گفت: ترانه لحظه های عاطفی قشنگی دارد. خط روایی را که شاعر میخواست بسازد به درستی رعایت کرده بود. ترانه های قدیم و سبک جدید را مرور کنید. سال هاست ترانه هایی که مخاطب میلیونی داشته باشد نداشتیم. از چه ادبیاتی استفاده کنید که متفاوت از نسل گذشته باشید.

آقای صفاریان گفت: فرم موسیقی بابک بیات هست فضای ارجینالی ندارد باید تنظیم جدید و ترانه جدیدی برای این مدل موسیقی ها داشت. و امتیاز متوسطی رو برای شما در نظر گرفتم.

آقای نعمت اللهی گفت: باز حس میکنم این کار برای صدای شما بالا بود و این دید وجود دارد که اگر صدای بالا بخوانند بهتر است .

آقای حسامی گفت: هیچ خلاقیتی در تنظیم و ملودی تا الان از بین کارها نشنیدم و کارها تکراری بود و میشد کلام و آکوردها را حدس زد.

 

– پوشش یک خواننده نیز در کنار اجرا مهم است

نفر ششم آقای مرتضی طریقی با آهنگ «نقاشی خدا» کاری از علیرضا شیرین فرد و ترانه غلامرضا طریقی به روی صحنه آمد. طریقی گفت: مدت ۲۰ سال است موسیقی را آغاز کرده و ۱۹ سالگی اولین کار را اجرا کردند.

آقای نعمت اللهی گفت: جدا از بحث صدا برای خواننده نوع پوشش مهم است و اینکه انتهای قطعه و اوجش اصلا برای شما مناسب نبود.

آقای حسامی گفت: کوک مناسب نبود و با توجه به سابقه ی ۲۰ ساله شما انتظار من خیلی بیشتر از این بود باید از لحاظ اجرا و انتخاب ترانه دقیق تر عمل کند.

آقای مقدم گفت: دوست داریم ترانه و صدایی بشنویم که سورپرایز شویم. ترانه چیز جدیدی نمیشنویم ترانه های روایی که قصه ای را روایت میکند. زبان و ادبیات قدیمی در ترانه بود.

آقای صفاریان گفت: باید برای اجرا متفاوت باشید من امتیاز بالایی برای تکنیک و خواندن نمیدهم به لحاظ بافت موسیقی نمره ی منفی اگر وجود داشت من امتیاز منفی میدهم.

در این قسمت آقای صفاریان از آقای بهرنگ بهادرزاده برای اجرا دعوت به عمل آورد.

 

-موسیقی پاپ و آواز باید جدا باشند

نفر هفتم امین اسدی با ۱۲ سال سابقه کار آواز پاپ و پاپ-سنتی به روی صحنه آمد و آهنگ «انگیزه» موزیک و ترانه ونداد به اجرا پرداخت.

 

آکادمی هزار صدا

 

آقای مقدم گفت : ترانه روان تر از ترانه بقیه شرکت کنندگان بود . ونداد با تجربه تر از بقیه شرکت کنندگان است و چون ملودی کار میکند دوست داریم حرف تازه ای بشنویم

آقای صفاریان گفت : مقدمه ی اهنگ شبیه اهنگ خواننده ی دیگری است و اینکه چون کار اهنگسازی و ترانه را یک نفر انجام داده بهتر است تفکیک شود و بهتر است آواز وپاپ خواندن از هم جدا شود

آقای نعمت الهی گفت : انتظار اجرای پاپ از شما داشتم اما اواز سنتی شنیدم

آقای حسامی گفت : برای اجرای بعدی سعی کنید با میکروفون بیشتر هماهنگ باشید

در آخر خواننده مهمان جناب آقای حجت اشرف زاده به اجرای دو قطعه و همراهی پیانو پرداختندکه با استقبال حاضرین رو به رو شد سپس کارشناسان بعد از مشورت نهایی به روی صحنه آمدند و رای خود را اعلام کردند.

آقای صفاریان نفرات سوم تا اول را معرفی کردند.

نفر سوم: حامد رادمهر و امین اسدی

نفر دوم: پیام رمضان

نفر اول: کسری احدیان

عکس هایی از این برنامه را از نگاه “عرفان حاجی مولانا” و «مهدیه بهامین» در ادامه مطلب ببینید:

 

نویسنده : سپیده ثابتی

منبع : اختصاصی رادیو پارسی

اشتراک گذاری :

پاسخ دهید